Robaki domowe. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Mole i inne

Robaki w domu to prawdziwa zmora. Mole, roztocza, pluskwy, karaluchy... Jak rozpoznać najczęściej spotykane insekty w naszym domu i jak sobie z nimi radzić?
Rybik cukrowy Rybik cukrowy D. Kucharski K. Kucharska/Shutterstock.com

Rybik cukrowy zwalczanie

Srebrzysty, bezskrzydły owad o długości ok. 8-20 mm. Ma długie, nitkowate czułki. Przy końcu odwłoka rybik ma trzy szczecinki.
Chętnie jedzą papier w prawie każdej postaci, nie pogardzą też klejami organicznymi i drewnem. Zajadają się również resztkami z naszego stołu, np. kawałkami mięsa czy rozsypaną mąką.

Srebrzysty, bezskrzydły owad o długości ok. 8-20 mm. Ma długie, nitkowate czułki. Przy końcu odwłoka rybik ma trzy szczecinki.
Chętnie jedzą papier w prawie każdej postaci, nie pogardzą też klejami organicznymi i drewnem. Zajadają się również resztkami z naszego stołu, np. kawałkami mięsa czy rozsypaną mąką.

Jak pozbyć się rybików cukrowych?

Rybiki prowadzą nocny tryb życia, lubią ciemne, ciepłe i wilgotne miejsca. Dlatego najczęściej znajdziemy je w łazience.

Uważany jest niekiedy za szkodnika, jednak nie ma większego znaczenia ani gospodarczego, ani dla zdrowia człowieka. Skuteczną bronią na rybika cukrowego są chemiczne środki owadobójcze.

Pluskwa domowa. Pluskwa domowa. smuay/Shutterstock.com

Pluskwa domowa zwalczanie

Pluskwa domowa jest małym owadem aktywnym w nocy i żywiącym się ludzką krwią. Pluskwy są dobrze przystosowane do życia w otoczeniu człowieka, dlatego szybko mogą stać się prawdziwą plagą.
Pluskwa to czerwonobrunatny lub purpurowy, owalny owad, o silnie spłaszczonym odwłoku zwężającym się ku przodowi, z dobrze widocznymi czułkami i mikroskopijnymi włoskami na głowie. Dorosłe osobniki maja ok. 4 - 6 mm długości, młode są przezroczyste i blado białe. Jaja pluskwy domowej są mlecznobiałe o długości ok. 1 mm.

Wytępienie pluskwy wymaga użycia całej gamy dostępnych środków takich jak: płyny, spraye, proszki, elektryczne odstraszacze,  pułapki. Gdy to nie pomaga, nie pozostaje nic innego jak skontaktowanie się z firmą specjalistyczną.

Mól ubraniowy Mól ubraniowy DeZet/Shutterstock.com

Mól ubraniowy i odieżowy

Ma barwę żółtą, połyskliwą, rozpiętość skrzydeł - do 11 mm. Samice tego mola bardzo rzadko używają skrzydeł, latają tylko samce. Samica składa jaja głównie na tkaninach wełnianych. Rozwój trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od warunków klimatycznych. W sprzyjających warunkach, w ciągu roku mogą rozwinąć się aż 4 pokolenia moli.

Jak pozbyć się moli?

Moli można pozbyć się przy użyciu naftaliny czy wielu innych specyfików dostępnych w sklepach. Domowe sposoby to wyłożenie półek szafy gazetami (mole nie znoszą zapachu farby drukarskiej), włożenie kawałków mydła miedzy ubrania, a także powieszenie woreczków z lawendą, zielem angielskim i skórką cytryny.

Karaluch Karaluch Fot. FocalPoint/Shutterstock.com

Karaluchy i prusaki

Karaluchy (inaczej: karaczany) i prusaki są silne i szybko uodparniają się na nowe, wynajdywane przez człowieka, trucizny. Lubią ciepło i wilgoć. Im wyższa temperatura w pomieszczeniu - tym szybszy jest ich cykl rozwojowy, który wahać się może (w zależności od warunków) od 3 tygodni do... 1 roku.

Karaczany są nosicielami zarazków gruźlicy, tyfusu, chole oraz larw nicieni. Są więc nie tylko szkodnikami gospodarczyn ale i sanitarnymi.

Karaluchy (inaczej: karaczany) i prusaki są silne i szybko uodparniają się na nowe, wynajdywane przez człowieka, trucizny. Lubią ciepło i wilgoć. Im wyższa temperatura w pomieszczeniu - tym szybszy jest ich cykl rozwojowy, który wahać się może (w zależności od warunków) od 3 tygodni do 1 roku.
Karaczany są nosicielami zarazków gruźlicy, tyfusu, cholery oraz larw nicieni. Są więc nie tylko szkodnikami gospodarczymi, ale i sanitarnymi.

Walka z karaluchami polega na poprawianiu warunków higienicznych - wyrzucaniu odpadów w szczelnych workach, zabezpieczaniu żywności oraz stosowaniu odpowiednich środków czyszczących.

Jeśli decydujemy się wydać walkę prusakom czy karaluchom, musimy pamiętać, że nie jest to akcja jednorazowa. Dezynsekcja powinna być powtarzana co 3-4 tygodnie (prusaki) i 7-8 tygodni (karaluchy). Jeśli mieszkamy w domu wielorodzinnym tylko wspólna akcja wszystkich mieszkańców całego bloku może przynieść konkretne rezultaty.

Roztocze Roztocze Erbe Pooley USDA ARS EMU

Roztocza

Roztocza to pajęczaki, ich wielkość nie przekracza 1 mm. Obecne są w każdym domu. Zamieszkują łóżko, meble, dywany, zasłony. Żyją w domowym kurzu i żywią się martwym naskórkiem. Wysoka wilgotność powietrza w granicach 60-80% i temperatura 22-25 stopni C to idealne warunki dla ich rozwoju. Obecność roztoczy dla większości ludzi nie jest uciążliwa. Niestety białko zwarte w ich odchodach jest jednym z najczęstszych alergenów. Może wywołać katar alergiczny, drapanie w gardle, napady duszności czy zmiany skórne.

Jak pozbyć się roztoczy z domu?

Sposobów na pozbycie się roztoczy jest wiele. Można odkurzać, wycierać, prać, wietrzyć lub zamrażać. Ten ostatni idealnie sprawdza się w przypadku bielizny pościelowej, poszewek, pluszowych zabawek i innych wykonanych z materiału przedmiotów. Wystarczy zostawić je na całą noc w zamrażarce. W lodówce jest zbyt ciepło, by umieszczone w niej przedmioty oczyściły się z gnieżdżących się na nich roztoczy. Aby pozbyć się zamrożonych pajęczaków konieczne jest dokładne opłukanie i wysuszenie przedmiotu.

Pająk Pająk Fot. Peter Waters/Shutterstock.com

Pająk

Pająki w domu to powszechny problem, zwłaszcza dla osób mieszkających w wilgotnych miejscach, w pobliżu lasów i parków, czy na niskich piętrach.

Pająki może odstraszyć zapach kasztanów i żołędzi. Można je ułożyć na oknie, lub umieścić w wiklinowym koszyczku, co będzie dodatkową ozdoba naszego wnętrza.
Prostym sposobem jest sok z cytryny. Należy nim wysmarować okna i drzwi. Można dodatkowo spryskać kąty wodą z cytryną. Przed takim zabiegiem warto upewnić się, że sok z cytryny nie zostawi śladów.

Pająki może odstraszyć zapach kasztanów i żołędzi. Można je ułożyć na oknie, lub umieścić w wiklinowym koszu.  Prostym sposobem jest wykorzystanie soku z cytryny. Należy nim wysmarować okna i drzwi. Można dodatkowo spryskać kąty wodą z cytryną. Przed takim zabiegiem warto upewnić się, że sok z cytryny nie zostawi śladów.

Mucha domowa Mucha domowa fot. Shutterstock

Mucha domowa

Pospolita mucha domowa jest szkodnikiem występującym na całym świecie. Osiąga zwykle 7-9 mm długości i jest szaro czarno ubarwiona. Nie kłuje, nie wysysa krwi, ale jest niebezpieczna, bo żeruje na padlinie, kale itp. Może przenosić wiele chorób wywoływanych przez bakterie wirusy lub pasożyty (salmoneloza, cholera, dur brzuszny). Jedna mucha może przenosić na swoim ciele ponad milion bakterii!

Jak walczyć z muchami? Pomogą siatki - moskitiery, kurtyny powietrzne, lampy na muchy. Na uwagę zasługują również wszelkiego rodzaju lepy - pułapki lepowe, szczególnie w połączeniu z feromonami i innymi substancjami wabiącymi.

Mącznik młynarek Mącznik młynarek Kletr/Shutterstock.com

Mącznik młynarek

Mącznik młynarek to chrząszcz znany niemal na całym świecie. Jak sama nazwa wskazuje, jest domowym amatorem produktów zbożowych. Rozpoznać go można po dużym, osiągającym do 2 cm pancerzu o charakterystycznym podłużnym karbowaniu. Szczególnie uciążliwe są młode larwy mącznika. Wraz z wiekiem larwy stają się brązowe, jednak początkowo mają barwę białą i są praktycznie nieodróżnialne od mąki, do której składa je samica.

Najlepszą formą walki z tym owadem jest wyrzucanie zajętych przez niego produktów żywnościowych.

Spuszczel pospolity Spuszczel pospolity Fot. Schubbel/Shutterstock.com

Spuszczel pospolity

Spuszczel jest kolejnym szkodnikiem żywiącym się drewnem. Chętnie zasiedla rusztowania dachów, ramy okienne czy boazerię. Larwy spuszczela osiągają długość 1 cm i wiek aż do 7 lat. Charakteryzują się grubym, białym, segmentowanym ciałem. Obecność owada można stwierdzić po typowym dźwięku chrobotania dobiegającym z drewna w ciepłe dni. Nie należy bagatelizować takich sygnałów, ponieważ spuszczel może być poważnym zagrożeniem dla konstrukcji Twojego domu.

Mrówka Mrówka Wiratchai wansamngam/Shutterstock.com

Mrówki faraona

Podstawową sprawą jest utrzymywanie absolutnej czystości i porządku. Żadnych okruchów, żadnych resztek jedzenia, żadnych odpadków; żywność schowana w lodówce, a produkty - które tam się nie zmieszczą lub być tam nie powinny - przechowywane w naczyniach ustawionych w miskach z wodą. Nóżki dziecięcego łóżeczka czy kuchennego stołu należy posmarować od dołu wazeliną, co uniemożliwia przemarsz szkodników. Wszystkie rury co. w miejscach styku ze stropem i podłogą oraz szpary przy futrynach okien i drzwi balkonowych starannie zalepić gipsem. Mrówki chodzą po rurach i przewodach, a nie wewnątrz nich, dlatego tak ważną sprawą jest dokładne zalepienie szpar.

Kołatek Kołatek fot.Jeffdelonge

Kołatek domowy

Ze względu na swoje upodobania kulinarne kołatek jest często mylony z kornikiem. Żeruje na wszystkich rodzajach drewna i pomimo swoich małych rozmiarów (do 4 mm) jest w stanie poważnie uszkodzić meble czy konstrukcję drewnianych schodów. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu odgłosowi kołatania, który wydają samce po natrafieniu na twardy kawałek drewna. Jeżeli więc usłyszysz głośny stukot dobiegający z któregoś z mebli, bezzwłocznie się go pozbądź, aby kołatki nie zajęły pozostałych drewnianych sprzętów.

Psotnik Zakamarnik Psotnik Zakamarnik fot.Jean-Jacques MILAN

Psotnik zakamarnik

Ma zaledwie milimetr wielkości i szczególnie dobrze czuje się w towarzystwie książek, tapet i wszelkiego rodzaju papieru. Podobnie jak roztocza może być groźnym alergenem. Rozmnaża się w wilgotnym powietrzu i na pleśni. Lubi resztki jedzenia. Dlatego zawsze powinniśmy dobrze wietrzyć pomieszczenia i natychmiast wyrzucać nadgniłe produkty. Jeśli wilgotność powietrza nie przekracza w naszym mieszkaniu 60 proc. psotnik nie ma w zasadzie żadnych szans.

Mklik mączny Mklik mączny fot. Sarefo

Mklik mączny

Przypomina wyglądem mola mieszkającego w szafach, szkodnik magazynów zbożowych i spożywczych oraz szafek kuchennych. Gąsienice mklika mącznego, białe, pokryte krótkimi włoskami, żerują na produktach spożywczych ? mąkach, kaszach, makaronach, owocach, orzechach, nawet czekoladzie. Larwy mklika mącznego potrafią znaleźć się w trudno dostępnych, z pozoru zamkniętych opakowaniach produktów spożywczych, np. w kartonowych pudełkach z saszetkami herbaty. Uwielbiają takie miejsca, gdzie w spokoju dojrzewają i wykluwają się z nich dojrzałe, latające okazy.

Jeśli zauważymy, że na wewnętrznych ściankach papierowej torby z mąką zwisają pojedyncze ziarenka mąki, jak na nitce, pozbądźmy się tego opakowania i dokładnie przejrzyjmy zawartość całej szafki. Wytępienie tych szkodników oznacza pozbycie się wszelkiej zainfekowanej żywności, nawet jeśli skończyłoby się to całkowitym opróżnieniem spiżarni.

Więcej o: