12 sposobów na wejście do domu

Są wejścia skromne lub bardziej rozbudowane, zupełnie proste i bogato zdobione - każde z nich może być ładne i cieszyć oczy właścicieli oraz przechodniów. Cała sztuka w tym, by wejście odpowiadało potrzebom i było dopasowane do bryły budynku i jego charakteru.
1 Wejście w podcieniu Wejście w podcieniu Fot. Lilianna Sokołowska

Wejście w podcieniu

Wejście i wjazd do garażu usytuowane na jednej linii frontowej elewacji zostały cofnięte pod długi, wspólny podcień. Zmieściły się pod nim również schody.

2 Wejście pod pergolą Wejście pod pergolą Fot. Bartosz Makowski

Wejście pod pergolą

Wejście do domu po ścianie garażu to zawsze trudny element architektoniczny budynku. Tutaj szczęśliwie rozwiązany poprzez zastosowanie drewnianej pergoli ciągnącej się wzdłuż całej wysuniętej do przodu bryły garażu.

3 Wejście we wnęce Wejście we wnęce Fot. Paweł Słomczyński / AG

Wejście we wnęce

Wnęka znakomicie osłania od wiatru i choć nie jest duża, a drzwi zupełnie standardowe, wejście jest wyraźnie widoczne w fasadzie domu i ma swoją rangę.

4 Wejście przez przybudówkę Wejście przez przybudówkę Fot. Andrzej Stempa

Wejście przez przybudówkę

Mieszczące sień wejściową dobudówki wychodzą poza bryłę domów w zabudowie szeregowej. Kryjący je dach osłania jednocześnie drzwi wejściowe. Usytuowanie drzwi z ich boku ułatwiło wygospodarowanie od frontu miejsc na samochody.

5 Wejście pod przedłużonym dachem Wejście pod przedłużonym dachem Fot. Artur Białosiewicz

Wejście pod przedłużonym dachem

Stylizowany drewniany podcień łączy się płynnie z zadaszeniem nad tarasem i w efekcie stanowi z nim kompozycyjną całość - przez co wejście nie jest wyeksponowane: stanowi jeden z elementów frontowej elewacji domu.

6 Wejście bez zadaszenia Wejście bez zadaszenia Fot. Bruno Fidrych / AG

Wejście bez zadaszenia

Wejście do domu wyeksponowane dzięki umieszczeniu go na osi ścieżki prowadzącej prosto do furtki. Kłopoty spowodowane brakiem zadaszenia są mniej dotkliwe, gdy wejście wiedzie z poziomu terenu, bez żadnych schodków.

7 Wejście pod balkonem Wejście pod balkonem Wizualizacja: DOM PROJEKT

Wejście pod balkonem

Wejście do domu wyznacza i chroni zadaszony balkon wsparty na dwóch belkach. Forma budynku zyskała dzięki temu indywidualny charakter: jest prosta, ale zarazem elegancka.

8 Wejście po schodach Wejście po schodach Fot. Hanna Długosz

Wejście po schodach

Drzwi wejściowe bez zadaszenia wizualnie podkreśla umieszczona nad nimi pozioma belka stalowa oraz linia schodów, szeroka prawie na całą elewację.

9 Wejście pod zadaszeniem Wejście pod zadaszeniem Fot. Joanna Siedlar

Wejście pod zadaszeniem

Wejście do domu umieszczone pod zadaszeniem, wzdłuż szpaleru drzew. Wchodzącego "witają" tu elementy architektury międzywojennej, takie jak zaokrąglony narożnik czy niby-okrętowy świetlik umieszczony nad drzwiami.

10 Wejście w niszy Wejście w niszy Fot. Michał Wolniak

Wejście w niszy

Elewacja frontowa na której sporo się dzieje. Choć strefa wejścia nie jest wysunięta, lecz lekko cofnięta w niszy, stanowi całkiem wyrazisty element budynku. Te same wąskie drzwi, umieszczone po prostu w ścianie, byłyby nieistotnym elementem kompozycji fasady.

11 Wejście przez portal Wejście przez portal Wizualizacja: Z500

Wejście przez portal

W budynku o dość rozbudowanej bryle, aby zaakcentować rangę wejścia, czasem trzeba sięgnąć po specjalne rozwiązanie. Może nim być portal dostawiony do elewacji, tutaj w wersji nowoczesnej.

12 Wejście przez ganek Wejście przez ganek Fot. Magdalena Kosińska

Wejście przez ganek

Niewielki ganek, charakterystyczny dla tradycyjnej zabudowy. Ganki są cenione do dzisiaj: nadają domom tradycyjny charakter i ułatwiają uprzejmą rozmowę z sąsiadami czy z listonoszem bez wprowadzania ich do domu. Nadają domowi ciepły, małomiasteczkowy charakter.

13

Zobacz także:

Wejście do domu - cykl ABC
Fot. Hanna Długosz


Daszek nad drzwi

Fot. Corbis

Skomentuj:
12 sposobów na wejście do domu
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX