Zamiana: wanny na prysznic i prysznica na wannę

Artur Banasiak

Podczas większego remontu łazienki bez kłopotu zastąpimy wysłużoną wannę nowym urządzeniem lub zamienimy ją na kabinę. Analogicznie możemy postąpić z natryskiem. Warto przy tym skorzystać z pomocy doświadczonego instalatora.

łazienka
Fot. Praktiker
Podczas większego remontu łazienki bez kłopotu zastąpimy wysłużoną wannę nowym urządzeniem lub zamienimy ją na kabinę. Analogicznie możemy postąpić z natryskiem. Warto przy tym skorzystać z pomocy doświadczonego instalatora.

Zamiast wanny - kabina prysznicowa

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace, sprawdźmy, czy wybrany przez nas model natrysku nie okaże się za wysoki. Dotyczy to zwłaszcza kabin z głębokimi brodzikami (niektóre mają nawet 36 cm wysokości). Poza tym niektóre rodzaje kabin, na przykład walk-in (zdjęcie) (otwarta, bez drzwi, powstaje przez wydzielenie przestrzeni przegrodami szklanymi) zajmują niewiele mniej miejsca niż tradycyjna wanna.

Jeśli decydujemy się na gotowy zestaw, najbezpieczniej jest kupić brodzik i kabinę z tej samej serii wzorniczej. Dzięki temu, że są one do siebie dopasowane, gwarantuje to nam nieskomplikowany montaż i szczelność wszystkich połączeń. Co istotne, niektórzy producenci proponują do jednej kabiny kilka opcji brodzików, które różnią się między sobą wysokością, kolorem i wzornictwem.

Można też zamówić kabinę z brodzikiem dostosowaną do naszych potrzeb. Takie rozwiązanie jest znacznie droższe (wiąże się też z dłuższym okresem oczekiwania), ale umożliwia na przykład zagospodarowanie w pomieszczeniu nietypowej wnęki lub montaż kabiny w łazience na poddaszu, kiedy trzeba dopasować jej ścianki do kąta nachylenia dachu.

Podczas zamiany wanny na natrysk nie obejdzie się bez przeróbek instalacji kanalizacyjnej oraz ciepłej i zimnej wody. Z montażem rur z tworzywa sztucznego doprowadzającymi wodę do baterii prysznicowej (umieszczonej na odpowiedniej wysokości) nie ma kłopotu, gdyż mają one niewielką średnicę - 15 mm. Inaczej jest z odpływem zużytej wody z brodzika. Wykonuje się go za pomocą przewodu kanalizacyjnego o średnicy 50 mm, ułożonego ze spadkiem minimum 2,5%. Należy jednak przewidzieć miejsce na syfon odpływowy, na który trzeba przeznaczyć około 85 mm przestrzeni pod brodzikiem.

Jeśli wybierzemy płaski brodzik, wówczas na parterze, w miejscu jego montażu, trzeba będzie rozkuć podłogę oraz zrobić gniazdo pod syfon. Na piętrze, tam gdzie planujemy ustawić brodzik, wykonujemy wgłębienie w stropie (zdjęcie) (koniecznie za zgodą konstruktora). Innym rozwiązaniem jest podniesienie na części łazienki poziomu podłogi.

Uwaga! Do płaskich brodzików zaleca się zestaw odpływowy z syfonem czyszczonym od góry (zdjęcie). Lepszy też będzie syfon o większej średnicy, czyli 90, a nie 52 mm, aby nie dochodziło do przelewania wody przez krawędź brodzika.

Zamiast kabiny prysznicowej - wanna

Przy takiej zamianie należy najpierw sprawdzić, czy wanna, która nam się podoba, zmieści się w naszej łazience. Nie mniej ważne jest to, czy w nowej aranżacji pomieszczenia będziemy mieli zapewniony wygodny dostęp nie tylko do niej, ale także do pozostałych urządzeń znajdujących się w łazience (umywalki, miski ustępowej, ewentualnie bidetu).

Konieczne też będzie przeniesienie przyłączy instalacji wodno-kanalizacyjnej. W tej sytuacji zazwyczaj obniża się wysokość montażu baterii lub montuje ją na rancie wanny (zdjęcie). Odpływ wody do kanalizacji znajduje się zwykle dalej od ściany niż w kabinie, zwłaszcza gdy wanna ma korek pośrodku jej dna. Należy też pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku rury kanalizacyjnej, aby umożliwić swobodny odpływ wody.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Zamiana: wanny na prysznic i prysznica na wannę