Postaw na rzeźbę - dzieła znanych artystów

Właściciele galerii i marszandzi polecają obiekty z różnych materiałów (marmuru, drewna, metalu) i w różnej skali - do dużych i mniejszych wnętrz. Awangardowe i nawiązujące do tradycji. Wszystkie są dziełami uznanych artystów.

Antoni Janusz Pastwa, Wenecja, marmur carrara, 31 x 34 x 37 cm, 24 000 zł, 101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej, 101projekt.pl

Barbara Elżanowska-Rutherford
101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej
Warszawa, ul. Piękna 62/64
www.101projekt.pl
Antoni Janusz Pastwa od 1995 roku prowadzi pracownię rzeźby na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, a od 2001 r. pracownię dyplomującą na Wydziale Rzeźby. O jego pozycji w świecie artystycznym świadczy też fakt, że jest członkiem Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Prezentowana tu rzeźba powstała po powrocie artysty z karnawału weneckiego. Oczarowany atmosferą miasta w tym okresie, postanowił utrwalić ten klimat w znakomitym włoskim marmurze - carrarze, materiale, który można zobaczyć w najbardziej prestiżowych miejscach Wenecji.

Jan Stępkowski, Akt kobiecy, marmur, wys. 152 cm, 26 000 zł, Dom Aukcyjny Rempex, rempex.com.pl

Mariusz Szewczyk
Marszand
Dom Aukcyjny Rempex
www.rempex.com.pl
Osobom zainteresowanym rzeźbą zakorzenioną w klasycznym nurcie, a jednocześnie niepozbawioną nowoczesnego spojrzenia, polecam dzieło Jana Stępkowskiego. Prace artysty prezentowane były na wielu wystawach w kraju i zagranicą. W 2000 r. wykonał on popiersia znanych Polaków dla Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie. Jego rzeźby można podziwiać także w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. Rekomendowana przez nas pełnowymiarowa postać kobieca wykuta w marmurze ukazuje inspiracje artysty rzeźbą klasyczną. Uwagę przyciąga także ekspresyjna forma i nowoczesne ujęcie.

Krzysztof M. Bednarski, MD & (XV), brąz patynowany, podstawa żeliwna, 125 x 129 x 55 cm, 100 000 zł, Mia Art Gallery, miaartgallery.com

Magdalena Mielnicka
Mia Art Gallery,
Wrocław, ul. Świętego Mikołaja 61/62 ww.miaartgallery.com
Krzysztof M. Bednarski to jeden z najbardziej znanych współczesnych rzeźbiarzy, przedstawicieli polskiej neoawangardy. Jest artystą cenionym przez kolekcjonerów i muzea całego świata. Jego dramatyczne rzeźby poruszają wyobraźnię, a jednocześnie jakość ich wykonania, tworzywo, forma, są niezwykle atrakcyjne wizualnie. Cykl rzeźb związanych z koncepcją Moby Dicka Bednarski rozpoczął w 1987 roku. Punktem wyjścia było znalezienie nad brzegiem Wisły przykrytego częściowo śniegiem kadłuba łodzi. Dla artysty kadłub ten stał się symbolem poszukiwania białego wieloryba, niczym w przygodach kapitana Ahaba z powieści Hermana Melville'a "Moby Dick czyli biały wieloryb".

Józek Nowak, Dziewczyna, z cyklu Młodzież, drewno (topola), wys. 180 cm, 50 000 zł, Galeria Mostra,mostra.pl

Lena Szwed-Strużyńska
Galeria Sztuki Współczesnej Mostra
mostra.com
Postaci z serii Młodzież, wydobyte przez artystę z pni topoli przy użyciu piły łańcuchowej i siekiery, to portrety konkretnych osób. Zachwycają liryzmem, delikatnością, prostotą i ludzkim pięknem. Przywodzą na myśl kory i kurosy (typy posągów charakterystycznych dla sztuki greckiej okresu archaicznego, przedstawiających dziewczyny i młodzieńców). Autor cyklu Młodzież - Józek Nowak - jest członkiem i współzałożycielem europejskiej organizacji Sculpture Network. Od 1994 r. mieszka i pracuje w Pöcking, w Bawarii oraz w Krakowie. Jest autorem pomnika Chopina w Żelazowej Woli, pomnika Jana Pawła II w Hamburgu, cesarzowej Sisi w Possenhofen i wielu innych.

Jan Pruski, Architektura, 44 x 30 x 7 cm, polerowane duraluminium, 15 000 zł, Galeria Kuratorium, galeriakuratorium.pl

Piotr Kalitowicz
Galeria Kuratorium
Warszawa, ul. Sienna 43a galeriakuratorium.pl
Jan Pruski to artysta urodzony w 1957 roku w Olsztynie. Tworzy obiekty przestrzenne, obrazy, grafiki, rzeźby oraz autorskie meble. Od kilku lat współpracuje na stałe z Galerią Kuratorium. Prezentowana rzeźba powstała w 1995 roku w Poczdamie. Inspiracją do jej stworzenia były odkrywkowe prace archeologiczne prowadzone wówczas niedaleko tej miejscowości. Znając genezę powstania pracy, możemy odnaleźć zarówno charakterystyczne elementy żmudnych prac odkrywkowych, jak i wizję osady sprzed wieków wyłaniającej się z gruntu.