Czas do szkoły: 7 metamorfoz uczniowskich pokojów

Pierwszy września zbliża się wielkimi krokami. Może już czas pomyśleć o zmianie wystroju pokojów naszych uczniów tak, by znalazło się w nich miejsce do nauki? Poniżej prezentujemy kilka ciekawych pomysłów na metamorfozy dziecięcych czterech kątów.
Metamorfoza pokoju nastolatki Metamorfoza pokoju nastolatki Fot. Bernard Bialorucki

Pokój nastolatki

Marika nie jest już małym dzieckiem. Ma większe wyczucie stylu i lubi podkreślać swoją oryginalność. Nic więc dziwnego, że zapragnęła także zmiany w wystroju pokoju. Projektantka postawiła na designerskie rozwiązania, które zachwyciły nastolatkę.

PRZED ZMIANĄ. Wcześniej w pokoju stało piętrowe łóżko. Przydawało się, gdy u Mariki nocowały koleżanki. Dziewczynka chciała mieć więcej schowków.

PO ZMIANIE. Do pokoju kupiono nowe łóżko, półki i lampy. Innym sprzętom natomiast zmieniono wygląd. Na przykład komoda została przemalowana na biało, a grzejnik na szaro.

Metamorfoza pokoju nastolatkiFot. Bernard Bialorucki

PRZED ZMIANĄ. Jedna ze ścian była pomalowana farbą tablicową, Marika mogła więc do woli po niej mazać. Solidna szafa wyglądała estetycznie i stylistka uznała, że nie ma potrzeby nic w niej zmieniać.

PO ZMIANIE. Na ścianie nad łóżkiem i komodą zawieszono schodkowo półki. Te tanie produkty zyskały designerski wygląd, gdy przemalowano wsporniki na różne kolory.

Metamorfoza pokoju braci Metamorfoza pokoju braci Fot. Bernard Bialorucki

Pokój braci

Antek i Jasiek mają wygodne łóżka, zaciszny kącik do nauki i schowki. Stworzono im też bezpieczne warunki do zabawy. Tak więc obawy rodziców, że w pokoju nie starczy miejsca dla obu braci, były na wyrost.

PRZED ZMIANĄ. W wąskim pokoju przy jednej ścianie stały szafy i regały, a przy drugiej - łóżko Antka. Na łóżko Jaśka nie było już miejsca.
PO ZMIANIE. Każdy z braci ma teraz swoje łóżko. Ściany za nimi wyłożono tapicerowanymi panelami. Nawet w czasie żywiołowych zabaw chłopcy nie zrobią więc sobie krzywdy.

Metamorfoza pokoju braciFot. Bernard Bialorucki

PRZED ZMIANĄ. Jeszcze zanim przyszedł na świat starszy syn, pokój służył gospodarzom jako gabinet. Pozostałością po nim były biblioteczki stojące w  pobliżu drzwi.

PO ZMIANIE. Szafę i regał, które stały w  pobliżu okna, przesunięto do kąta przy drzwiach (zajmujące go przedtem meble wyniesiono do innego pokoju). Dzięki temu wnętrze stało się jaśniejsze i ma lepsze proporcje.


Metamorfoza pokoju dziecka Metamorfoza pokoju dziecka Fot. Damian Osak

Zapanował porządek

PRZED ZMIANĄ. Maciek naklejał na drzwiach obrazki i plakaty. Po pinezkach i kleju pozostały brzydkie ślady. Dawno niemalowane drzwi nie wyglądały korzystnie.

PO ZMIANIE. Na drzwiach pomalowanych farbą magnetyczną Maciek może wieszać, co tylko zechce, i w dodatku rysować do woli, bez obawy o ich zniszczenie. Na bocznej ścianie pojawiła się fototapeta iluzjonistyczna, która nie tylko zdobi wnętrze, ale również optycznie je poszerza.

Metamorfoza pokoju dzieckaFot. Damian Osak

PRZED ZMIANĄ. Maćkowi brakowało miejsca na coraz większy zbiór książek i zabawek. Dlatego ustawiał je na parapecie i pod biurkiem, wywołując wrażenie bałaganu.

PO ZMIANIE. W pokoju pojawiły się wąskie, ale wysokie półki - jedna na podłodze przy oknie, druga na szafce obok łóżka. Nowe jest też krzesło biurkowe o efektownym kształcie i kolorze, które zastąpiło wysłużony fotel z wikliny.

Metamorfoza pokoju dziecka Metamorfoza pokoju dziecka Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta

Dla przyszłej malarki

Rodzice i Maja byli zgodni, że jej pokój wymaga odnowienia. Młodej gospodyni zależało zwłaszcza na zmianie koloru ścian, tak by ładnie wyglądały na nich obrazy, które maluje.

PRZED ZMIANĄ. Maja wyrosła już z fascynacji różem. Oprócz koloru ścian trzeba też było zmienić łóżko i ogólnie nadać pokojowi bardziej dorosły wygląd.

PO ZMIANIE: Teraz na ścianach przemalowanych na odcień jasnego turkusu ładnie wyglądają obrazki autorstwa Mai, przyszłej artystki. Pasuje również do nich nowa rozkładana kanapa. Ale największą metamorfozę przeszła szafa - to najbardziej spektakularna zmiana we wnętrzu.

Metamorfoza pokojuFot. Monika Lewandowska/Phototapeta

PRZED ZMIANĄ. Obszerna szafa z przesuwanymi drzwiami bardzo rzucała się w oczy i, co tu kryć, nie była ładna. Mebel jest jednak bardzo potrzebny, stylistka musiała więc uatrakcyjnić jego wygląd.

