Rodzaje listew przypodłogowych

Iwona Mere
04.12.2012 09:39
A A A Drukuj
Listwy przypodłogowe są drobnym detalem we wnętrzu, ale materiał, z jakiego je wykonano, a także wielkość, kształt i kolor mogą zdeterminować wygląd pomieszczenia. Listwy, oprócz funkcji estetycznych, spełniają także zadania praktyczne - zasłaniają szczelinę dylatacyjną oraz chronią ścianę przed zabrudzeniem i uszkodzeniami. Dobrze dobrane, zatuszują nierówności styku podłogi i ściany. Zobacz z czego można je wykonać i czym się charakteryzują poszczególne materiały do produkcji listew.

Fot. Kahrs

Listwy drewniane są idealnym uzupełnieniem drewnianych podłóg, przy których udające drewno tworzywo sztuczne wygląda często tandetnie. Do dyspozycji jest wiele rodzajów i kształtów - od skromnego ćwierćwałka poczynając, aż po wysokie, wyoblone lub ścięte cokoły. Mocowane do ścian za pomocą kleju, gwoździ lub kołków przycina się w miejscach łączenia pod kątem 45 st., tworząc ładne, nierzucające się w oczy styki.

Ceny listew zależą od wysokości, stopnia skomplikowania wzoru, użytego materiału oraz wykończenia; w przypadku drewna do wyboru jest - materiał surowy, lakierowany, fornirowany.

W sklepach można znaleźć prawdziwe okazje cenowe dla listew drewnianych, czyli na przykład 4 zł/mb listwy o wysokości ok. 3-4 cm, do kilkudziesięciu złotych - 40-50 zł/mb za modele nieco wyższe np. 9-10 cm.

Pytając o cenę w punkcie zakupu, warto zwrócić uwagę, czy sprzedawca podaje ją za metr bieżący czy za inną długość. Listwy przypodłogowe często sprzedaje się w długościach takich jak 2,0; 2,5; 2,65; 2,70 czy 2,75 m.

Brak komentarzy

Materiały budowlane

Znajdź produkty z oferty producentów materiałów budowlanych