Aranżacje wnętrz: schowki w sypialni

Niewielka powierzchnia sypialni nie musi być przeszkodzą w jej funkcjonalnym zagospodarowaniu. Nawet w bardzo małym pomieszczeniu można bowiem znaleźć miejsce na pojemne, a przy tym estetyczne schowki. Wystarczy spojrzeć na wnętrza, które prezentujemy na kolejnych stronach.
<B>Niewielka powierzchnia sypialni nie musi być przeszkodzą w jej funkcjonalnym zagospodarowaniu. Nawet w bardzo małym pomieszczeniu można bowiem znaleźć miejsce na pojemne, a przy tym estetyczne schowki. Wystarczy spojrzeć na wnętrza, które prezentujemy na kolejnych stronach.</B>
<BR />SCHOWKI NA ZAPAS. Mieszkamy tutaj prawie rok i nie udało się nam jeszcze zapełnić nawet połowy półek i wieszaków, mówi pani domu. Nic dziwnego, bo schowki, zajmujące niemal dwie ściany, zapewniają dużo miejsca do przechowywania. Co więcej, tak pojemna zabudowa nie przytłacza niewielkiego wnętrza.
<BR />Zabudowa ściany wokół łóżka wygląda lekko i nie przytłacza wnętrza. Ten efekt osiągnięto dzięki zastosowaniu jasnych, połyskliwych materiałów (lakierowana na biało płyta MDF). Fronty szafek pokryte laminatem imitującym drewno pozwoliły uniknąć monotonii. Niewielka powierzchnia sypialni nie musi być przeszkodzą w jej funkcjonalnym zagospodarowaniu. Nawet w bardzo małym pomieszczeniu można bowiem znaleźć miejsce na pojemne, a przy tym estetyczne schowki. Wystarczy spojrzeć na wnętrza, które prezentujemy na kolejnych stronach.
SCHOWKI NA ZAPAS. Mieszkamy tutaj prawie rok i nie udało się nam jeszcze zapełnić nawet połowy półek i wieszaków, mówi pani domu. Nic dziwnego, bo schowki, zajmujące niemal dwie ściany, zapewniają dużo miejsca do przechowywania. Co więcej, tak pojemna zabudowa nie przytłacza niewielkiego wnętrza.
Zabudowa ściany wokół łóżka wygląda lekko i nie przytłacza wnętrza. Ten efekt osiągnięto dzięki zastosowaniu jasnych, połyskliwych materiałów (lakierowana na biało płyta MDF). Fronty szafek pokryte laminatem imitującym drewno pozwoliły uniknąć monotonii. Stylizacja i zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek projekt wnętrza: Iza Szewc/Fabryka Nastroju
SCHOWKI NA ZAPAS. Szafki zawieszone bezpośrednio nad łóżkiem są płytsze od pozostałych (20 cm głębokości). Nie ma więc obawy, że osoba wstająca z łóżka uderzy się w głowę. SCHOWKI NA ZAPAS. Szafki zawieszone bezpośrednio nad łóżkiem są płytsze od pozostałych (20 cm głębokości). Nie ma więc obawy, że osoba wstająca z łóżka uderzy się w głowę. Stylizacja i zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek projekt wnętrza: Iza Szewc/Fabryka Nastroju
SCHOWKI NA ZAPAS. Kącik do pracy, stanowiący część zabudowy, został zaprojektowany przy oknie. W roli minibiurka dobrze sprawdza się blat wysuwany jak szuflada. Szafka nad nim (przeznaczona na dokumenty) ma otwierany do góry front zamocowany na specjalnych wysięgnikach. Część schowków w całej zabudowie otwiera się na dotyk, pozostałe mają dekoracyjne gałki. SCHOWKI NA ZAPAS. Kącik do pracy, stanowiący część zabudowy, został zaprojektowany przy oknie. W roli minibiurka dobrze sprawdza się blat wysuwany jak szuflada. Szafka nad nim (przeznaczona na dokumenty) ma otwierany do góry front zamocowany na specjalnych wysięgnikach. Część schowków w całej zabudowie otwiera się na dotyk, pozostałe mają dekoracyjne gałki. Stylizacja i zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek projekt wnętrza: Iza Szewc/Fabryka Nastroju
SCHOWKI NA ZAPAS. Gospodarze chcieli, aby w 14-metrowej sypialni oprócz szerokiego łóżka zmieściło się jak najwięcej schowków oraz kącik do pracy. Projektantce udało się połączyć na stosunkowo niewielkiej powierzchni wszystkie te funkcje bez szkody dla wypoczynkowego charakteru wnętrza. I tak miejsce przy drzwiach zajęła szafa ubraniowa z nadstawką sięgającą sufitu. Wokół łóżka powstała zabudowa, w której sprytnie ukryto miejsce do pracy. Mimo tylu mebli do przechowywania pomieszczenie nie wygląda na zagracone. To zasługa jasnej kolorystyki i materiałów odbijających światło (lakierowana na wysoki połysk płyta MDF i lustro na frontach zabudowy).
<BR />Dodatki w stylu glamour podkreśliły charakter sypialni. Są wśród nich gałki meblowe z rżniętego szkła, kryształowy żyrandol, narzuta i poduszki z błyszczącej tkaniny na łóżku z tapicerowanym zagłówkiem.
<BR />Sprawdzony trik powiększający optycznie wnętrze ? lustrzane drzwi szafy naprzeciwko okna. Odbijający się w nich widok zza szyby sprawia, że wnętrze nabiera przestrzeni. SCHOWKI NA ZAPAS. Gospodarze chcieli, aby w 14-metrowej sypialni oprócz szerokiego łóżka zmieściło się jak najwięcej schowków oraz kącik do pracy. Projektantce udało się połączyć na stosunkowo niewielkiej powierzchni wszystkie te funkcje bez szkody dla wypoczynkowego charakteru wnętrza. I tak miejsce przy drzwiach zajęła szafa ubraniowa z nadstawką sięgającą sufitu. Wokół łóżka powstała zabudowa, w której sprytnie ukryto miejsce do pracy. Mimo tylu mebli do przechowywania pomieszczenie nie wygląda na zagracone. To zasługa jasnej kolorystyki i materiałów odbijających światło (lakierowana na wysoki połysk płyta MDF i lustro na frontach zabudowy).
Dodatki w stylu glamour podkreśliły charakter sypialni. Są wśród nich gałki meblowe z rżniętego szkła, kryształowy żyrandol, narzuta i poduszki z błyszczącej tkaniny na łóżku z tapicerowanym zagłówkiem.
Sprawdzony trik powiększający optycznie wnętrze ? lustrzane drzwi szafy naprzeciwko okna. Odbijający się w nich widok zza szyby sprawia, że wnętrze nabiera przestrzeni. Stylizacja i zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek projekt wnętrza: Iza Szewc/Fabryka Nastroju
SYPIALNIA MAŁA, ALE POJEMNA. Gospodarze nie mieli pomysłu, jak w niedużym pokoju zmieścić pojemne szafy, których im bardzo brakowało. W propozycji projektantki znalazło się wiele miejsca do przechowywania, i to bez szkody dla urody wnętrza.
<BR />Szafy zrobił na wymiar stolarz. Fronty są z lakierowanej na biało płyty MDF, a boki z płyty pokrytej zabejcowanym na ciemny brąz fornirem dębowym, pasującym do barwy łóżka z laminowanej płyty. Połączenie gładkich, błyszczących powierzchni z usłojonym drewnem wpisuje tę zabudowę w najnowsze trendy. SYPIALNIA MAŁA, ALE POJEMNA. Gospodarze nie mieli pomysłu, jak w niedużym pokoju zmieścić pojemne szafy, których im bardzo brakowało. W propozycji projektantki znalazło się wiele miejsca do przechowywania, i to bez szkody dla urody wnętrza.
Szafy zrobił na wymiar stolarz. Fronty są z lakierowanej na biało płyty MDF, a boki z płyty pokrytej zabejcowanym na ciemny brąz fornirem dębowym, pasującym do barwy łóżka z laminowanej płyty. Połączenie gładkich, błyszczących powierzchni z usłojonym drewnem wpisuje tę zabudowę w najnowsze trendy. Stylizacja i zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek Projekt wnętrza: Aleksandra Stabrawa/Vanilia Studio
SYPIALNIA MAŁA, ALE POJEMNA. W tym małym (10 m kw.), a do tego wąskim pomieszczeniu na schowki przeznaczono miejsca po bokach łóżka oraz w pobliżu drzwi. Zbudowane tam pojemne, sięgające sufitu szafy (ta przy wejściu ma standardową głębokość 60 cm, pozostałe są płytsze o 20 cm) rozwiązały problem przechowywania ubrań, tak ważny w niewielkim mieszkaniu. Wbrew obawom gospodarzy masywne meble nie zdominowały sypialni. To z pewnością zasługa ich prostych, nieprzyciągających uwagi form oraz materiału, jaki wybrano na fronty. Lakierowana na biało płyta MDF wtapia się bowiem w tło ściany, a błyszcząca, odbijająca światło powierzchnia rozjaśnia wnętrze, optycznie je powiększając.
<BR />Dekoracyjna tapeta na ścianie za wezgłowiem łóżka przyciąga wzrok, odwracając uwagę od sporych szaf. Do kolorystyki okładziny nawiązuje nakrycie łóżka.
SYPIALNIA MAŁA, ALE POJEMNA. W tym małym (10 m kw.), a do tego wąskim pomieszczeniu na schowki przeznaczono miejsca po bokach łóżka oraz w pobliżu drzwi. Zbudowane tam pojemne, sięgające sufitu szafy (ta przy wejściu ma standardową głębokość 60 cm, pozostałe są płytsze o 20 cm) rozwiązały problem przechowywania ubrań, tak ważny w niewielkim mieszkaniu. Wbrew obawom gospodarzy masywne meble nie zdominowały sypialni. To z pewnością zasługa ich prostych, nieprzyciągających uwagi form oraz materiału, jaki wybrano na fronty. Lakierowana na biało płyta MDF wtapia się bowiem w tło ściany, a błyszcząca, odbijająca światło powierzchnia rozjaśnia wnętrze, optycznie je powiększając.
Dekoracyjna tapeta na ścianie za wezgłowiem łóżka przyciąga wzrok, odwracając uwagę od sporych szaf. Do kolorystyki okładziny nawiązuje nakrycie łóżka. Stylizacja i zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek Projekt wnętrza: Aleksandra Stabrawa/Vanilia Studio
SYPIALNIA MAŁA, ALE POJEMNA. Wnęki-półki, zrobione w szafach na wysokości zagłówka, pełnią funkcję stolików nocnych, na które już nie starczyło miejsca. SYPIALNIA MAŁA, ALE POJEMNA. Wnęki-półki, zrobione w szafach na wysokości zagłówka, pełnią funkcję stolików nocnych, na które już nie starczyło miejsca. Stylizacja i zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek Projekt wnętrza: Aleksandra Stabrawa/Vanilia Studio
SYPIALNIA MAŁA, ALE POJEMNA. W wąskim pokoju (2,5 m) między łóżkiem a ścianą pozostało przejście o szerokości 40 cm. Stąd pomysł na umieszczenie telewizora w płytkiej wnęce, by nie utrudniał przechodzenia. SYPIALNIA MAŁA, ALE POJEMNA. W wąskim pokoju (2,5 m) między łóżkiem a ścianą pozostało przejście o szerokości 40 cm. Stąd pomysł na umieszczenie telewizora w płytkiej wnęce, by nie utrudniał przechodzenia. Stylizacja i zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek Projekt wnętrza: Aleksandra Stabrawa/Vanilia Studio
SCHOWKI POD KONTROLĄ. Wszystkie ubrania w jednym miejscu, łatwy dostęp do przechowywanych rzeczy, pokój bez masywnych szaf ? oto powody, które skłoniły gospodarzy do wydzielenia osobnej garderoby. Z braku innego miejsca przeznaczono na nią fragment sypialni.
<BR />Gospodarze zadbali, aby wszystkie rzeczy miały swoje miejsce. W nogach łóżka postawili niską półkę na książki, czasopisma i inne drobiazgi. Można też na nią odłożyć np. szlafrok lub koc.
<BR />W wykuszu z oknami powstało siedzisko z wysuwanymi na kółkach szufladami, w których jest przechowywana zapasowa pościel, koce, poduszki. SCHOWKI POD KONTROLĄ. Wszystkie ubrania w jednym miejscu, łatwy dostęp do przechowywanych rzeczy, pokój bez masywnych szaf ? oto powody, które skłoniły gospodarzy do wydzielenia osobnej garderoby. Z braku innego miejsca przeznaczono na nią fragment sypialni.
Gospodarze zadbali, aby wszystkie rzeczy miały swoje miejsce. W nogach łóżka postawili niską półkę na książki, czasopisma i inne drobiazgi. Można też na nią odłożyć np. szlafrok lub koc.
W wykuszu z oknami powstało siedzisko z wysuwanymi na kółkach szufladami, w których jest przechowywana zapasowa pościel, koce, poduszki. Stylizacja i zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek projekt wnętrza: Ewa Patalas/Studio Wnętrz, Aleksandra Foltyńska/ Princess Ana & Berta
SCHOWKI POD KONTROLĄ. Właściciele bronili się przed wstawieniem do sypialni dużych szaf. Zastanawiali się więc, jak rozwiązać problem przechowywania ubrań. Najlepszym rozwiązaniem byłaby oczywiście osobna garderoba, niestety w projekcie mieszkania nie przewidziano na nią miejsca. Stąd wziął się pomysł, aby schowek na ubrania wydzielić z obszernej sypialni (o powierzchni 27 m kw.); przy nim powstała nieduża łazienka przeznaczona wyłącznie dla gospodarzy. Obydwa nowe pomieszczenia są zamykane przesuwanymi drzwiami z matowionego szkła, które nie przytłaczają wnętrza. SCHOWKI POD KONTROLĄ. Właściciele bronili się przed wstawieniem do sypialni dużych szaf. Zastanawiali się więc, jak rozwiązać problem przechowywania ubrań. Najlepszym rozwiązaniem byłaby oczywiście osobna garderoba, niestety w projekcie mieszkania nie przewidziano na nią miejsca. Stąd wziął się pomysł, aby schowek na ubrania wydzielić z obszernej sypialni (o powierzchni 27 m kw.); przy nim powstała nieduża łazienka przeznaczona wyłącznie dla gospodarzy. Obydwa nowe pomieszczenia są zamykane przesuwanymi drzwiami z matowionego szkła, które nie przytłaczają wnętrza. Stylizacja i zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek projekt wnętrza: Ewa Patalas/Studio Wnętrz, Aleksandra Foltyńska/ Princess Ana & Berta
SCHOWKI POD KONTROLĄ. W garderobie o wymiarach 180 x 175 cm można było zabudować trzy ściany. Na dwóch zamontowano drążki na wieszaki, a na trzeciej ?  szuflady i półki. Pośrodku pozostało wystarczająco dużo miejsca (szer. 75 cm), by swobodnie sięgać po ubrania. SCHOWKI POD KONTROLĄ. W garderobie o wymiarach 180 x 175 cm można było zabudować trzy ściany. Na dwóch zamontowano drążki na wieszaki, a na trzeciej ? szuflady i półki. Pośrodku pozostało wystarczająco dużo miejsca (szer. 75 cm), by swobodnie sięgać po ubrania. Stylizacja i zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek projekt wnętrza: Ewa Patalas/Studio Wnętrz, Aleksandra Foltyńska/ Princess Ana & Berta
SCHOWKI UKRYTE, CHOĆ NA WIDOKU. Ani wielkość pomieszczenia, ani jego kształt nie pozwalały na zaplanowanie szafy w miejscu, w którym nie rzucałaby się w oczy. Niezbędnymi  schowkami zabudowano więc najbardziej wyeksponowaną ścianę. Jednak przemyślany projekt frontów sprawił, że mebel wtopił się w wystrój.
<BR />Na pojemną zabudowę przeznaczono całą ścianę naprzeciwko łóżka oraz głęboką wnękę przy drzwiach. Szafy zostały zrobione na wymiar z białej, lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF. Dwudrzwiową przeznaczono na krótsze ubrania, które wiesza się  na dwóch drążkach; sąsiednia ? trzydrzwiowa ? mieści między innymi odzież o większej długości. SCHOWKI UKRYTE, CHOĆ NA WIDOKU. Ani wielkość pomieszczenia, ani jego kształt nie pozwalały na zaplanowanie szafy w miejscu, w którym nie rzucałaby się w oczy. Niezbędnymi schowkami zabudowano więc najbardziej wyeksponowaną ścianę. Jednak przemyślany projekt frontów sprawił, że mebel wtopił się w wystrój.
Na pojemną zabudowę przeznaczono całą ścianę naprzeciwko łóżka oraz głęboką wnękę przy drzwiach. Szafy zostały zrobione na wymiar z białej, lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF. Dwudrzwiową przeznaczono na krótsze ubrania, które wiesza się na dwóch drążkach; sąsiednia ? trzydrzwiowa ? mieści między innymi odzież o większej długości. Stylizacja: Eva Milczarek Zdjęcia: Radosław Wojnar Projekt wnętrza: Katarzyna Mikulska-Sękalska/Arrange
SCHOWKI UKRYTE, CHOĆ NA WIDOKU. Wyrazista tapeta w wielobarwne wzory od razu przyciąga wzrok, odwracając uwagę od czysto praktycznego wyposażenia sypialni, jakim są szafy. Do tapety dopasowano zwieszające się z sufitu lampki z kloszami z różowego tworzywa sztucznego. Łóżko z drewna orzecha zostało zrobione przez stolarza; proste stoliki nocne tworzą całość z ramą mebla. SCHOWKI UKRYTE, CHOĆ NA WIDOKU. Wyrazista tapeta w wielobarwne wzory od razu przyciąga wzrok, odwracając uwagę od czysto praktycznego wyposażenia sypialni, jakim są szafy. Do tapety dopasowano zwieszające się z sufitu lampki z kloszami z różowego tworzywa sztucznego. Łóżko z drewna orzecha zostało zrobione przez stolarza; proste stoliki nocne tworzą całość z ramą mebla. Stylizacja: Eva Milczarek Zdjęcia: Radosław Wojnar Projekt wnętrza: Katarzyna Mikulska-Sękalska/Arrange
SCHOWKI UKRYTE, CHOĆ NA WIDOKU. Lampki halogenowe, które zainstalowano w tunelu zrobionym w podwieszonym suficie, wystarczająco rozjaśniają zarówno całe pomieszczenie, jak i wnętrze szaf. Przesłonięte w ten sposób światło nie razi w oczy osób leżących w łóżku.
<BR />Monotonię dużych frontów zabudowy rozbija środkowy pas: drzwiczki szafki zrobione z drewna orzecha o pięknym rysunku słojów oraz nastrojowo podświetlana wnęka wyłożona tym samym materiałem. SCHOWKI UKRYTE, CHOĆ NA WIDOKU. Lampki halogenowe, które zainstalowano w tunelu zrobionym w podwieszonym suficie, wystarczająco rozjaśniają zarówno całe pomieszczenie, jak i wnętrze szaf. Przesłonięte w ten sposób światło nie razi w oczy osób leżących w łóżku.
Monotonię dużych frontów zabudowy rozbija środkowy pas: drzwiczki szafki zrobione z drewna orzecha o pięknym rysunku słojów oraz nastrojowo podświetlana wnęka wyłożona tym samym materiałem. Stylizacja: Eva Milczarek Zdjęcia: Radosław Wojnar Projekt wnętrza: Katarzyna Mikulska-Sękalska/Arrange
SCHOWKI UKRYTE, CHOĆ NA WIDOKU. W sypialni o powierzchni 11 m kw. prócz  typowej dwudrzwiowej szafy wnękowej udało się zmieścić pojemną zabudowę z minigarderobą oraz licznymi szafkami i szufladami. Początkowo gospodarze mieli wątpliwości, czy leżąc w łóżku, chcą spoglądać na szafę oraz czy zabudowa zajmująca całą ścianę nie przytłoczy wnętrza. Projektantka zapewniała, że nic takiego się nie stanie. I rzeczywiście. Dzięki zastosowaniu neutralnych, lakierowanych na biało frontów mebel wtopił się w tło, a pas pięknie usłojonego drewna pośrodku zabudowy stał się jej dekoracją. Pomysłowe jest również oświetlenie ? zamiast tradycyjnej lampy wiszącej zainstalowano rząd halogenów dyskretnie ukrytych w podwieszonym suficie.
<BR />Część zabudowy z szufladami jest płytsza niż szafa. Takie rozwiązanie było konieczne ? inaczej nie wszystkie szuflady przy parapecie okiennym mogłyby się otwierać. Różnica w głębokości schowków nie odbiła się na funkcjonalności zabudowy, sprawiła natomiast, że wygląda ona lżej. SCHOWKI UKRYTE, CHOĆ NA WIDOKU. W sypialni o powierzchni 11 m kw. prócz typowej dwudrzwiowej szafy wnękowej udało się zmieścić pojemną zabudowę z minigarderobą oraz licznymi szafkami i szufladami. Początkowo gospodarze mieli wątpliwości, czy leżąc w łóżku, chcą spoglądać na szafę oraz czy zabudowa zajmująca całą ścianę nie przytłoczy wnętrza. Projektantka zapewniała, że nic takiego się nie stanie. I rzeczywiście. Dzięki zastosowaniu neutralnych, lakierowanych na biało frontów mebel wtopił się w tło, a pas pięknie usłojonego drewna pośrodku zabudowy stał się jej dekoracją. Pomysłowe jest również oświetlenie ? zamiast tradycyjnej lampy wiszącej zainstalowano rząd halogenów dyskretnie ukrytych w podwieszonym suficie.
Część zabudowy z szufladami jest płytsza niż szafa. Takie rozwiązanie było konieczne ? inaczej nie wszystkie szuflady przy parapecie okiennym mogłyby się otwierać. Różnica w głębokości schowków nie odbiła się na funkcjonalności zabudowy, sprawiła natomiast, że wygląda ona lżej. Stylizacja: Eva Milczarek Zdjęcia: Radosław Wojnar Projekt wnętrza: Katarzyna Mikulska-Sękalska/Arrange