Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wełna mineralna w systemach ETICS

Maria Dreger, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

Pod względem popularności to druga - po styropianie - termoizolacja w systemach ociepleń ścian zewnętrznych. W Polsce stosowana jest od niemal 20 lat. Z roku na rok jest coraz większy wybór wyrobów z wełny o różnych właściwościach, przeznaczonych do takich izolacji.

O wykorzystaniu produktów z wełny mineralnej decyduje jej struktura, zastosowane dodatki i gęstość objętościowa
O wykorzystaniu produktów z wełny mineralnej decyduje jej struktura, zastosowane dodatki i gęstość objętościowa
Fot.: Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Lista korzyści wynikających z ocieplenia ścian zewnętrznych wełną mineralną jest dość długa – zyskuje się nie tylko trwałe ocieplenie, ale i poprawia bezpieczeństwo pożarowe budynku oraz jego komfort akustyczny. Ponadto otrzymuje się dom z przyjemnym mikroklimatem wewnątrz pomieszczeń.

Co wyróżnia wełnę mineralną?

Przede wszystkim paroprzepuszczalność i niepalność, dzięki którym podobne cechy mogą mieć całe systemy ociepleń z wełną mineralną oraz ściany zewnętrzne, na których ją ułożono. Te właściwości są wspólne dla wszystkich płyt fasadowych.
- Paroprzepuszczalna izolacja cieplna nie utrudnia dyfuzji pary wodnej przez przegrodę, przyśpieszając tym samym wysychanie ścian z wilgoci technologicznej. Skrócenie wysychania wełny mineralnej pozwala zaoszczędzić w ciągu pierwszych sezonów grzewczych nawet do kilku tysięcy złotych w porównaniu z sytuacją, gdy do ociepleń użyto izolacji, która nie przepuszcza pary wodnej.
- Niepalna izolacja cieplna nie zwiększa gęstości obciążenia ogniowego elewacji. Tym samym ogranicza możliwość rozprzestrzeniania pożaru przez elewacje.
Podstawowe rodzaje płyt fasadowych z wełny mineralnej (w skrócie MW) stosowanych w ociepleniach to płyty tzw. zwykłe – twarde, potocznie nazywane po prostu „płytami” oraz płyty lamelowe, określane jako „lamele”. Płyty zwykłe bywają jedno- lub wielowarstwowe, co w praktyce oznacza wyroby jedno- lub dwugęstościowe. W drugim przypadku chodzi o płyty, w których grubsza warstwa z wełny, bezpośrednio przylegająca do ocieplanej ściany, ma wyraźnie mniejszą gęstość niż pozostała. Cienka warstwa, skompresowana do zaledwie 15-25 mm, z założenia stanowi utwardzone podłoże przeznaczone do zamocowania mechanicznego izolacji i wykonania na nim wierzchniej warstwy systemu ociepleń (zbrojonej i wyprawy). Uwaga, ta utwardzona warstwa płyty z wełny jest zawsze wyraźnie oznakowana.

Wełna mineralna jest materiałem odpowiednim do domów pasywnych, gdzie stosuje się produkty o dobrej izolacyjności cieplnej i trwałości niezmiennej w czasie, a także spełniającym funkcję zabezpieczenia ogniowego oraz poprawiającym akustykę wnętrz.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wełna mineralna w systemach ETICS