Wierzbowy wianek na Wielkanoc. Zrób to sam

Wierzbowy wianek to świetna ozdoba domu na Wielkanoc. Można go powiesić w oknie, na drzwiach lub na ścianie, dekorując ozdobę akcentami nawiązującymi do świąt wielkanocnych.

Wierzbowy wianek - materiały i narzędzia

Wielkanocne ozdoby mają to do siebie, że im są prostsze, tym lepiej się prezentują. Najlepiej, jeśli  są wykonane z naturalnych materiałów i mają elementy roślinne. Zbyt skomplikowane i wyszukane dekoracje nie pasują do Wielkanocy, która jest jednocześnie świętem wiosny i odradzającego się życia. Musi być zatem naturalnie, jasno, bezpretensjonalnie. Wierzbowy wianek będzie zatem idealny. Choć wianek ten proponujemy jako dekorację wielkanocną, może on także zdobić nasze mieszkanie przez cały rok. Jest uniwersalny i szybko się nie niszczy.

Do wykonania wianka potrzebne będą: gałązki wierzby lub brzozy (znaleźć je można chyba w każdym parku, wystarczy tylko wybrać się na spacer), kawałek nitki, lniany sznurek jako zawieszka, szeroka taśma atłasowa lub kawałek bawełnianej czy lnianej tkaniny do zrobienia kokardy.

Wierzbowy wianek - krok 1

Z najdłuższej gałązki - łącząc jej końce - tworzymy podstawę naszego wianka. Końce gałązki związujemy nitką. Nie należy się przejmować tym, iż ma ona kształt owalu - za chwilę uformujemy okrąg, wplatając kolejne gałązki.

Wierzbowy wianek - krok 2

Bierzemy drugą gałązkę i przytrzymując ją pod podstawą wianka, staramy się nią oplatać, delikatnie wyginając w górę i w dół, tak, by jej nie złamać.

http://ladnydom.pl/czterykaty/56,57581,9293855,Zrob_to_sam__wierzbowy_wianek,,ga.html

Wierzbowy wianek - krok 3

Przeciągamy gałązkę pod i nad wiankiem, ściskając przy tym lewą ręką początek gałązki, aby się nie rozwinął podczas oplatania.

Wierzbowy wianek - krok 4

Trzecią gałązkę, tak jak wszystkie kolejne, wplatamy, wciskając jej końcówkę w powstałą już plecionkę, po czym - przytrzymując kciukiem końcówkę gałązki - oplatamy nią okrąg.

Wierzbowy wianek - krok 5

Po wpleceniu kolejnych gałązek - mamy wianek.

Wierzbowy wianek - krok 6

Jeśli chcemy pozbyć się wystających końcówek, wciskamy je ciasno w szczeliny pomiędzy wplecione gałązki.

Wierzbowy wianek - krok 7

Wianek (w stanie surowym) gotowy.

Wierzbowy wianek - krok 8

Gotowy wianek dekorujemy np. wystrzępionym (wydartym ręcznie bez pomocy nożyczek) kawałkiem bawełnianej tkaniny, nadamy mu w ten sposób nieco rustykalny wygląd.

Wierzbowy wianek

Można go też ozdobić aksamitną wstążką i udekorować gałązkami zielonego bukszpanu.
Taki wianek może służyć jako dekoracja mieszkania przez cztery pory roku, wystarczy tylko zmienić za każdym razem elementy go zdobiące.

betsypetsy.blogspot.com

Więcej o: