Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dekoracyjne gabiony

Małgorzata Krośnicka

Gabiony to metalowe kosze wypełnione dekoracyjnym materiałem. Zwykle mają formę prostopadłościanu, ale dostępne są również modele o jednej lub dwóch ścianach nachylonych pod różnymi kątami (zwane trapionami), które polecane są do wznoszenia stabilnych murów. Z gabionów, niczym z klocków, można budować ogrodzenia oraz rozmaite elementy małej architektury.

Gabiony mogą służyć do budowy niskich ogrodowych murków, np. oddzielających trawnik od tarasu
Gabiony mogą służyć do budowy niskich ogrodowych murków, np. oddzielających trawnik od tarasu
fot. Progress

Podobają mi się gabiony, ale nie wiem, co mogłabym z nich zrobić? Ogrodzenie już mam i to całkiem porządne. Czy są jakieś inne pomysły na wykorzystanie koszy w ogrodzie? Pyta: Zofia S., Natalin

Jak z klocków

Tylko jednym z pomysłów na wykorzystanie gabionów jest ogrodzenie nimi całej działki lub jej frontowej części. Z metalowych koszy możemy skonstruować także rozmaite elementy dekoracyjne - od ławki po grilla.

Prostopadłościenny kształt gabionów pozwala łatwo łączyć je ze sobą i tworzyć nawet złożone konstrukcje. Najprostszymi będą meble ogrodowe - stolik, krzesło czy ławka. Nieco bardziej skomplikowanymi - altana albo fantazyjne kamienne schody, stworzone z kilku warstw koszy. Możemy też podzielić przestrzeń na naszej działce, stosując zbudowane z gabionów parawany.

Ciekawe efekty uzyskamy z połączenia surowości wypełniającego kosze kamienia z kwiatami. Podobnie jak pergola, gabiony mogą posłużyć jako wspornik dla pnących roślin. Innym rozwiązaniem jest otoczenie nimi klombów kwiatowych - wówczas kosze wyglądają jak eleganckie kamienne donice.

Kosze i wypełnienie

Kosze produkuje się z siatki zgrzewanej ze stalowego drutu, ocynkowanego ogniowo lub zabezpieczonego cynkowo-aluminiową powłoką antykorozyjną. Często dodatkowo powlekany jest on PVC.

O atrakcyjności murków z gabionów decyduje głównie ich zawartość. W pierwotnym zastosowaniu kosze wypełniane były kamieniami. Ale można oczywiście używać także innych materiałów. Muszą one jednak być trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych - zwłaszcza mrozu oraz wilgoci. Jeśli w szczeliny pomiędzy wypełniającym kosze materiałem nasypiemy żyznej ziemi, będziemy mogli posadzić w niej rośliny i stworzyć zielone ogrodzenie.

Wybierając wypełnienie, powinniśmy pamiętać, by pasowało do otoczenia i tworzyło z nim spójną całość. Warto więc wykorzystać materiał, z którego zbudowano podmurówkę domu czy inne elementy małej architektury lub przynajmniej wziąć pod uwagę ich kolorystykę.

Montaż

Gabionowe murki są proste w montażu. Producenci dostarczają kosze ułożone płasko na palecie, przeważnie w zestawach z elementami niezbędnymi do ich złożenia. Wystarczy je rozłożyć, umocować do gruntu lub muru i wypełnić wybranym materiałem. Gabiony nie muszą mieć podmurówki ani pełnego fundamentu (wystarczą punktowe, stabilizujące słupki). A kiedy przestaną być potrzebne lub po prostu nam się znudzą, można je zdemontować lub zmienić ich wypełnienie.

Ile to kosztuje

Cena koszy gabionowych zależy od ich wymiarów oraz materiału, jakim zostaną wypełnione. Przykładowo - koszt niedużych gabionów wypełnionych szkłem (wym. od 25x25x25 cm do 25x50x25 cm) wynosi od 155 do 234 zł/szt. Takie same kosze z wypełnieniem kamiennym kosztują od 101 do 127 zł/szt.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Dekoracyjne gabiony