7 ładnych domów z dobrze dobranymi bramami

Z doborem bramy garażowej do domu teoretycznie nie powinno być problemu, bo oferta rynkowa jest bardzo duża. Przed decyzją powinniśmy nie tylko wiedzieć, na jakich funkcjach bramy nam zależy, ale też przemyśleć to, jak będzie się ona komponować z elewacją i całym domem. Źle dopasowana może zepsuć cały efekt, i na odwrót: umiejętnie dopasowana do fasady domu doda mu urody. Przedstawiamy przykłady domów z dobrze dopasowanymi bramami; który z nich wygląda najładniej?
7 ładnych domów z dobrze dobranym bramami 7 ładnych domów z dobrze dobranym bramami fot. Bartosz Makowski

Zaplanowana siła kontrastu

Ten dom znamy z pierwszej edycji programu "Dom Marzeń". Duża brama segmentowa do garażu na dwa samochody mocno wybija się na elewacji i jest jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów. To zamierzony efekt; jej ciemny kolor kontrastuje z jasnym tynkiem, za to nawiązuje do grafitowej dachówki, ułożonej na rozległych połaciach dachu.

7 ładnych domów z dobrze dobranym bramami 7 ładnych domów z dobrze dobranym bramami fot. HORMANN

Elegancja przede wszystkim

W tym domu również postawiono na zestawienie jasnego z ciemnym. Do białej elewacji dobrano ciemno grafitową bramę. Jej kolor powtarza się na obróbkach dachu i stolarce okiennej. Minimalistyczna elegancja nie potrzebuje mocnych ozdób; tu zdecydowano się tylko na delikatne intarsje na skrzydle bramy.

7 ładnych domów z dobrze dobranym bramami 7 ładnych domów z dobrze dobranym bramami fot. HORMANN

Elegancja w wersji na dwa

Dom bardzo podobny do poprzedniego; tu jednak właściciele zdecydowali się na dwie oddzielne bramy. Zestawione obok siebie, zdecydowanie dominują na jasnej elewacji. Ich kolor perfekcyjnie dopasowano do stolarki okiennej i żaluzji.

7 ładnych domów z dobrze dobranym bramami 7 ładnych domów z dobrze dobranym bramami fot. Bartosz Makowski

Przemyślany w najdrobniejszych detalach

Ten dom łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Elewację ma z cegły klinkierowej, ale w chłodnym białym kolorze; na dachu tradycyjną lukarnę, ale w prostym geometrycznym kształcie i wykończoną blachą cynkowo-tytanową. Stolarka (nowoczesna w formie, tradycyjna w kolorze) doskonale się uzupełnia: okna, drzwi i brama mają wykończenie dopasowane nie tylko do siebie nawzajem, ale nawet do gazonów-ławeczek umieszczonych przed domem.

7 ładnych domów z dobrze dobranym bramami 7 ładnych domów z dobrze dobranym bramami fot. KRISPOL

Coś starego, coś nowego

Na tej niedużej elewacji wiele się dzieje, ale wszystko wzajemnie się uzupełnia i ładnie komponuje: swą urodę dom zawdzięcza kontrastowi między starą czerwoną cegłą, a nowoczesną szarą blachą, użytą do wykończenia części fasady i bramy do niewielkiego garażu.

7 ładnych domów z dobrze dobranym bramami 7 ładnych domów z dobrze dobranym bramami fot. Marek Zakrzewski

Duża, ale nie dominująca

W tym domu garaż może pomieścić aż 3 samochody. Prowadzą do niego dwie bramy - podwójna i pojedyncza - umieszczone obok siebie. Aby nie przytłoczyły one zbyt mocno tej części domu, "ukryto" je optycznie w ścianie wykończonej cegłą w podobnym kolorze.

7 ładnych domów z dobrze dobranym bramami 7 ładnych domów z dobrze dobranym bramami fot. HORMANN

Na pierwszym planie

Podobny zabieg zastosowano w tym domu. Efekt jest lepsze lepszy, gdyż zarówno do wykończenia bramy garażowej, jak i elewacji na "kostce" mieszczącej garaż, użyto dokładnie tego samego materiału.

Więcej o:
Komentarze (3)
7 ładnych domów z dobrze dobranymi bramami
Zaloguj się
  • lech2011

    Oceniono 4 razy 2

    To jest:
    7 ładnych bram z dobrze dobranymi domami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX