Apartamenty w postindustrialnych budynkach

Wielu z nas marzy o przestronnych loftach urządzonych w dawnych murowanych fabrykach. Jednak takich nieruchomości - lub nawet w jakiś sposób do nich nawiązujących - jest niezbyt wiele w ofercie deweloperów.
Tak może wyglądać wnętrze w lofcie powstającym właśnie w budynku starej elektrowni 
w Krakowie. Tak może wyglądać wnętrze w lofcie powstającym właśnie w budynku starej elektrowni w Krakowie. Fot. serwisy prasowe

Lofty w Polsce

Lofty, czyli zwykle duże mieszkania urządzone w poprzemysłowej przestrzeni, pojawiły się w Polsce niedawno. Za jeden z pierwszych uznaje się adaptację na dom jednorodzinny starej lampiarni przy szybie górniczym Bolko w Bytomiu. Zrealizował ją architekt Przemo Łukasik w 2003 roku.

Chwilę później na mieszkania i apartamenty zaczęto przerabiać większe budynki. W Łodzi np. w 2006 roku australijski deweloper postanowił przebudować dawną przędzalnię na mieszkania pod nazwą lofty Scheiblera. W środku niegdysiejszej fabryki powstało atrium, w piwnicach - parkingi, a na piętrach - mieszkania, których ozdobą są surowe ceglane ściany. Inwestycja nie zakończyła się jednak dla dewelopera szczęśliwie - upadł. Ale syndyk ją dokończył i dzisiaj w byłej przędzalni nie można już kupić żadnego apartamentu - wszystkie lofty sprzedano.

Zamieszkać w lofcie gdziekolwiek w Polsce nie jest łatwo. Tylko kilku deweloperów prowadzi tego rodzaju projekty. Nie są one łatwe. Często łatwiej jest zbudować nowy budynek na pustej działce?

Niemniej nie znaczy to, że loftów w ogóle nie ma w ofercie. Zdarzają się. Rozglądając się za nimi, warto też zwrócić uwagę na apartamentowce, które deweloperzy budują od zera tak, by przypominały lofty.

Nowojorczycy na Kazimierzu

Na terenie dawnej Krakowskiej Elektrowni Miejskiej z 1914 roku, przy ul. św. Wawrzyńca 19 na krakowskim Kazimierzu - modnej dzielnicy pełnej nastrojowych uliczek - powstają właśnie unikatowe lofty i apartamenty. Inwestorem jest nowojorski deweloper Tribeach Holdings, LLC specjalizujący się w realizacji budynków mieszkalnych i usługowych o wysokim standardzie i którego główne projekty znajdują się w postindustrialnych częściach nowojorskiego Manhattanu, takich jak Tribeca, SoHo i NoHo. Polsko-amerykański zespół architektów, przy ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków, stworzył unikatowy projekt rekonstrukcji zabytkowej zabudowy, przywracając i eksponując pierwotny wygląd elewacji hal dawnej elektrowni. W kompleksie trzech budynków Wawrzyńca 19 znajdzie się 86 apartamentów o powierzchni od 27 do 140 m kw. Z tych położonych na najwyższych kondygnacjach będzie rozciągał się widok na Wisłę i Wawel. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji dostępny tylko dla nich zielony ogród. Prawie połowa mieszkań została już sprzedana. Najtańszy dostępny apartament kosztuje 506 tys. zł.

Apartament na KazimierzuFot. mat. prasowe

Duże okna w fabryce telefonów

Na niewątpliwie oryginalny pomysł wpadł deweloper w Krakowie, który kupił dawny biurowo-produkcyjny budynek należący do fabryki Telkom Telos. W miejscu, gdzie już po II wojnie światowej produkowane były telefony, przy spokojnej ulicy, w cenionej dzielnicy Krowodrza powstaje 85 mieszkań o powierzchniach od nieco ponad 20 do ponad 112 m kw. Są wysokie na 4,25 m i mają przeszklone ściany zewnętrzne, co z pewnością nadaje im oryginalny charakter. Sprzedanych zostało już 50 mieszkań. Za te, które pozostały trzeba zapłacić od 8 tys. zł do ponad 11 tys. zł za m kw. Deweloper kusi także nabywców informacją, że dodatkowym atutem loftów są bardzo niskie koszty ich utrzymania oscylujące wokół 1,90 zł za metr kwadratowy.

Apartamenty w fabryce Telkom TelosFot. mat. prasowe

Mieszkanie nad fabryką reklam i opoakowań

Mieszkanie nad fabryką reklam i opakowań w Krakowie, na terenie przedwojennej jeszcze fabryki reklam i opakowań oraz starych magazynów deweloper Tętnowski Development buduje efektowny budynek nawiązujący stylem do dawnej poprzemysłowej architektury. Jego główna bryła nie tylko góruje nad pozostawioną parterową fasadą zakładów z dwudziestolecia międzywojennego, ale również - między innymi dzięki zastosowaniu tej samej elewacji z czerwonej cegły - harmonijnie z nią współgra. Obiekt zlokalizowany jest na północy miasta, w atrakcyjnej dzielnicy Krowodrza, niedaleko linii szybkiego tramwaju i ulicy Opolskiej, ważnej drogi międzydzielnicowej.W budynku powstają 172 apartamenty o powierzchniach 31-65 m kw. Około 40 proc. z nich zostało już sprzedane. Na parterze kompleksu mieszkalnego znajdą się sklepy i obiekty usługowe. W podziemiach parking dla mieszkańców. Za najtańsze dostępne jeszcze mieszkanie trzeba zapłacić 230 tys. zł, za najdroższe - trzypokojowe - 465 tys. zł.

Praski kompleks z dawną mennicą

Na warszawskiej Pradze, w miejscu gdzie u schyłku XIX wieku zaczęła działać Warszawska Fabryka Rektyfikacji Spirytusu, a w dwudziestoleciu międzywojennym Mennica Państwowa powstaje Centrum Praskie Koneser. Stąd dzielą nas tylko trzy minuty spaceru do nowej stacji metra Wileńska. Centrum Praskie Koneser to więcej niż kompleks apartamentowy, z częścią gdzie znajdują się lofty. Tu będą również biura, sklepy, część handlowa. Na terenie całego kompleksu można poruszać się wyłącznie pieszo. Apartamenty powstają teraz w dwóch budynkach. W odrestaurowanej pod nadzorem konserwatora zabytków Mennicy i w budowanej od podstaw "Wytwórni", której wygląd jest inspirowany stylem dawnej fabryki wódek. W Mennicy wszystkie lofty sprzedano. W "Wytwórni" na mieszkańców czeka jeszcze kilka apartamentów spośród 76 o powierzchni od 82 do 167 m2. Ich ceny wahają się od niecałych 770 tys. zł, do ponad 2,2 mln zł. Deweloper zamierza cały kompleks rozbudować o kolejny apartamentowiec. Budowa "Skarbnicy" ze 108 mieszkaniami ma ruszyć do połowy tego roku.

Rozbudowa Nowej Papierni

Tylko 10 minut spaceru od dworca Wrocław Główny dzieli miniosiedle loftowe położone na Przedmieściu Oławskim na terenach wybudowanej w 1889 roku fabryki papieru. Stoją tam już trzy budynki. Dwa z loftami, są to starannie odrestaurowane obiekty pofabryczne. Jeden jest nowy, stylizowany na lofty. To Nowa Papiernia. W niej do kupienia pozostało kilka loftów. RED Real Estate Development postawi obok dwa kolejne budynki. W tej części inwestycji, zwanej Ultra Nova będzie156 apartamentów o powierzchniach od 28 do 92 m kw. Ze zlokalizowanych na ostatnich piętrach 8-kondygnacyjnych budynków rozciągał się będzie malowniczy widok na panoramę miasta. Wykończenie Ultra Novej będzie inspirowane loftami lub realizowane z wykorzystaniem nietypowych materiałów, np. ręcznie robionej cegły i pluszowych paneli ściennych. Nieznany jest jeszcze dokładny cennik mieszkań w tej części inwestycji. Nieliczne pozostałe lofty w Nowej Papierni kosztują od 6,8 tys. zł do 8,5 tys. zł za metr kwadratowy.

Browar Lubicz - 800 metrów od Rynku

W centrum Krakowa kończą się właśnie ostatnie prace przy rozbudowie osiedla Browar Lubicz. To niewątpliwie jedna z najciekawszych inwestycji mieszkaniowych i rewitalizacyjnych realizowanych w ciągu minionych lat w Polsce. W pobliżu Rynku Głównego i nowego krakowskiego dworca zintegrowanego z centrum handlowym, na terenach dawnego XIX-wiecznego browaru, zbudowano wielofunkcyjny kompleks. Oprócz apartamentów w zabytkowych budynkach powstała część komercyjna, w której znajdują się m.in. punkty usługowe, restauracje, kafejki i biura. Deweloper odrestaurował większość budynków, w tym najbardziej okazały Pałac Goetzów, dawnych właścicieli zakładu. W styczniu jego część wynajęła np. amerykańska firma Uber. Znakomita większość spośród 300 zbudowanych tutaj apartamentów została już sprzedana. Kosztowały od 8,3 tys. zł do 13 tys. zł za m kw. Najdroższe znajdują się na wyższych kondygnacjach i są wyposażone w klimatyzację. Najtańsze z mieszkań, które można jeszcze kupić kosztuje 675 tys. zł. Za najdroższe trzeba zapłacić ponad 980 tys. zł - w tej cenie dostaniemy trzypokojowy apartament na trzecim piętrze z widokiem na sąsiadujący park.

Browar LubiczFot. mat. prasowe

Więcej o: