Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Test preparatów do czyszczenia szyb w kominku

Opracowanie Iwona Szczepaniak

Spośród dostępnych na rynku preparatów do czyszczenia szyb kominkowych, wybraliśmy pięć, i poprosiliśmy kilku właścicieli domów o ich wypróbowanie. Jedynym zaleceniem było postępowanie zgodnie z instrukcją producentów.

03.11.2010 , LADNY DOM , FOT. MALGORZATA KONCZYCKA , AGENCJA GAZETA
Kominek - ruszta kominkowe
Fot. Agencja Gazeta


Kominek - ruszta kominkowe, producent: JKK zdjęcie produktu

Cena: 26,20 zł/0,5 l (52,40 zł/l)


Przeznaczony do szyb kominkowych. Usuwa osad ze spalonego drewna, brykietów drzewnych, sadzę, związki smoły, przypalony tłuszcz.

Renata Samborska: Piana nie spływa z szyby od razu po naniesieniu, lecz dopiero po kilku minutach. Zaledwie 10 minut wystarczyło na to, by skutecznie zmiękczyć zestarzały brud. Po przetarciu szyby mokrą gąbką, całe zabrudzenie dokładnie zostało usunięte.

Tadeusz Napierała: Szyba była pokryta jedynie cienką warstwą sadzy. Już podczas nanoszenia środka było widać jak on działa - zabrudzenie spływało wraz z pianą. Po 5 minutach wystarczyło tylko zebrać resztki piany gąbką. Efekt: szyba jest bardzo czysta.

Ocena: 5; bardzo skuteczny; wystarczy dziesięć minut, by usunął mocne zabrudzenie. Jego cena nie jest wysoka.



Kominki - preparat do czyszczenia szkła kominkowego, producent: Oro Perfekt zdjęcie produktu

Cena: 36,05 zł/0,5 l (72,10 zł/l)

Usuwa sadzę, tłuszcz, brud i inne pozostałości po paleniu i pieczeniu z szyb piecowych oraz wkładów kominkowych.

Małgorzata Skura: Dużym zaskoczeniem była dla mnie postać tego środka, bo producent nie informuje na opakowaniu, że to pianka. Wygodnie nanosi się ją na szybę i nie trzeba długo czekać aż zadziała. Po 5 minutach brud od razu schodzi bez szorowania.

Ryszard Łempicki: Piana pozostawiona na 5 minut zmiękczyła dość mocne zabrudzenie. Po zebraniu pozostałości środka i sadzy miękką szmatką, szyba od razu była czysta. Wystarczył jeden zabieg. Trochę przeszkadzał mi wyraźny zapach amoniaku.

Ocena: 4,5; skuteczny, za pierwszym razem zmywa duży brud. Minus za nieprzyjemny zapach i wysoką cenę.



Cyk Cyk, producent: Sensuel Laboratorium zdjęcie produktu

Cena: 14 zł/0,6 l (23,33 zł/l)

Przeznaczony do szyb kominkowych. Usuwa przypalenia i zadymienia powstałe podczas palenia w kominku. Nie niszczy powierzchni szyby.

Anna Rak: Po naniesieniu piany i zmyciu jej po 10 minutach, na szybie zostały tłuste smugi po zapieczonej sadzy. Naniosłam preparat jeszcze raz i pozostawiłam na 5 minut. Resztki piany wytarłam papierowymi ręcznikami i zmyłam wodą. Szyba w końcu jest czysta.

Maria Klimaszewska: Pianę - po naniesieniu na brudną, okopconą szybę - pozostawiłam na 20 minut. Po tym czasie wystarczyło przetarcie gąbką zwilżoną wodą, by usunąć resztki zabrudzenia. Szyba od razu była czysta. Nie trzeba było jej dodatkowo myć.

Ocena: 4; dość skuteczny - zmywa duży brud, ale pozostawia smugi. Jest najtańszy z testowanych preparatów.



Starwax pianka do mycia kominki, producent: Eurochemia zdjęcie produktu

Cena: 39,98 zł/0,5 l (79,96 zł/l)

Przeznaczony do szyb kominkowych, płyt ceramicznych, piekarników i grilli. Usuwa ślady dymu i sadzy. Rozpuszcza zapieczony tłuszcz.

Małgorzata Krośnicka: Po naniesieniu pianki (która nie spływa z szyby od razu), pozostawiłam ją na kilka minut. Lekki brud dość łatwo zszedł; by usunąć przypaloną sadzę, zabieg musiałam powtórzyć jeszcze dwa razy. Przy zmywaniu wodą, resztki brudu się rozmazują.

Piotr Rombel: Preparat ma postać bezzapachowej piany. Prawie natychmiast po naniesieniu zaczęła ona spływać wraz z rozmiękczonym zabrudzeniem. Efekt był widoczny zaraz po zmyciu jej resztek. Szyba - wcześniej z zapieczonym brudem - znów jest czysta.

Ocena: 4; dość skuteczny - szybko usuwa średnie zabrudzenie, rozmazuje się przy zmywaniu. Jest bardzo drogi.



Ekol Pucyk - kominek, producent: Domos zdjęcie produktu

Cena: 29,99ł/0,5 l (59,98 zł/l)

Przeznaczony do szyb i wkładów kominkowych, piecyków oraz piekarników. Usuwa czarne smugi, sadzę, a także przypalenia.

Marcin Ostojski: Po rozpyleniu na szybie, płyn spływa wraz z częścią zabrudzenia na podłogę. Po 10 minutach okazało się, że szyba nie jest czysta. Naniosłem preparat ponownie. Po kolejnych 10 minutach przeszorowałem szybę gąbką. Brud w narożnikach pozostał.

Ewa Aleksandruk: Preparat ma postać płynu, który po naniesieniu spływa z szyby dość szybko. Mimo kilkuminutowego szorowania szorstką gąbką, nie udało się zmyć brudu w dolnych narożnikach. Nie pomogło nawet ponowne przeprowadzenie zabiegu.

Ocena: 3; mało skuteczny - mimo szorowania i powtarzania zabiegów zapieczona sadza pozostaje. Nie jest drogi.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Test preparatów do czyszczenia szyb w kominku