Jak odnowić stary fotel?

Odnowienie starego fotela tradycyjną metodą jest trudne. Da się to jednak zrobić w prostszy sposób: pomalować go farbami kredowymi, które idealnie pokryją starą powłokę. Co więcej, można ich też użyć do barwienia tkanin.
materiały materiały Fot. farbakredowa.pl

Materiały i narzędzia

Potrzebne są:

- farby kredowe w czterech odcieniach,

- pędzel z syntetycznego włosia, które nie absorbuje wody z farby,

- wosk bezbarwny do drewna,

- gąbka-zmywak,

- pędzel o miękkim włosiu (do nakładania wosku),

- wiadro z wodą,

- szablon malarski,

- ocet (opcjonalnie).

 Fot. Gosia Michalak/Photography

Odnawianie fotela: krok 1

Konstrukcję mebla myjemy wodą z detergentem lub specjalnym preparatem, np. Autentico Omni Clean. Następnie malujemy farbą w jednym z odcieni.

 Fot. Gosia Michalak/Photography

Odnawianie fotela: krok 2

Gdy farba jest sucha (mniej więcej po godzinie), fragmenty fotela malujemy krótkimi pociągnięciami pędzla, używając dwóch kolejnych odcieni. Po wyschnięciu malujemy całość na ostatni odcień.

 Fot. Gosia Michalak/Photography

Odnawianie fotela: krok 3

Na suche już drewno nakładamy cienką warstwę wosku i nie czekając, aż wyschnie, ostrą stroną gąbki przecieramy powierzchnię - tak by odsłonić poprzednie warstwy farb, a miejscami nawet drewno.

 Fot. Gosia Michalak/Photography

Odnawianie fotela: krok 4

Farbujemy obicie. Do wiadra wlewamy około 2 l letniej wody i 100 ml farby. Mieszamy i wkładamy pokrowiec zdjęty z poduchy. Można też pomalować obicie pędzlem, nakładając po dwie warstwy farby i wosku.

 Fot. Gosia Michalak Photography

Odnawianie fotela: krok 5

Mniej więcej po 30 minutach wyjmujemy pokrowiec i płuczemy. Dla utrwalenia koloru tkaninę można zamoczyć w roztworze wody z octem. Suszymy i zakładamy na poduchę.

 Fot. Gosia Michalak/Photography

Odnawianie fotela: krok 7

Malujemy dekoracyjną poszewkę. Poszewkę na dekoracyjną poduszkę pierzemy i prasujemy. Przykładamy do niej szablon (można przykleić go taśmą malarską) i malujemy, tapując, farbami w tych samych kolorach co fotel. Tak ozdobioną poduszkę należy prać ręcznie, wówczas wzór się nie spierze.

  Fot. Piotr Wittman

Odnawianie fotela: krok 8

Poduszkę kładziemy na fotel. "Nowy" mebel gotowy.

Więcej pomysłów na blogu mychalkhouse.blogspot.com

Więcej o: