Zrób to sam: ozdobna ramka

Papierowa ramka może być miłym upominkiem dla kogoś bliskiego lub dla siebie samego. Jej wykonanie zajmuje niewiele czasu, za to bardzo długo może nam służyć jako ozdoba biurka czy półki.

Zrób to sam: ozdobna ramka - materiały i narzędzia

Materiały i narzędzia: kolorowy sztywny papier do scrapbookingu (u mnie jest to papier purple rainbow polskiej marki GOscrap), kawałek kartonu wizytówkowego w dowolnym kolorze o wymiarach trochę mniejszych niż te, jakie będzie miała cała ramka (u mnie: 17,5 x 10,5 cm), zdjęcie, guziki, kwiatki, napisy i inne rzeczy, którymi chcemy ozdobić ramkę, nożyczki lub nożyk do papieru, klej do papieru i taśma dwustronna, linijka, ołówek, opcjonalnie: zaokrąglacz rogów i szpikulec.

Zrób to sam: ozdobna ramka - krok 1

Na odwrotnej stronie niż ta, która będzie widoczna, kolorowego papieru, zaznaczamy obszar jak na zdjęciu (lub inny, jeśli ramka ma być większa czy mniejsza, ale zachowując proporcje). Wycinamy całość, miejsca zaznaczone linią przerywaną zaginamy.

Zrób to sam: ozdobna ramka - krok 2

Mierzymy fotografię, którą chcemy umieścić w ramce, a następnie w środkowej części dociętego papieru (po "lewej" stronie) rysujemy okienko w kształcie zdjęcia, pomniejszone z każdej strony o kilka milimetrów. Możemy ulokować je symetrycznie na środku papieru lub w innym miejscu. Warto narysować sobie siatkę, która pozwoli na równe odmierzenie odległości.

Zrób to sam: ozdobna ramka - krok 3

Wycinamy zaznaczony fragment.

Zrób to sam: ozdobna ramka - krok 4

Pod okienko wkładamy odpowiednio docięty kawałek kartonu wizytówkowego.

Zrób to sam: ozdobna ramka - krok 5

Odrysowujemy okienko na papierze wizytówkowym.

Zrób to sam: ozdobna ramka - krok 6

W zaznaczonym miejscu na kartonie wizytówkowym przyklejamy wybrane zdjęcie. Najlepiej przykleić je za pomocą dwustronnej taśmy klejącej, ponieważ klej może pofalować fotografię.

Zrób to sam: ozdobna ramka - krok 7

Obracamy kolorowy papier tak, aby jego najmniejsza zagięta część po złożeniu znajdowała się na dole. Przymierzamy zdjęcie do ramki i sprawdzamy, czy pasuje. Jeśli przykleiło się krzywo, możemy dociąć papier wizytówkowy tak, aby było równo.

Zrób to sam: ozdobna ramka - krok 8

Ozdabiamy ramkę. Robimy to na części z wyciętym okienkiem.

Zrób to sam: ozdobna ramka - krok 9

Sklejamy wszystkie części ramki. Karton wizytówkowy ze zdjęciem wkładamy pomiędzy dwie części kolorowego papieru. Mały element zaginamy do środka jako pierwszy i przyklejamy go do kartonu wizytówkowego. Potem maskujemy całość tylną częścią ramki.

Zrób to sam: ozdobna ramka - krok 10

Czas na zrobienie podpórki do ramki. Aby nie odstawała kolorystycznie od naszej kreacji, wykonamy ją z tego samego papieru ozdobnego, co całą ramkę (ja użyłam drugiej strony). Podpórka musi być odpowiednio sztywna, dobrze jest więc użyć papieru złożonego dwukrotnie. Rysujemy i wycinamy wzór jak na zdjęciu.

Zrób to sam: ozdobna ramka - krok 11

Składamy wycięty kształt w połowie i sklejamy ze sobą obie części. Zginamy trapez ok. 2 cm od góry i przyklejamy go z tyłu ramki, odmierzając odległość tak, aby ramka stała stabilnie.

Zrób to sam: ozdobna ramka - krok 12

Koniec pracy! Wystarczy teraz znaleźć miejsce dla ramki i cieszyć nią oko...

GOscrap.pl

Zobacz także: ruda-wykleja.blogspot.com