Filtry do wody: czysta woda z sieci wodociągowej

Gdy w domu korzystamy z wody dostarczanej z sieci, to najczęściej filtrujemy ją po to, żeby była smaczna, a także dla dobra urządzeń, m.in. grzewczych. Jak działają filtry do wody i gdzie mogą być zamontowane?
Zestaw podzlewozmywakowy: pierwszy wkład mechaniczno-węglowy usuwa piasek, rdzę, pestycydy, chlor; drugi węgiel z osnową ceramiczną - metale ciężkie. Cena 499 zł Zestaw podzlewozmywakowy: pierwszy wkład mechaniczno-węglowy usuwa piasek, rdzę, pestycydy, chlor; drugi węgiel z osnową ceramiczną - metale ciężkie. Cena 499 zł Fot. Global Group

Jakość wody z wodociągu: czy filtry do wody są potrzebne?

Za jakość wody dostarczanej z sieci odpowiada przedsiębiorstwo wodociągowe.

Woda musi - zgodnie z przepisami - spełniać wymagania stawiane tej do picia. Nie oznacza to jednak, że zawsze będzie ona doskonałej jakości. Jeśli jest dezynfekowana chlorem, to trzeba poprawić jej smak i zapach. Inny częsty problem, to nadmierna twardość (chociaż może się ona mieścić w granicach normy). Powstająca wtedy warstwa kamienia ma negatywny wpływ na długość eksploatacji instalacji ciepłej i zimnej wody w domu, systemu grzewczego i zamontowanych w nim urządzeń. Warstwa ta utrudnia też przewodzenie ciepła oraz przepływ wody w rurach. Poza tym na bateriach i ceramice sanitarnej osadza się brzydki biały nalot. Szybciej też zużywa się zamontowana w domu pralka czy zmywarka.

Niekiedy zdarza się, że woda podczas przepływu w sieci zostaje zanieczyszczona piaskiem i rdzą. Może to mieć wpływ na jej barwę, a czasami też zmienić jej smak.

Filtry do wody w zależności od wkładu mają różne funkcje, można je też zamontować w różnych miejscach.

Filtry mechaniczne Filtry mechaniczne Fot. BWT; SECURA

Filtry do wody: filtr narurowy

Filtr narurowy montuje się przy głównym zaworze wody; ma za zadanie oczyścić wodę w całym domu. Jego działanie zależy od rodzaju wkładu, który umieścimy w środku - może on zmiękczyć wodę, usunąć chlor i zanieczyszczenia mechaniczne.

Na górnym zdjęciu: różne modele filtrów mechanicznych - z płukaniem wstecznym, wymiennym wkładem, samooczyszczający. Cena 270-1520 zł.

Filtr do wody narurowyFot. USTM

Wymiana wkładów w filtrze narurowym.


zestaw podzlewozmywakowy zestaw podzlewozmywakowy Fot. USTM

Filtry do wody: zestaw podzlewozmywakowy

Filtr do wody stosowany pod zlewozmywakiem wyposażony jest w kilka korpusów (standardowo - dwa lub trzy), w których umieszcza się wkłady filtrujące. Zależnie od potrzeb dobiera się odpowiedni zestaw, na przykład dwa wkłady sedymentacyjne, które dokładnie oczyszczają wodę z zanieczyszczeń mechanicznych, i wkład węglowy, który uwalnia ją od chloru.

Na zdjęciu: filtr do wody, zestaw podzlewozmywakowy. Dwa pierwsze wkłady usuwają z wody zanieczyszczenia mechaniczne, trzeci - z węglem aktywowanym - chlor. Cena około 200 zł.

Filtr do pralek i zmywarek Filtr do pralek i zmywarek Fot. USTM

Filtry do wody: filtr do pralki lub zmywarki

Filtr narurowy można też zamontować przy zaworze zasilającym pralki lub zmywarki. Przedłuża to żywotność urządzenia i poprawia efekty prania lub zmywania. Tego typu filtry mają za zadanie zmiękczyć wodę, czyli pozbawić ją jonów wapnia i magnezu. Cena ok. 45 zł.

Filtr do wody wolno stojący Filtr do wody wolno stojący Fot. Secura

Filtry do wody: filtr wolno stojący

Filtr wolno stojący. Urządzenie zasilane jest z przyłącza montowanego do wylewki baterii, usuwa zanieczyszczenia mechaniczne z wody, poprawia jej smak i zapach.
Tego typu filtry wolno stojące umieszcza się na blacie kuchennym w pobliżu zlewozmywaka i podłącza do wylewki. Cena 122 zł.

Filtr nakranowy Filtr nakranowy Fot. GLOBAL GROUP

Filtry do wody: filtr nakranowy

Filtr do wody nakranowy. Umieszcza się go na wylewce, ma za zadanie poprawić smak i zapach wody. Cena 119 zł.

Filtr do wody nakranowyFot. Secura


Filtr dzbankowy Filtr dzbankowy Fot. BWT

Filtry do wody: filtr dzbankowy

Filtr dzbankowy - oczyszcza tylko wodę przeznaczoną do picia. Ma pojemność 1-1,5 l, ale jego wydajność jest mniejsza - zwykle około 0,5 l. Cena dzbanka na zdjęciu od 74 zł.

Więcej o:
Komentarze (1)
Filtry do wody: czysta woda z sieci wodociągowej
Zaloguj się
  • 0

    No są, chociaż woda nie jest jakaś brudna czy zagrażaja zdrowiu jak nie raz czytałam to po prostu jako smakosz ją filtruję. chlor mi przeszkadza,no i ten biały osad.Od zawsze mam dzbanek filtrujacy Dafi, jak to sie mówi ...jeżeli możesz coś jeszcze polepszyc to czemu nie skorzystac...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX