Rodzaje listew przypodłogowych

04.12.2012 09:39
Listwy przypodłogowe są drobnym detalem we wnętrzu, ale materiał, z jakiego je wykonano, a także wielkość, kształt i kolor mogą zdeterminować wygląd pomieszczenia. Listwy, oprócz funkcji estetycznych, spełniają także zadania praktyczne - zasłaniają szczelinę dylatacyjną oraz chronią ścianę przed zabrudzeniem i uszkodzeniami. Dobrze dobrane, zatuszują nierówności styku podłogi i ściany. Zobacz z czego można je wykonać i czym się charakteryzują poszczególne materiały do produkcji listew.
1 Drewniana listwa przypodłogowa Drewniana listwa przypodłogowa Fot. Kahrs

Listwy przypodłogowe drewniane

Listwy drewniane są idealnym uzupełnieniem drewnianych podłóg, przy których udające drewno tworzywo sztuczne wygląda często tandetnie. Do dyspozycji jest wiele rodzajów i kształtów - od skromnego ćwierćwałka poczynając, aż po wysokie, wyoblone lub ścięte cokoły. Mocowane do ścian za pomocą kleju, gwoździ lub kołków przycina się w miejscach łączenia pod kątem 45 st., tworząc ładne, nierzucające się w oczy styki.

Ceny listew zależą od wysokości, stopnia skomplikowania wzoru, użytego materiału oraz wykończenia; w przypadku drewna do wyboru jest - materiał surowy, lakierowany, fornirowany.

W sklepach można znaleźć prawdziwe okazje cenowe dla listew drewnianych, czyli na przykład 4 zł/mb listwy o wysokości ok. 3-4 cm, do kilkudziesięciu złotych - 40-50 zł/mb za modele nieco wyższe np. 9-10 cm.

Pytając o cenę w punkcie zakupu, warto zwrócić uwagę, czy sprzedawca podaje ją za metr bieżący czy za inną długość. Listwy przypodłogowe często sprzedaje się w długościach takich jak 2,0; 2,5; 2,65; 2,70 czy 2,75 m.

2 Listwa przypodłogowa laminowana na płycie MDF Listwa przypodłogowa laminowana na płycie MDF Fot. Quick-Step

Listwy przypodłogowe z MDF-u

Listwy z MDF-u lakierowanego lub okleinowanego można zamówić w dowolnym kolorze (RAL, NSC) albo drewnopodobne. Masywne, niezbyt sprężyste profile występują w ogromnej ilości wzorów: od klasycznych, frezowanych po nowoczesne. Z reguły są wyższe niż drewniane, z ich pomocą łatwo "podrasować" nawet zupełnie współczesne wnętrza. Inaczej niż profile drewniane, listwy z MDF-u łatwiej dopasowują się do ścian, podwyższając optycznie wnętrza.

Ceny gotowych listew MDF wahają się od ok. 10 zł/mb przy wysokości listwy 6 cm do ok. 60 zł/mb i wysokości nawet 17 cm. Ceny surowego, nielakierowanego materiału są oczywiście niższe - ok. 8-15 zł/mb.

3 Listwa przypodłogowa z PVC Listwa przypodłogowa z PVC Fot. Profilpas

Listwy przypodłogowe z PVC

Listwy z PVC to rozwiązanie obecnie najpopularniejsze, przede wszystkim z powodu niewygórowanej ceny. Takie listwy są dostępne w różnych wzorach i kolorach, razem z systemami mocowań i łączników.

Uwaga! Listwy mocowane klamrami nie zawsze dobrze przylegają do ścian. Lepsze są listwy składające się z elementów dolnych - mocowanych kołkami bezpośrednio do muru, i tych górnych, zasłaniających mocowania, zatrzaskowych lub klejonych. Taka konstrukcja gwarantuje zarówno solidne zamocowanie, jak i łatwy częściowy demontaż - na przykład na czas malowania czy tapetowania ścian, a także w celu przeprowadzenia dodatkowych kabli.

Listwy z PVC kosztują od ok. 4 zł/mb ok. 30 zł/mb, ale warto wiedzieć, że najczęściej są sprzedawane w wersji długości 2,5 m.

4 Listwa przypodłogowa z poliuretanu Listwa przypodłogowa z poliuretanu Fot. Cameleo

Listwy przypodłogowe z poliuretanu

Listwy z poliuretanu dostępne w kolorze białym, znakomicie poddają się malowaniu. A profile "flex" są na tyle sprężyste, że bez kłopotu dopasują się do każdej krzywizny czy łuku. Warto przy tym pamiętać, że choć są podobne do listew przeznaczonych do dekoracji ścian i sufitów, muszą być zrobione z twardego, odpornego na uszkodzenia i wilgoć materiału - inaczej nie sprawdzą się przy posadzce. Trzeba też uważać na ich formę - zbyt ozdobne modele będą wyglądać pretensjonalnie, a utrzymanie ich w czystości może przekroczyć możliwości przeciętnego gospodarza. Ze sztukateryjnych detali i historycznych wzorów trzeba po prostu korzystać z głową.

Za listwy poliuretanowe zapłacimy od ok. 9 zł/mb do 30 zł/mb i wysokości do 15 cm. Najczęściej są sprzedawane w odcinkach dwumetrowych.

5 Listwa przypodłogowa wykonana z anodyzowanego aluminium. Jest zalecana do bezpośredniego nakładania na surową ścianę przy użyciu specjalnych klejów, przed wykonaniem tynkowania ścian. Listwa przypodłogowa wykonana z anodyzowanego aluminium. Jest zalecana do bezpośredniego nakładania na surową ścianę przy użyciu specjalnych klejów, przed wykonaniem tynkowania ścian. Fot. Profilpas

Listwy metalowe

Listwy metalowe wyróżnia spośród innych wyrazisty, współczesny charakter oraz doskonałe parametry użytkowe. Stal nierdzewna lub aluminium to dosyć kosztowne, ale trwałe i estetyczne materiały, którymi można wykończyć eleganckie, gładkie posadzki (drewniane i ceramiczne).

Listwy aluminiowe kosztują od. ok. 20 zł/mb do nawet 150 zł/mb przy wysokościach 5-8 cm.

Listwy ze stali nierdzewnej to koszt rzędu 38-150 zł/mb przy wysokości 4-8 cm.

6 Cokół ceramiczny jest zwykle elementem kolekcji użytych płytek podłogowych Cokół ceramiczny jest zwykle elementem kolekcji użytych płytek podłogowych Fot. Ceramika Paradyż

Cokoły ceramiczne

Cokoły ceramiczne wykonane ze specjalistycznych elementów dostępnych w wielu kolekcjach płytek (mają wyobloną, fabrycznie wykończoną górną krawędź lub bardziej rozbudowany, przestrzenny profil), lub z przyciętych na odpowiednią wysokość płytek bazowych są konwencjonalnym sposobem wykończenia posadzek ceramicznych, zwłaszcza w pomieszczeniach "mokrych" - łazienkach, pralniach itp. Tam, gdzie nie kafelkujemy wyższych partii ścian, styk z posadzką musi być zabezpieczony odpornym na wilgoć cokołem.

Popularne podłogi z gresu, terakoty lub kamienia naturalnego, poza strefami narażonymi na bezpośrednie działanie wody - na przykład w holu czy salonie - można wykończyć bardziej szykownie, używając listew drewnianych czy z MDF-u. Łącząc w otwartych wnętrzach posadzki drewniane i ceramiczne albo kamienne, warto dobrać do nich jeden rodzaj listwy. Złagodzi to kontrasty i pozwoli ograniczyć do minimum kolizyjne zestawienia różnych faktur, profili, kolorów.

Ceny listew ceramicznych wahają się od. ok. 6 zł/m2 do nawet 100 zł za sztukę.

Skomentuj:
Rodzaje listew przypodłogowych
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX