Kształty schodów

Schody mogą pozostać całkowicie zamknięte w specjalnie na nie przeznaczonej klatce schodowej, lub być częścią otwartej przestrzeni domu. Zaprojektowane na planie koła, prostokąta czy elipsy, mogą cieszyć oko niebanalnym kształtem, zadziwiać użytym materiałem, dominować lub znikać w przestrzeni wnętrza, łączyć stylistycznie lub podkreślać różnice.
Schody w holu Schody w holu Fot. Shutterstock

Schody w przestrzeni domu

Schody bardzo wpływają na charakter przestrzeni. Nie bez powodu tak chętnie bywały i są nadal wykorzystywane w obiektach użyteczności publicznej (gdzie w funkcji komunikacyjnej już dawno zastąpiły je windy i schody ruchome).

W domu jednorodzinnym nadal jednak za najistotniejszą kwestię powinno się uważać wygodę użytkowania. Zanim więc nadamy im wymyślny kształt, zastanówmy się, ile razy dziennie będziemy musieli je pokonać, i w jakim celu (to zależy od tego, co mieści się na górze domu). Pamiętajmy, że po wąskich i krętych trudno będzie wnieść na górną kondygnację na przykład śpiące dziecko czy nowe meble do sypialni.

Schody-nazewnictwo Schody-nazewnictwo Wawrzyniec Święcicki

Schody - nazewnictwo

Schody proste jednobiegowe Schody proste jednobiegowe Rys. Wawrzyniec Święcicki

Schody proste jednobiegowe

Są łatwe do wykonania, bezpieczne, ale dość męczące z powodu konieczności pokonywania dużej liczby stopni bez odpoczynku (brak spocznika); ze względu na długość biegu ? nie wszędzie się zmieszczą.

Schody dwubiegowe ze spocznikiem Schody dwubiegowe ze spocznikiem Rys. Wawrzyniec Święcicki

Schody dwubiegowe ze spocznikiem

Rozwiązanie wygodne i bezpieczne, łatwe do wykonania i zajmujące stosunkowo niewiele miejsca; dzięki temu bardzo popularne. Ze względu na zmianę kierunku marszu, schody te zwane są też powrotnymi.

Schody trójbiegowe Schody trójbiegowe Rys. Wawrzyniec Święcicki

Schody trójbiegowe

Dzięki krótkim biegom i dwóm spocznikom są wygodne, ale zabierają dużo miejsca, więc nie nadają się do mniejszych domów. Ich klasyczny kształt sprawdza się za to w holach o funkcjach reprezentacyjnych.

Schody łamane Schody łamane Rys. Wawrzyniec Święcicki

Schody łamane

Kierunek wchodzenia skręca pod kątem prostym. Mogą być dzielone spocznikiem lub zabiegowe. Ich wybór umożliwia wykonanie wąskiego otworu w stropie i lepszą organizację przestrzeni na wyższej kondygnacji.

Schody zabiegowe Schody zabiegowe Rys. Wawrzyniec Święcicki

Schody zabiegowe

Zmieniają kierunek dzięki temu, że część stopni ma zmienną szerokość; ten rodzaj schodów doskonale sprawdza się w ciasnych wnętrzach, ale są one skomplikowane i niewygodne ? trzeba nauczyć się po nich chodzić.

Schody kręte Schody kręte Rys. Wawrzyniec Święcicki

Schody kręcone

Są wyjątkowo niewygodne (!), ale za to wymagają niewiele miejsca i bywają atrakcyjne wizualnie. Cieszą się popularnością także dzięki temu, że na rynku jest olbrzymi wybór produktów gotowych do samodzielnego montażu.

Więcej o: