Krok 1: przed ułożeniem pierwszego panelu ścina się jego pióro

Krok 1: przed ułożeniem pierwszego panelu ścina się jego pióro Fot. Tarkett

Podziel się

Nowo kupionych paneli nie należy od razu wyjmować z zafoliowanych paczek, lecz zostawić je na co najmniej 48 godzin w pomieszczeniu, w którym będą układane, a potem - rozpakowywać tylko te, które w danym dniu będą wykorzystane.

Podkład pod panele. Jest to warstwa, którą układa się pod panelami laminowanymi. Wiele osób umniejsza znaczenie podkładu pod panele. To błąd, ponieważ odpowiednie zastosowanie dobrego podkładu nie tylko zwiększy trwałość podłogi, ale jest również warunkiem otrzymania gwarancji producenta na zakupiony towar.

Od grubości podkładu zależy to, czy wyeliminuje on nierówności (do 5 mm). Nie należy stosować podkładów grubszych niż 7-8 mm. Może to powodować uginanie się posadzki podczas chodzenia, co jest przyczyną szybszego zużywania się zamków łączących panele.

Odpowiednio dobrany podkład ograniczy też nieprzyjemny odgłos stukania paneli. Najlepsze podkłady bardzo dobrze "pochłaniają" kroki i wyciszają podłogę.

Jak ułożyć panele

Układanie paneli. Panele układa się prostopadle do okna, a więc zgodnie z kierunkiem padania światła. Sprawia to, że połączenia między poszczególnymi elementami są mniej widoczne. Jeżeli okna są na kilku (na przykład dwóch sąsiednich) ścianach, panele układa się prostopadle do okna znajdującego się naprzeciwko wejścia do pomieszczenia.

Układanie paneli na pióro i wpustFot. Tarkett

Zadbaj o odpowiednie dylatacje

Dylatacje. Panele trzeba ułożyć tak, by mogły swobodnie pracować, czyli rozszerzać się i kurczyć pod wpływem zmian wilgotności i temperatury. Dlatego posadzka z paneli musi być oddylatowana na całym obwodzie od ścian i innych stałych elementów (na przykład słupów lub kominów). Takie szczeliny powinny mieć szerokość około 1 cm. Maskuje się je listwami przyściennymi, mocowanymi wyłącznie do ścian.

W pomieszczeniach o powierzchni większej niż 100 m2 lub o wymiarach przekraczających 8 m wzdłuż krótszych krawędzi paneli albo 12 m wzdłuż dłuższych krawędzi, a także w pomieszczeniach o skomplikowanym kształcie (litery L, H, F, U czy T) - dylatacja (zamaskowana listwą) powinna dzielić posadzkę na mniejsze pola. Układanie paneli na tak dużej powierzchni bez przerw może spowodować, że będą one niewłaściwie pracować i mogą się wypaczyć pod wpływem wilgotności. Jeśli chcemy na własną odpowiedzialność ułożyć panele bez koniecznych dylatacji, montażyści mogą to wykonać, ale uprzedzając, że jest to równoznaczne z utratą gwarancji.

Krok 2: od ściany panele oddziela się dylatacją, której pozostawienie ułatwią klinyFot. Tarkett

Na zdjęciu: Przy układaniu paneli, warto zabezpieczyć szczelinę dylatacyjną przy ścianie odpowiednimi klinami

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (1)
Panele podłogowe: jak ułożyć panele na starej podłodze
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX