Czas na majówkę. Ile kosztuje długi weekend za granicą?

Tegoroczna majówka nie jest długa. Ale wystarczy wziąć urlop w poniedziałek (2 maja), aby cieszyć się wolnym od piątkowego popołudnia do wtorku, czyli do 3 maja. Majówka to też przedsmak lata i Polacy coraz częściej przedłużają wypoczynek do tygodnia. Gdzie i za ile wypoczywamy?
Grecja wyspy greckie - Zakyntos. Jedna z największych Wysp Jońskich na Morzu Jońskim. Leży na zachód od Peloponezu.
Grecja wyspy greckie - Zakyntos. Jedna z największych Wysp Jońskich na Morzu Jońskim. Leży na zachód od Peloponezu. fot. Shutterstock

Greckie wyspy

- Majówka to ulubiona pora wyjazdów także osób nastawionych na zwiedzanie. W tym roku dużą popularnością cieszą się wyspy greckie: Rodos, Kreta, ale też Maroko, Wyspy Kanaryjskie. Wielu klientów rezerwuje Majorkę, która o tej porze roku, w czasie kiedy wszystko kwitnie, wygląda przepięknie. Jeśli myślimy o wyjeździe na weekend majowy, warto się pospieszyć i ze względu na duże zainteresowanie, ale też rabaty obowiązujące do końca marca -  mówi Magdalena Plutecka-Dydon, rzecznik prasowy Neckermann.

I tak tygodniowe wczasy na Krecie czy wyspie Rodos z pobytem w 4-gwiazdkowym hotelu z dwoma posiłkami to koszt ok. 1500-1600 zł za osobę, a z all inclusive ok. 1700 zł za osobę. Tygodniowy wyjazd na Majorkę all inclusive to 1979 zł za osobę.

- Na popularność Grecji wpływ ma kilka czynników. Przede wszystkim duża dostępność oferty z lotnisk regionalnych i wiosenna aura. Poza tym Grecja to kierunek letni, niedostępny jesienią i zimą - mówi Klaudyna Mortka z Wakacje.pl. Ceny wczasów na Krecie rozpoczynają się od 1310 zł, a Zakynthos od 1540 zł.

Sliema - zespół basenowy
Sliema - zespół basenowy Fot. Marek Grygiel / AG

Pupularna Malta

Tegorocznym hitem majówkowym, ale i wakacyjnym może być Malta. - To gwarancja pogody, która nie wiąże się z ogromnymi kosztami. Malta idealnie nadaje się na rodzinne wakacje, podczas których warto odwiedzić zabytkową Valettę i antyczną Mdinę, jak i na aktywny urlop w gronie znajomych. To prawdziwy raj dla fanów nurkowania - wody należą tu do najczystszych, a jaskinie i rafy koralowe są naprawdę niesamowite. Koszt takiego wypadu, z przelotem i hotelem, to nawet 750 złotych - mówi Maciej Knopa, travel manager z FRU.pl

Porsche Macan Turbo Porsche Macan Turbo fot. Jan Zomer

Na majówkę samochodem

- Zwolennicy wypoczynku z dojazdem własnym, najchętniej wybierają Chorwację (głównie Dalmację, Istrię), Włochy (Górny Adriatyk, Toskanię) - mówi Magdalena Plutecka-Dydon, rzecznik prasowy Neckermann. Przykładowe ceny: tydzień w apartamencie we Włoszech w Toskanii kosztuje 260 zł od osoby/doba, ale już za tydzień zapłacimy 798 zł za osobę.

Watykan Watykan Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0,2.5,2.0,1.0 / Monchelsea

Wyskok do europejskiego miasta

Majówka też okazja do wypadu na kilka dni do innego europejskiego miasta. W pierwszej trójce według wyszukiwarki hoteli Trivago są: >> Praga - gdzie planujemy spędzić prawie 3 dni, >> Londyn i Paryż - gdzie będziemy blisko 4 dni. Średnia kwota jaką wydamy na nocleg dla 2 osób wynosi w tych miastach odpowiednio: 327 zł, 617 zł oraz 468 zł. Na kolejnych miejscach są także Berlin, Wiedeń, Rzym, Barcelona, Budapeszt i Amsterdam.

BaseCamp Bonn Young Hostel - przyczepa w stylu angielskim. BaseCamp Bonn Young Hostel - przyczepa w stylu angielskim. fot. basecampbonn.de

Tegoroczną nowością są także tzw. wioski wakacyjne

- Są bardzo popularne, zarówno w przypadku weekendu majowego, jak i wyjazdów wakacyjnych mówi rzecznik prasowy Neckermann. Oznacza to, że turyści wybierają tańszy nocleg w domkach wakacyjnych z aneksem kuchennym, ale jednocześnie mają pełen dostęp do infrastruktury pobliskiego ośrodka np. animacji, basenów. Przykładowy pobyt z Neckermann na Happy Camp w Chorwacji na Istrii to koszt 233 zł za osobę bez wyżywienia, a nad Adriatykiem w Słowenii od 220 zł za osobę.

Więcej o: