Modna płaska dachówka

Fot. Bartosz Makowski

Na zdjęciu powyżej: dom w Stargardzie nawiązuje do tradycyjnego podmiejskiego czy wiejskiego domu z dwuspadowym dachem. Towarzyszy mu jednak szereg współczesnych akcentów, wśród których na pierwszy plan wysuwają się właśnie poziome przeszklenia.

Coraz bardziej popularne domy energooszczędne mają zwartą, prostą geometrycznie bryłę z dachem dwuspadowym, pozbawionym lukarn i wykuszy. To pozwala ograniczyć ucieczkę ciepła i jednocześnie obniżyć koszty budowy. Moda na taką architekturę spowodowała, że bardzo popularne stały się płaskie dachówki ceramiczne i cementowe. Rzadko jednak wśród wielu modeli wybierane są tradycyjne karpiówki, wyglądem przypominające rybią łuskę. Największym zainteresowaniem cieszą się dachówki o wykroju prostokąta, których forma nie jest związana historycznie z pokryciem dachowym. Oprócz nowoczesnego kształtu mają one odmienne od tradycyjnych barwy. Zwykle są to odcienie szarości i ciemne kolory, na przykład czarna angoba czy antracyt. W ten trend wpisują się również coraz większe gabaryty dachówek. Po ułożeniu na dachu takie pokrycia wyglądają bardzo efektownie. I choć najlepiej prezentują się na dachach domów o nowoczesnej architekturze, to równie atrakcyjnie będą wyglądać na dachach domów tradycyjnych. Wszystko jest kwestią odpowiedniego dopasowania materiału i sposobu jego układania.

Właścicielom udało się tak umiejętnie połączyć detale, że na kolorystykę budynku składają się jedynie trzy barwy: biel cegieł, brąz drewna i szarość dachówek oraz obróbek blacharskichFot. Bartosz Makowski

Zdjęcie powyżej: właścicielom udało się tak umiejętnie połączyć detale, że na kolorystykę budynku składają się jedynie trzy barwy: biel cegieł, brąz drewna i szarość dachówek oraz obróbek blacharskich.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (5)
Zaloguj się
 • Johnny Bravo

  Oceniono 3 razy 3

  To w końcu dom wziesiono z cegły klinkierowej - jak twierdzą podpisy pod pierwszymi zdjęciami, czy jednak tylko elewacje? Bo to bardzo istotna różnica!

 • colonel_kurtz

  Oceniono 1 raz 1

  Od szczytu wygląda jak bokser Azjata po przegranym pojedynku, z którego wyszedł z podbitym okiem. No i przed drzwiami wejściowymi piękna kuweta dla kota w postaci kwadratu ze żwirem. Wygląda ogólnie jak nagłe zderzenie dwóch domów, gdzie wynik jest wypadkową tego, co wypluł program graficzny do robienia karykatur. Piękne i przemyślane chyba na ostrym kacu zakończenia balustrad przy spadzistym dachu. Dla mnie pieniądze można było wydać znacznie lepiej ale jaka fantazja, taki efekt, tu chyba co rano był nowy pomysł, bez uwzględnienia co wymyślono poprzedniego dnia. Architekt dobrze się bawił a najlepiej, jak ktoś mu za to jednak zapłacił. Makabryła!

 • msqu

  Oceniono 1 raz -1

  Straszne, oczy bolą od cegieł raz w poziomie, raz w pionie. A właścicieli będą boleć szyje od patrzenia w telewizor zawieszony za wysoko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX