Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Różne obudowy kominka

Małgorzata Krośnicka

Trudność z obudową kominka polega na tym, że choć wizualnie jest ona elementem wystroju wnętrza, musi spełniać wymagania bezpieczeństwa. To znaczy, że w doborze materiałów nie można pozwolić sobie na pełną dowolność - nieodporne na wysoką temperaturę będą stanowić realne zagrożenie dla domu i jego mieszkańców.

modern living room interior with fireplace (3D rendering)
Obudowa kominka na zamówienie jest zdecydowanie droższa od gotowej obudowy dedykowanej konkretnemu wkładowi. Ale też pozwala dopasować materiały i styl do naszych wymagań oraz wystroju pomieszczenia
Fot. Dovre
Kamień, cegła czy kafle, które widzimy na obudowie kominka często są tylko jej okładziną zewnętrzną. Do obudowywania kominków używa się różnych materiałów.

Jedną z popularniejszych technologii jest obudowanie kominka stalowym rusztem i płytami gipsowo-kartonowymi, do których mocuje się materiały wykończeniowe. Gipsowo-kartonowe okładziny muszą być od wewnątrz izolowane termicznie płytą z wełny mineralnej i aluminiowej folii. Przy samym palenisku konstrukcję gipsowo-kartonową uzupełnia się elementami z trwalszego materiału (słupkami, belkami, pilastrami z cegieł, betonu lub kamienia). Płyty g-k mogą być wykończone powłokami malarskimi lub tynkiem, można też przyklejać do nich elementy dekoracyjne (na przykład płytki kamienne, betonowe, ceramiczne lub klinkierowe).

Nie wszyscy fachowcy chcą w ten sposób konstruować obudowy. A to ze względu na możliwe pylenie wełny mineralnej - jeśli osłaniająca ją warstwa folii aluminiowej zostanie przerwana, włókna wełny unoszone przez ogrzane powietrze będą wydostawać się do pomieszczenia.

Kominek można też obudować materiałem nie wymagającym dodatkowej izolacji, czyli bloczków betonu komórkowego - i wykończyć w dowolny sposób.

Wspomniane obudowy wymagają otworów wentylacyjnych, przez które wydostawać się będzie ogrzane powietrze. Są też takie, które służą do akumulowania ciepła - wykonuje się je z cegieł szamotowych lub płyt krzemianowo-wapiennych i wykańcza kaflami ceramicznymi.

Obudowa kominka gotowa czy na miarę

Opcją dla minimalistów jest zakup wkładu wraz z dedykowaną mu obudową. Takie zestawy są często sprzedawane w marketach budowlanych, a koszt kominka zamyka się w granicach 1500-2000 zł. Nie liczmy jednak na stylistyczne fajerwerki czy szlachetne materiały - takie obudowy bardzo często wykonane są z betonu imitującego różne rodzaje kamienia. Znacznie sensowniejszym rozwiązaniem jest wybór wkładu wraz z robioną na miarę obudową. Koszt będzie wyższy (od 2500 zł), ale efekt nieporównywalnie lepszy.

Portalowa obudowa kominka

Nawiązują kształtem, a często także stylistyką do dawnych kominków pałacowych lub otwartych palenisk angielskich. Są więc dość niskie, tworzą tylko swoiste obramowanie dla wkładu - niektóre, niczym obrazy, składają się tylko z czterech elementów otaczających palenisko, przykleja się je do konstrukcji z płyt g-k lub bloczków betonowych.

Obudowy portalowe mogą być stylizowane lub utrzymane w minimalistycznej, nowoczesnej stylistyce. Te, które wzorowane są na klasycznych kominkach często wyposażone są w ozdobne gzymsy i pilastry. Wykonuje się je najczęściej z odpowiednio przyciętych płyt lub bloków kamienia, połączonych specjalnym żaroodpornym klejem.

Tradycyjna obudowa kominka

Zdecydowanie popularniejsze są obudowy wysokie. Ich zaletą jest duża różnorodność, zarówno konstrukcji (mogą być wolnostojące, przyścienne lub narożne), jak i kształtów (proste, wyoblone, schodkowe). Wykonuje się je także w różnej stylistyce - od rustykalnych, wzorowanych na dawnych kominkach wiejskich i dworkowych, przez stylizowane na piece kaflowe, po bardzo nowoczesne o minimalistycznym charakterze.

Często wykonywane są z mieszanych materiałów - przede wszystkim różnych odmian kamienia i elementów drewnianych (belek montowanych powyżej wkładu). Często łączy się je z cegłą, drewnem i surowym tynkiem.

Rady doświadczonego kominkarza

Na rynku jest sporo firm, które oferują niestandardowe projekty obudów, wykonanych z równie niestandardowych materiałów. Widziałem już takie pomysły, jak choćby kominek obudowany... litym drewnem. Wyglądał zaskakująco, ale ogląda się to ze swoistym podziwem dla właściciela, skłonnego narazić swój dom na takie ryzyko i dla projektanta.

Wybierając projektanta i wykonawcę kominka oraz jego obudowy, stawiajmy raczej na doświadczenie niż na nieokiełznaną i nieświadomą zagrożenia wyobraźnię. Obudowa jest nie tylko dekoracją, powinna też być odpowiednio wykonana, bo od niej zależy bezpieczne eksploatowanie kominka - kominkowe wkłady i kasety nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, sięgających 400°C. Oczywiście w dobrze wykonanej obudowie słupki, okładziny czy belki nie dotykają bezpośrednio rozgrzanego metalu, ale nie znaczy to, że można je zrobić z byle czego, albo wszystko jedno z czego. (Zygmunt Kulas - właściciel firmy kominkarskiej)

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Różne obudowy kominka