Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kamień na podłogę

Katarzyna Jędrek, Paweł Królikowski

Płytki kamienne są trwałe, łatwe do sprzątania i odporne na wilgoć. Sprawdzą się nawet w wymagających pomieszczeniach - kuchniach, łazienkach i przedpokojach, ale też dobrze wyglądają we wnętrzach reprezentacyjnych.

Trawertyn
Trawertyn w przedpokoju
Fot. Rogala Marmury
Płytki z kamienia naturalnego kamienia są bardzo dekoracyjne i trwałe, ale mają opinię drogich. Jeśli jednak porównamy ich ceny na przykład z cenami wielkoformatowych płytek z polerowanego gresu, może się okazać, że różnica nie jest wielka, albo wręcz nie ma jej wcale.

Nie każdy rodzaj kamienia nadaje się na posadzki. Do wykończenia podłogi wykorzystuje się tylko te odmiany, które charakteryzuje niska ścieralność (co gwarantuje długowieczność posadzki) i mała nasiąkliwość (będzie odporna na zabrudzenia). Tym wymogom najlepiej odpowiadają granity, onyksy i twarde piaskowce, ale na posadzki stosuje się również mniej odporne marmury i wapienie. Takie płytki wymagają jednak impregnacji, gdyż kamienie, z których powstały, mają właściwości higroskopijne, co oznacza, że łatwo je trwale zaplamić.

Wymiary płytek kamiennych

Kamień jest grubszy od gresu - może mieć 1 cm, 1,5 cm lub 2 cm. Formaty płytek są równie urozmaicone, jak wyrobów ceramicznych. Okładziny kamienne mogą przypominać kształtem mozaikę, płytki ceramiczne lub być montowane w formie dużej, jednolitej płyty, która przykrywa powierzchnię bez żadnych łączeń. Typowa wielkość to 30 ×30 cm.

Uwaga! Informacje o wymiarze płytek producenci umieszczają na kartonach. Jednak wymiar nominalny (podany w centymetrach) zwykle różni się od wymiaru rzeczywistego (podanego w milimetrach), zgodnego z tabelą kalibracji. Każda fabryka ma indywidualny system oznaczania; kaliber może więc być wyrażony liczbami (1, 2, 3) albo literami (A, B, C). Lepiej nie kupować płytek, które nie mają podanej kalibracji.

Układanie płytek z kamienia naturalnego

Warto wspomnieć o kilku najważniejszych sprawach przy układaniu płytek kamiennych.

Zaprawy klejące. Kamienie są w większym lub mniejszym stopniu nasiąkliwe. Dlatego do ich mocowania nie używa się zwykłych klejów cementowych (z uwagi na ryzyko powstania ciemnoszarych przebarwień), lecz zapraw na bazie białego cementu. Okładziny kamienne dzieli się też na grupy o różnej podatności na odkształcenia pod wpływem wilgoci. Najmniej wrażliwe można montować na zwykłe kleje, a bardziej podatne na odkształcenia - na zaprawy szybkoschnące.

Zaprawy do spoinowania. Marmur, trawertyn i wapień przebarwiają się pod wpływem kwasów. Niektóre uszczelniacze silikonowe podczas utwardzania uwalniają kwas octowy. Do prac kamieniarskich stosuje się silikony o odczynie neutralnym.

Trawertyn będzie natomiast dużo łatwiejszy w utrzymaniu, gdy puste przestrzenie wypełni się żywicą.

* * *


Paremetr nasiąkliwości płytek. Oznaczana w procentach - jest tym mniejsza, im mniejsza jest porowatość płytek; zależy też od właściwości szkliwa i ewentualnego nasycenia płytek impregnatem. Ważna w pomieszczeniach nieogrzewanych i przy okładzinach wykonywanych na zewnątrz, gdzie nadają się płytki o nasiąkliwości nie przekraczającej 3%.

Paremetr ścieralności płytek. Określa stopień zużycia płytki lub zmiany jej wyglądu pod wpływem użytkowania. Oznacza się go klasami od 0 do 5. Płytki klasy 0 nie nadają się na podłogę.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Kamień na podłogę