PO ZMIANIE. Fronty szafy zostały ozdobione okleiną samoprzylepną przypominającą lekko postarzone zapisane kartki. Dzięki temu szafa stała się ważną dekoracją pokoju; do niej nawiązują poduszki na sofie.


Metamorfoza pokoju dziecka Metamorfoza pokoju dziecka Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta

Pokój muzyka

Tymek rósł, zmieniały się jego zainteresowania i tryb życia, a w zajmowanym przez niego pokoju czas jakby się zatrzymał. Rodzice uznali, że nie ma już na co czekać i zawezwali na pomoc stylistkę.

PRZED ZMIANĄ. W pokoju stały jeszcze dziecięce mebelki, z których Tymek już dawno wyrósł. Na podłodze leżała wysłużona wykładzina, a kolorystyka całego wnętrza przestała odpowiadać gustowi 10-latka.

PO ZMIANIE. Tymek bardzo lubi kolor czarny i chciał go mieć w swoim pokoju, stylistka zaproponowała więc pomalowanie na tę barwę jednej ze ścian (użyto farby magnetycznej, po której można także pisać). Fronty szafki nad biurkiem zostały ozdobione kolorowymi naklejkami z wizerunkami komiksowych bohaterów. Wyeksponowane miejsce pod?oknem zajęły perkusja i gitara, na których chłopiec uczy się grać.

Metamorfoza pokoju dzieckaFot. Monika Lewandowska/Phototapeta

PO ZMIANIE. Zniszczoną wykładzinę dywanową zastąpiły panele laminowane imitujące parkiet fabryczny. Taka podłoga jest trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Jako stolik nocny służy plastikowe krzesełko z dziecięcego zestawu. Ścianę zdobi obraz autorstwa Artura Rosy - przyjaciela rodziny i ulubionego malarza Tymka.

Metamorfoza pokoju dzieci Metamorfoza pokoju dzieci Fot. Arkadiusz Ścichocki

Dobra inwestycja

Rodzice Piotrka i Szymona postanowili całkowicie zmodernizować pokój synów. Mimo sporych wydatków nie żałują tej decyzji. Chłopcy zyskali świetne warunki do nauki i zabawy.
Koszt 7470 zł

PRZED ZMIANĄ. Pokój Piotra i Szymona z wysłużonymi, a do tego niezbyt wygodnymi sprzętami wymagał zmian, które zwiększyłyby funkcjonalność wnętrza i poprawiły jego wygląd.

PO ZMIANIE. Nowe biurka, płytsze i wyglądające znacznie lżej niż poprzednie, ustawiono równolegle do ściany. Dzięki temu w pomieszczeniu zrobiło się dużo przestronniej. Do biurek dobrano wygodne krzesła z siedziskami o regulowanej wysokości. Strefa nauki jest dobrze oświetlona - chłopcy mają swoje lampki, z sufitu zwieszają się trzy lampy, a w dodatku biurka stoją pod oknem.

Metamorfoza pokoju chłopcówFot. Arkadiusz Ścichocki

PRZED ZMIANĄ. Rodzice chłopców zdecydowali się na wymianę wszystkich mebli. Te nowe, pochodzące z jednej linii wzorniczej, są nie tylko atrakcyjniejsze, ale i płytsze od poprzednich. Dzięki temu na środku pomieszczenia pozostało sporo wolnego miejsca na swobodne poruszanie się i na zabawę, a tego właśnie tutaj brakowało. Jako że producent oferuje nakładki na fronty szafek różniące się wzorami i barwami, bracia sami mogli decydować o ich kolorystyce, a tym samym uczestniczyć w powstawaniu koncepcji wystroju.

PO ZMIANIE. Podświetlane akwarium, lżejsze meble oraz nowa kolorystyka sprawiły, że kąt pod skosem dachu (prywatna strefa Piotra) jest teraz znacznie jaśniejszy. Ściany i sufit pomalowano na ten sam odcień, co optycznie poprawiło kształt pomieszczenia.

Metamorfoza pokoju dziewczynek Metamorfoza pokoju dziewczynek Fot. Arkadiusz Scichocki

Metamorfoza pokoju dziewczynek

Dziewięcioletnia Asia i sześcioletnia Gabrysia doszły do wniosku, że ich pokój powinien wyglądać doroślej. Rodzice zgodzili się na metamorfozę, jednak określili granicę kosztów. Dzięki pomysłom stylistek udało się spełnić oczekiwania dziewczynek, nie przekraczając skromnego budżetu - 1200 zł.

PRZED ZMIANĄ. Dość przestronny pokój był wygodnie urządzony. Jednak mieszkające w nim siostry marzyły o nowych meblach i mniej dziecinnym wystroju.

PO ZMIANIE. Z nowych mebli są tylko półki różnej długości, które zastąpiły niemodną biblioteczkę. Wraz ze starannie dobranymi pudełkami i dekoracyjnymi drobiazgami tworzą na ścianie ciekawą kompozycję. Łóżko piętrowe podzielono na dwa osobne meble i odświeżono. Stylistki usunęły stary lakier, pokryły drewno białą farbą i lakierem.

Metamorfoza pokoju dziewczynekFot. Arkadiusz Scichocki

PRZED ZMIANĄ. Dziewczynki spały na piętrowym łóżku, które utrudniało dostęp do okna. Pokój jest spory, można więc było pomyśleć o dwóch miejscach do spania.

PO ZMIANIE. Wróżka była przedtem naklejką, którą usunięto dopiero po przemalowaniu pokoju - zwiewna postać ma więc kolor starych ścian. Zawieszone w drzwiach zasłonowych zasłony wprowadziły do uczniowskiego pokoju odrobinę salonowego klimatu, na czym tak zależało dziewczynkom.

Więcej o: