Pokoje dziecięce: cudowne lata

Wystrój pokojów dziecięcych zmieniamy wraz z dorastaniem ich gospodarzy. I słusznie. Warto jednak wiedzieć, czego szczególnie potrzebują nasze pociechy na kolejnych etapach życia. Urządzając pokój, zapewnimy im wtedy warunki zarówno do zabawy, jak i rozwoju.

Pokój malucha

Maluch nie potrzebuje wielu mebli, komoda i szafa służą raczej mamie. Dziecku, oprócz łóżeczka, z czasem przyda się stolik, krzesełko, kontenerki na zabawki. Zadbajmy o kolorystykę ścian i wyposażenia - niech przyciągają uwagę małego człowieka, budzą pozytywne emocje.

Psycholog radzi:

Ściany w pokoju malucha powinny być w spokojnych barwach ? wbrew pozorom zbyt wiele bodźców nie służy harmonijnemu rozwojowi dziecka.
Warto kupić pudła albo szafki z plastikowymi szufladami, w których będą przechowywane zabawki (klocki, samo-chodziki itp.). Otwieranie i zamykanie, wkładanie i wyjmowanie sprawia malcowi wielką frajdę, a równocześnie rozwija koordynację wzrokowo-ruchową.
Pamiętajmy, że kiedy tylko dziecko zaczyna się samodzielnie poruszać, najwięcej radości sprawia mu odkrywanie świata. Pokój powinien być dla niego bezpiecznym rajem. Dlatego kontakty trzeba zasłonić specjalnymi zatyczkami i ukryć wszystkie kable. Meble muszą być stabilne, a te, na które dziecko mogłoby się wdrapywać, trzeba przy- mocować do ściany. W zasięgu rączek malca nie ustawiajmy kwiatów doniczkowych.

Ula Malko
psycholog, trenerka Fundacji Komeńskiego

Zaczarowany zwierzyniec

W pokoju dwuletniego Jasia fragmenty ścian pomalowano farbą magnetyczną (brązową), dzięki której pokój można ozdabiać zdjęciami i rysunkami beż używania pinezek, kleju ani taśm niszczących powierzchnię. Czarny prostokąt został pomalowany farbą tablicową, po której można pisać kredą.

Jaś lubi oglądać zwierzątka, stąd w pokoju wiele naklejek ściennych przedstawiających je w schematyczny sposób. Takie dekoracje pobudzają wyobraźnię malucha; starsze dziecko skłonią do stawiania rodzicom pytań na ich temat.

NIEBIESKI POKÓJ DZIECIĘCY. Stonowane kolory stanowią łagodne tło kolorowych zabawek i książeczek. Barwne koła to element przyciągający uwagę dziecka. Na podłodze - ciepły parkiet przemysłowy z drewna orzecha. NIEBIESKI POKÓJ DZIECIĘCY. Stonowane kolory stanowią łagodne tło kolorowych zabawek i książeczek. Barwne koła to element przyciągający uwagę dziecka. Na podłodze - ciepły parkiet przemysłowy z drewna orzecha. Projekt wnętrza: Agnieszka Kostecka, Joanna Lipowska/www.project-art.pl

Bezpieczny raj

Stonowane kolory w pokoju stanowią łagodne tło kolorowych zabawek i książeczek. Barwne koła to element przyciągający uwagę dziecka. Na podłodze - ciepły parkiet przemysłowy z drewna orzecha.

3 huśtawki 3 ceny

1. 99,99 zł, poliester, IKEA
2. 958 zł, rattan i tworzywo sztuczne, naturalkids.pl
3. 179,99 zł, poliester i tworzywo sztuczne, IKEA

Pokój przedszkolaka

Pokój przede wszystkim powinien umożliwiać dziecku zabawę, bo w tym wieku jest to jego podstawowy sposób spędzania czasu. Wiele godzin bawi się ono na podłodze (najlepsza będzie drewniana, przyjazna i naturalnie ciepła, lub pokryta wykładziną elastyczną albo dywanową). Potrzebny jest również kącika do swobodnego rysowania i czytania książeczek oraz szafy i szafki - w tym wieku pora zacząć naukę utrzymywania porządku.

Psycholog radzi:

Pokój przedszkolaka powinien stwarzać możliwość rozwoju w wielu dziedzinach jednocześnie. Ważne jest przy tym, by nie był ani zbyt kolorowy, ani przepełniony zabawkami. Zbyt duża ilość bodźców zaburza koncentrację i często zwiększa napięcie dziecka. Urządzając pomieszczenie, zadbajmy o tzw. kąciki tematyczne. Warto znaleźć w nim miejsce na: rysowanie i malowanie ? na podłodze warto rozłożyć folię, by nie trzeba było się martwić, że zostanie zabrudzona; zabawy klockami i układankami ? przeznaczmy szufladę lub pudło na klocki i oznaczmy je np. zdjęciem albo rysunkiem tych zabawek (dziecko będzie wiedziało, gdzie jest ich miejsce);  czytanie i oglądanie książek ? stolik i krzesełko dobrane do wzrostu małego człowieka.

Ula Malko
psycholog, trenerka Fundacji Komeńskiego

Porządek i biel

Pokój czteroletniej Matyldy jest usytuowany od zachodu i ma tylko okna połaciowe, wymagał więc odpowiednio jasnej kolorystyki. Mama dziewczynki wybrała na ściany biel złamaną odrobiną różu; meble są kremowe.

Regał z płyty MDF ułatwia dziewczynce utrzymanie porządku. Do lekkich wiklinowych koszyków (bezpieczniejszych i wygodniejszych od szuflad) łatwo wrzuca się zabawki, można też od razu je segregować. Przy stoliczku Matylda rysuje i urządza podwieczorki dla lalek.

Z przyjacielem Misiem

Na ścianie wiszą zdjęcia rodziny w stylizowanych ramkach. Przyjaciel Miś zasiada w foteliku Lulu Ghost projektu Philippe?a Starcka.

Na długie lata

Część mebli,  m.in. toaletka-sekretarzyk, powinna służyć Matyldzie jeszcze przez długie lata. Nad metalowym łóżkiem zawisła biała moskitiera. Dziewczynka czuje się w nim jak królewna z bajki.

Oryginalną sezonową ozdobą pokoju stał się kupiony na giełdzie kwiatowej migdałowiec, przybrany papierowymi kwiatami (wiosną mama z córką przeniosły go do ogródka).

3 regały 3 ceny

1. 1099 zł (z szafą), z drewna sosny, wys. 179 cm, Drewnostyl
2. 749 zł, z płyty MDF, wys. 89 cm, meblik
3. 1600 zł z płyty MDF, wys. 199 cm, studio-caramella.pl

Pokój przedszkolaka 2

Trzyletni Wiktor oswaja się już z alfabetem, i to z własnej woli. Jego mama wyszyła na poduszkach literę W (jak Wiktor). W oknie oprócz żaluzji i zasłon z tafty zawiesiła wylicytowane na aukcji internetowej miękkie literki układające się w imię dziecka, a na półkach postawiła litery, które sama zrobiła z kartonu.

Z alfabetem na ty

Między szafą a łóżkiem zaaranżowano miejsce "do pracy" ? tutaj Wiktor ogląda książeczki i rysuje. Na ścianie galeria zdjęć najbliższych. W pokoju panuje idealny porządek; po skończonej zabawie większość zabawek jest chowana w szufladach, skrzyni-ławie lub w pojemnikach.

3 skrzynie 3 ceny

1. 229 zł, z tektury, wys. 48 cm, naturalkids.pl
2. 245 zł, z płyty wiórowej, wys. 50 cm, IKEA
3. 1159 zł, z drewna i płyty MDF, wys. 58 cm,  naturalkids.pl

Pokój ucznia

Najważniejszy w pokoju jest kącik do nauki ? biurko z wygodnym krzesłem. Uczeń powinien też mieć miejsce na książki, płyty itp. oraz kącik, w którym będzie przyjmował gości. W tym wieku odwiedziny przyjaciół są częste. Bardziej samodzielnie niż w przypadku młodszych dzieci gospodarz powinien (po konsultacji z rodzicami) wybierać wyposażenie pokoju i dekoracje, które zwykle wyrażają jego zainteresowania.

Psycholog radzi:

Kiedy dziecko idzie do szkoły, warto zadbać o to, by w jego życiu było dużo spokoju i porządku. Nie chodzi tylko o zorganizowany tryb jego dnia, ale przede wszystkim o "miejsce pracy". Ważne jest nie tylko to, jakie zadania domowe uczeń ma do odrobienia, ale także w jakich warunkach się uczy.  Dostosujmy więc biurko i krzesło do wzrostu dziecka, koniecznie zadbajmy, by światło dzienne padało z lewej strony (z prawej, jeśli dziecko jest lewo-ręczne), a oświetlenie elektryczne nie było ani zbyt jaskrawe, ani za słabe. Na biurku powinien panować porządek; ołówki, kredki, długopisy itp. niech zawsze będą pod ręką, a zabawki ? schowane. W pokoju nie może być za gorąco ani za duszno, najlepsza temperatura to około 20 st. C.

Justyna Dąbrowska
redaktor naczelna miesięcznika "Dziecko"

Na antresoli

Ciekawy pomysł ? podest z bejcowanego drewna sosnowego.  Na górze został zaaranżowany kąt do nauki (blat osadzono na balustradzie), na dole jest wysuwane łóżko z szufladami.

Samochody na łuku

Ośmioletniemu Jankowi bardzo podobał się kształt okna w pokoju (rodzicom wydawał się dość kłopotliwy). Projektantce łuk skojarzył się ze starymi piwnicami i zainspirował ją do zrobienia nietypowego podwieszanego sufitu, który wyłożono  płytkami imitującymi cegłę i podświetlono. Młody gospodarz z entuzjazmem zaakceptował ten pomysł.

Wygodna sofa ? kąt do zabawy i miejsce dla gości. Plastikowe kontenerki służą jako schowki na skarby. Na ścianach wiszą plakaty ze starymi samochodami, którymi interesuje się Janek.

3 lampy 3 ceny

1. 630 zł, z metalu, moomo.pl
2. 103 zł, z masy gipsowej, quelo.pl
3. 299 zł, z metalu i szkła, bellemaison.pl

Pokój ucznia 2

Dwunastoletnia Ewa bardzo lubi żywe barwy, dlatego jej pokój jest tak bajecznie kolorowy. Zestawiono w nim jaskrawą zieleń, czerwień, biel i odcień wanilii. Kolory te pojawiają się na meblach, tkaninach, dekoracjach.

Kolorowy kącik

Zielone krzesło przy biurku sprawia, że kącik do nauki wygląda przyjaźnie i wesoło.

Kwiaty na ścianach

Ściany zdobią naklejki - najmodniejsze ostatnio ścienne dekoracje. Dziewczynka naklejała je z niewielką tylko pomocą rodziców. Wybrała motyw kwiatów w swoich ulubionych żywych barwach. Podobny wzór można wypatrzyć na zasłonach.

3 biurka 3 ceny

1. 1020 zł, z lakierowa- nego buku i płyty MDF,  Timoore
2. 899 zł,  z płyty laminowanej,  Meble Vox
3. 704 zł, z płyty wiórowej i lakierowanego buku, Timoore

Więcej o: