Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Garderoba - wyposażenie wnętrza

Katarzyna Drabik

Dobrze zaplanowana i urządzona garderoba jest po prostu praktyczna. Warto więc wykorzystać całą dostępną powierzchnię - od podłogi do sufitu, oraz zabudować każdy, nawet najbardziej niedostępny kąt. Pomocne mogą się okazać akcesoria, które pozwolą uporządkować przechowywane rzeczy i utrzymać ów stan. Rozwiązania te stosowane są i w garderobach i w szafach wnękowych.

garderoba, wyposażenie garderoby
Od dobrze zagospodarowanej garderoby zależy wygoda domowej codzienności
Fot. Elfa
Drążki i wieszaki w garderobie

Do wieszania ubrań tradycyjnie najlepsze będą drążki. Najczęściej mocuje się dwa - jeden nad drugim, (w odległości 110 cm między nimi). Na górze wiesza się rzeczy krótsze (na przykład koszule i spódnice), a niżej - kurtki, marynarki, żakiety czy okrycia wierzchnie. Drążek nie powinien być dłuższy niż 1 metr, inaczej może się wygiąć.

Praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie pantografu. Jest to opuszczany drążek, który można zamocować tuż pod sufitem lub nieco wyżej niż zwykle umieszcza się drążki.

W płytkich garderobach lub szafach o głębokości mniejszej niż 50 cm warto zamontować pod półką wieszak poprzeczny. Zajmuje niewiele miejsca, a dzięki możliwości wysunięcia, bez problemu sięgniemy do powieszonych na nim ubrań. Podobnym rozwiązaniem jest wieszak na spodnie lub spódnice.

Rodzajem wieszaka jest pionowa szuflada, czyli wysuwany moduł skrzyniowy z drążkiem do wieszania krawatów i przegrodą na paski.

Półki w garderobie

Na nich możemy ułożyć pościel czy ręczniki, a także przechowywać odzież codzienną i sezonową. Najlepiej wykonać je na zamówienie, w zależności od ich przeznaczenia. Mogą być długie lub krótkie, głębokie lub płytkie, nieruchome i wysuwane - czyli dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wiele też zależy od tego, co będziemy na nich przechowywać.

Do układania ubrań i pościeli wygodniejsze będą półki szerokie. To dlatego, że łatwiej dostać się do ubrań ułożonych obok siebie, niż - jak ma to miejsce przy głębokich półkach - sięgać w głąb szafy. Na węższych, wysuwanych półkach (zdjęcie) przechowuje się obuwie oraz złożone ubrania, które układa się pojedynczo (koszule) lub po kilka sztuk (swetry).

Odległości między półkami na ubrania nie powinny być zbyt duże (25-25 cm), aby nie układać z rzeczy wysokich stosów. Gdy na półkach staną obuwie czy torby, odległość może być większa - 40-70 cm.

Szuflady w garderobie

Część zabudowy warto przeznaczyć na szuflady lub wydzielić na nie specjalny moduł - wbudowany między meblowe ścianki lub zamontowany między profilami nośnymi. Popularne, choć drogie, są mobilne komody, w które wyposaża się zarówno garderoby, jak i szafy. Szuflady wykonuje się w całości z płyty laminowanej lub mają formę plastikowej skrzynki z drewnianym frontem.

Przydadzą się na wszystkie rzeczy, które trudno utrzymać w porządku, takie jak bielizna czy skarpetki. Najpopularniejsze są szuflady o głębokości 12 cm i szerokości 50 cm, ale mogą być również głębsze (do 30 cm) i mieć inną szerokość (od 25 cm). Szuflady szersze warto dodatkowo wyposażyć w specjalne wkłady, które dzielą ich przestrzeń na mniejsze moduły (zdjęcie).

Najpraktyczniejsze są szuflady z pełnym wysuwem, które dają - po wysunięciu - swobodny dostęp do całego wnętrza.

Kosze w garderobie

W garderobie i szafach przechowujemy nie tylko odzież i dodatki, ale także pościel, ręczniki oraz koce. Tego typu rzeczy najlepiej przechowywać w drucianych koszach, których zaletą jest to, że zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza, dzięki czemu rzeczy ułożone w koszu dłużej pozostają świeże.

Kosze dostępne są w różnych szerokościach i głębokościach (podobnych do gabarytów szuflad), co znacznie ułatwia ich stosowanie w poszczególnych przestrzeniach szafy czy garderoby. Mogą też mieć dodatkowe wyposażenie.

Bardzo użyteczny jest specjalny, głęboki kosz wykonany z płóciennej tkaniny na metalowym stelażu (zdjęcie). Przechowuje się w nim rzeczy do prania lub prasowania. Worek taki bardzo łatwo zdjąć z kosza i zanieść wraz z zawartością do pralni (sam worek też można uprać w pralce). Zastosowanie naturalnego płótna nie odbiera koszom ich głównej zalety, bo pozwala na przepływ powietrza.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Garderoba - wyposażenie wnętrza