Letnie lektury: książki o podróżowaniu

Książki prowadzą nas podczas wypraw i do świata marzeń. Poradniki, bedekery, albumy pokazują świat często niedostępny, ale za to kuszący. Dlatego zanim wyruszymy w drogę, zacznijmy czytać książki. O podróżowaniu oczywiście.

Urok dawnych map

Ta imponująca księga była najdroższym wydawnictwem w XVII wieku. Opublikowany w roku 1662 Atlas Maior zachwycał poziomem edytorskim, a także bogactwem oraz precyzją map. W jedenastu tomach na trzech tysiącach kart przedstawiono 594 mapy z Europy, Azji, Ameryk, a nawet Arktyki. Były one dziełem znakomitych kartografów Joana Blaeu (1596-1673) oraz jego ojca Willema (1571-1638). Twórcy mieli zamiar opublikować jeszcze dwa tomy - poświęcone niebu i morzom. Dziś dzieło powraca w formie reprintu. Rozpala wyobraźnię oraz doskonale nadaje się do snucia marzeń o dalekich podróżach.

Atlas Maior, Joan Blaeu, Taschen, www.taschen.com

Fot.: materiały producentów Fot.: materiały producentów Fot.: materiały producentów

Rajska wyspa

Malediwy, urocza wyspa, luksusowy hotel. Czegóż można chcieć więcej? Na pewno konta, które pozwoli sfinansować ten rozkoszny pobyt. Ale można się także relaksować oglądając album "Velaa. Island for all senses". Zmysłowa przyjemność gwarantowana.

Velaa, Island for all Senses, Teneues, www.teneues.com

Książki na lato Książki na lato Fot.: materiały producentów

Reklama wojażowania

Ta książka jest niczym bilet na podróż w czasie. Jej twórcy zebrali reklamy biur podróży, transportowych, resortów etc. z ostatniego stulecia. Dzięki temu prostemu zabiegowi udało się pokazać, jak zmieniał się stosunek do wyjazdów oraz ich charakter. Naprawdę urocza publikacja, która może przydać się przy planowaniu sentymentalnego wypadu.

20th Century Travel: 100 Years of Globe-Trotting Ads, Allison Silver, Jim Heimann, Taschen, taschen.com

Fot.: materiały producentów Fot.: materiały producentów Fot.: materiały producentów

Moda i rower

Kto wie, jak potoczyłaby się historia mody, gdyby młody, obiecujący kolarz, Paul Smith nie spędził sześciu miesięcy w szpitalu. Uniemożliwiło mu to kontynuowanie sportowej kariery, dlatego zajął się sprzedawaniem i projektowaniem męskich ubrań. Dziś, znany na całym świecie powraca do dawnej pasji. Tym razem jako autor książki poświęconej kolarzom i rowerom.

Paul Smith's Cycling Scrapbook, Paul Smith, Thames & Hudson, thamesandhudsonusa.com

Fot.: materiały producentów Fot.: materiały producentów Fot.: materiały producentów

Na wakacje!

Jeśli szukacie niezwykłego miejsca nie tylko na wakacje, ale także na podróż poślubną, czy romantyczny wypad, ta książka jest idealna. Przedstawiono w niej 81 miejsc na wszystkich kontynentach, które wyróżniają się niezwykłymi walorami. Sfotografowane z niezwykłym wyczuciem, kuszą by rzucić wszelkie obowiązki i wyruszyć na drugi koniec świata.

Niezapomniane podróże, Jasmina Trifoni, Arkady, arkady.com.pl

Fot.: materiały producentów Fot.: materiały producentów Fot.: materiały producentów

A to Polska

Zenon Żyburtowicz to jeden z najlepszych polskich artystów fotografików. W dodatku od lat niestrudzenie pracuje nad tym, by pokazać piękno naszego kraju. Kolejna albumowa prezentacja Żyburtowicza nosi tytuł "Barwy Polski". Przedstawiono w niej cuda zarówno te geograficzne, jak i architektoniczne. Zdjęciom towarzyszy tekst Grzegorza Micuły.

Barwy Polski, Zenon Żyburtowicz, Grzegorz Micuła, Arkady, arkady.com.pl

Więcej o: