Termomodernizacja dachu płaskiego - stropodach niewentylowany

Stropodach niewentylowany

Stropodach niewentylowany Fot. Katarzyna Wangin

Podziel się

Tego rodzaju dachy płaskie były bardzo popularne w domach-kostkach, wznoszonych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Niestety, jeszcze do niedawna takie dachy nie miały dobrej opinii. W dużej mierze przyczyniło się do tego to, że izolacja przeciwwilgociowa ułożona była na izolacji termicznej, a w związku z tym szybko się niszczyła. Dachy te przeciekały, przemarzały i trzeba je było wciąż naprawiać. Sposobów polepszenia ich izolacyjności cieplnej jest kilka. Najłatwiej jest dodać warstwę ocieplenia, ale nie zawsze pozwala na to stan dachu. Często trzeba usunąć stare warstwy i wykonać nowe, a nawet zmienić rodzaj stropodachu na stropodach wentylowany lub dach odwrócony.

Stropodach niewentylowanyFot. Rockwool

Gdy ocieplenie stropodachu niewentylowanego było wykonane z żużlu, gruzu gazobetonowego, supremy lub wełny mineralnej, która została zawilgocona, najlepiej przeprowadzić generalny remont. Trzeba wtedy usunąć wszystkie warstwy znajdujące się na stropie ostatniej kondygnacji. Następnie trzeba wykonać warstwę ze spadkiem i ułożyć ocieplenie z płyt styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego z fazowanymi krawędziami albo też z wełny mineralnej. Płyty ocieplenia układa się w dwóch warstwach z przesunięciem o połowę długości. Aby ostateczne krycie dachu było
szczelne, układa się na nim jedną lub dwie warstwy papy termozgrzewalnej na styropianie lub membrany kauczukowej na wełnie mineralnej. Dodatkowo, taki stropodach można wykończyć żwirem lub roślinnością. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy konstrukcja stropu jest odpowiednio wytrzymała.

Czytaj także: Jak zaizolować stropodach?

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Skomentuj:
Termomodernizacja domu
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX