Szykują się zmiany w prawie. Dochód w rodzinie będzie miał wpływ na wysokość czynszu

Ruszyły prace nad zmianą przepisów najmu mieszkań socjalnych. Nowelizacja projektu przewiduje podwyżki czynszu. Nowe przepisy nie obejmą jednak wszystkich. Kto zapłaci więcej i jakie inne zmiany przewiduje ustawa?
Ruszyły prace nad zmianą przepisów najmu mieszkań socjalnych. Ruszyły prace nad zmianą przepisów najmu mieszkań socjalnych. fot. Pixabay

Kto zapłaci więcej?

Czekają nas się zmiany w ustawie o ochronie praw lokatorów w mieszkaniach socjalnych. Rząd planuje rozpocząć pracę nad nowymi przepisami, na mocy których gmina będzie mogła podnieść czynsz. Skąd taka decyzja? Okazuje się, że lokale komunalne cieszą się największym zainteresowaniem na rynku mieszkaniowym. Szacuje się, że w lokalach socjalnych mieszka około 5 milionów osób, a chętnych jest znacznie więcej.

Nowelizacja ustawy o ochronie lokatorów zakłada możliwość podniesienia czynszu lokatorom w sytuacji, gdy dochód rodziny przekroczy próg dochodowy. Ile wyniesie próg, tego nie wiadomo, ponieważ decyzję będą podejmowały same gminy. Może się jednak okazać, że czynsz wzrośnie nawet o połowę, dlatego w takiej sytuacji gmina będzie miała obowiązek, aby rozłożyć lokatorowi czynsz w ratach.

Nowe przepisy nie dotyczą jednak wszystkich. Nowe przepisy nie dotyczą jednak wszystkich. fot. Pixabay

Nowe przepisy nie będą dotyczyć wszystkich?

Okazuje się, że nowe przepisy nie będą jednak obejmowały wszystkich. Obecni najemcy nie będą podlegali nowym przepisom. Nowelizacja ustawy obejmie jedynie lokatorów, którzy podpiszą umowę najmu już po wejściu w życie nowelizacji ustawy. Na tym nie koniec dobrych informacji. Okazuje się, że początkowo Rząd planował wprowadzić przepis na mocy którego lokatorzy będą zawierać umowy najmu na okres 5 lat. Warunkiem podpisania umowy na kolejne lata byłaby zła sytuacja finansowa. Gmina miałaby obowiązek sprawdzać sytuację materialną rodziny i na tej podstawie wydać ewentualną zgodę na przedłużenie umowy najmu. Na szczęście Rząd zrezygnował z tego pomysłu i zapis ten nie znajdzie się w nowelizacji umowy.

Rząd przewiduje także inne zmiany. Rząd przewiduje także inne zmiany. fot. Pixabay

Jakie jeszcze zmiany przewiduje Rząd?

To nie jedyne zmiany, jakie przewiduje Rząd w związku z nowelizacją ustawy o ochronie praw lokatorów w mieszkaniach socjalnych. Nowym rozwiązaniem będzie możliwość wynajęcia przez gminę dowolnego lokalu na zasadach najmu socjalnego. Do tej pory istniała szansa na wynajęcie mieszkania, które było własnością gminy. Zmiana ma pomóc w rozwiązaniu problemu, jakim jest zbyt mała liczba mieszkań socjalnych. To jeszcze nie koniec zmian planowanych przez Rząd. Ruszyły także pracę nad zmianami dotyczącymi przyznawania mieszkań socjalnych, zgodnie z którymi sąd nie będzie musiał przyznawać mieszkania socjalnego lokatorom, którzy mają inne mieszkanie lub stać ich na wynajęcie lokalu. Wszystko dlatego, że na mocy nowych przepisów, mieszkanie socjalne nie będzie przysługiwało najemcom, którzy posiadają inne mieszkanie w tej samej okolicy. Ubiegając się o lokal socjalny, będzie trzeba złożyć oświadczenie o nieposiadaniu innego mieszkania, tym samym udowadniając, że pomoc w postaci lokalu socjalnego jest konieczna.

Nowa ustawa nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów gmin. Nowa ustawa nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów gmin. fot. Pixabay

Z jakim problemem borykają się gminy?

Zmiany w przepisach nie rozwiązują innego problemu z którym borykają się gminy. Mimo szeregu nowych przepisów i obostrzeń, gminy wciąż nie mogą dysponować swoimi lokalami. Niezależnie od sytuacji materialnej lokatorów, mieszkania są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzieje się tak dlatego, że umowy są podpisywane na czas nieokreślony i zgodnie z obowiązującymi przepisami, po śmierci najemcy rodzinie zmarłego przysługuje prawdo do najmu lokalu na tych samych zasadach.

Chętnych na mieszkania socjalne jest więcej niż dostępnych lokali. Chętnych na mieszkania socjalne jest więcej niż dostępnych lokali. fot. Pixabay

Skąd decyzja o zmianach w ustawie?

Decyzja o nowelizacji jest spowodowana niedoborem mieszkań socjalnych. Dlatego też w  pierwszej kolejności będą się należały osobom o niskich zarobkach, aby pomóc tym, którzy nie mogą liczyć na kupno własnego lokum. Nowe przepisy z pewnością nie przypadną do gustu potencjalnym najemcom. Dla nich, informacja o dochodzie rodziny może oznaczać koniec planów o mieszkaniu komunalnym. Zbyt duże zainteresowanie lokalami socjalnymi zmusza jednak gminy do wprowadzenie zmian, aby w pierwszej kolejności mieszkania mogły być przyznawane najbardziej potrzebującym. 

Więcej o:
Komentarze (18)
Szykują się zmiany w prawie. Dochód w rodzinie będzie miał wpływ na wysokość czynszu
Zaloguj się
 • owrank

  Oceniono 26 razy 24

  I jak zwykle kto robi na czarno i jeszcze placi KRUS chociaż w życiu pluga nie widział to jeszcze dostanie mieszkanie komunalne

 • polsz

  Oceniono 22 razy 20

  "Może się jednak okazać, że czynsz wzrośnie nawet o połowę, dlatego w takiej sytuacji gmina będzie miała obowiązek, aby rozłożyć lokatorowi czynsz w ratach."
  Na jakie raty? Czynsz i tak jest płatny miesięcznie więc rozłożą na tygodnie?

 • eclipse23

  Oceniono 10 razy 8

  Pasożytniczy styl życia już fundujemy kościołowi katolickiemu i wszystkim instytucja z pod znaku gościa przybitego do desek.,

 • boczny_obserwator

  Oceniono 8 razy 6

  W USA też są tanie mieszkania komunalne, ale można w nich mieszkać tylko przez pewien czas. W założeniu maja pozwolić "stanąć na nogi" ludziom, którym się ta noga podwinęła. U nas jak ktoś dostanie mieszkanie komunalne, to to "dobro" pozostaje w rodzinie na wieki wieków. Nawet gdy spadkobierca jest bogaty (patrz Kukiz po babci).

 • burkoslaw1

  Oceniono 16 razy 6

  Czyli co wraca socjalizm. Równi i równiejsi oczywiście ten kto więcej zarabia musi być za to karany. Niestety Polak dalej w duszy komuchem pozostał co pokazały ostatnie wybory.

 • Bozena Anna

  Oceniono 14 razy 6

  nie kumam tego panstwa!! Czy mnie ktos dok ladal do budowy i utrzymania domu? Nikt mi nic nie dał i jeszcze musze płacić podatki a taki jeden z drugim dostali za darmo i jeszcze im rząd dopłaci? ŹDZIERSTWO I SYF PROMOWANIE DZIADOSTWA I PATOLOGII!!!

 • dyskootantka

  Oceniono 8 razy 4

  To może miasta zwrócą zwaloryzowane wkładu do tzw. Wojewódzkich Spółdzielni Mieszkaniowych? Za te pieniądze wybudowano wiele mieszkań, a wpłacającym zaproponowano zwrot bez waloryzacji, w przeciwieństwie do wpłat PKO, które można było wykorzystać kupując mieszkanie oraz wpłat na samochody. Większość pokrzywdzonych to ludzie mieszkający z rodziną w jednym pokoju u rodziców w komunalnym mieszkaniu, które potem odziedziczyli i w którym do dziś mieszkają. Co kogo obchodzi, jakie są ich dochody, skoro nie dostali mieszkań na które wpłacali i pozbawiono ich pieniędzy? Dla nich teraz na kredyt hipoteczny za późno, więc gmina chce ich ograbiać dalej? Bo zdaniem rządzących za dużo mają? Tfu!

 • Bar tek

  Oceniono 4 razy 2

  Mimo, ze nie jestem nie byłem i nie bede zwolniennikiem neoliberalizmu ktory teraz jest w modzie to trzeba przyznnac, socjalisci maja wiatrw żagle. W dupie z tym czy sie uczyles, ciezko zdobywales szczebelki w karierze. Skoro masz lepiej to nie ten leser od 20 lat musi dostac wszedzie po trochu bo to nie sprawiedliwe że ma gorzej. Wszyscy mają mieć po równo.... Jak jestes za ambitny zbytnio za bradzo zaradny to masz wiecej to zaplaty bys czasem nam nie wkurzał naszego najbiedniejszego elektoratu...

 • tylko_na_forum

  Oceniono 26 razy 2

  A ci co wykupili sobie mieszkanie za grosze powinni doplacic roznice do ceny rynkowej! 40 m 2 na Saskiej Kepie kosztowalo tych cwaniaczkow kilkanascie tys maks a teraz sprzedaja z gigantycznym zyskiem. A tan glownie milicjanci, klawisze, UB, prokuratura mieszkaja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX