Realizacje domów: dom bez schodów w okolicach Torunia

opracowanie mara
14.11.2015 15:25
A A A
Realizacja projektu gotowego - parterowy dom na planie litery L

Realizacja projektu gotowego - parterowy dom na planie litery L (Fot. Biuro Projektów MTM Styl)

Ten dom z zewnątrz wygląda skromnie i ponadczasowo. Kryje bardzo ciekawe wnętrza - właściciele postawili na najlepsze materiały i nowoczesne rozwiązania.

Metryczka projektu:

Opis projektu: parterowy dom jednorodzinny

Autor projektu: architekt Tomasz Sobieszuk, Biuro Projektów MTM STYL, www.domywstylu.pl

Realizacja domu: Villa Complex, www.nowedomy.co

Powierzchnia użytkowa: 109.50 m2 (plus garaż 17 m2)

Minimalne wymiary działki: 21,39 x 25,37 m

Zapotrzebowanie na energię: EP: 62.16 kWh/(m2/rok)

Parterowy dom to optymalne rozwiązanie, jeśli tylko dysponujemy odpowiednio dużą działką. Miejsca nie zajmują schody, a wszyscy domownicy, niezależnie od wieku i sprawności, mogą swobodnie się poruszać po wszystkich pomieszczeniach. Wyzwaniem może być najwyżej rozdzielenie strefy dziennej od nocnej i zapewnienie prywatności dla całej rodziny. Ale w tym domu poradzono sobie z tym bez problemu.

Realizacja projektu gotowego

Dom został wybudowany przez firmę Villa Complex, która buduje domy „pod klucz”, a następnie je sprzedaje. Tym razem wybrała projekt gotowy Neptun 4 z pracowni MTM Styl. Niezbyt duży, bo o powierzchni użytkowej około 110 m2; zgrabnie wpasował się w niedużą działkę, położoną zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Torunia. Bryła domu jest prosta i rozplanowana na planie zbliżonym do litery L. W jednej części „elki” mieści się garaż, kotłownia i kuchnia. W drugiej - wszystkie pomieszczenia mieszkalne. Realizatorom zależało na domu parterowym, bo zauważyli, że coraz więcej inwestorów interesuje się takimi właśnie budynkami.

Dom nowoczesny i ciekawy, ale prosty

Dom, choć prosty, ma bardzo ciekawe elewacje. Biały tynk urozmaicono wstawkami z płytek z naturalnego, szarego kamienia. W oryginalnym projekcie tynku było mniej, pojawiały się też elementy z deskowaniem, z którego zrezygnował inwestor. Antracytowa dachówka ceramiczna, która pokryto dach, wygląda nowocześnie i elegancko. Dach jest tak zaprojektowany, żeby tworzył naturalne zadaszenie nad strefą wejścia i garażem, a także nad dużym tarasem. Zadaszona przestrzeń, ograniczona kamiennymi słupami podpierającymi dach to doskonałe przedłużenie dużej strefy dziennej domu.

Wykonawcy zadbali również o przestrzeń wokół domu - starannie wykonany z kostki brukowej podjazd, ścieżki w ogrodzie i posadzone rośliny.

Komfortowy dom dla rodziny

Do domu można wejść zarówno przez garaż, jak i przez wejście główne. Po jednej stronie wejścia znajduje się strefa nocna, z trzema sypialniami i dużą łazienką. Po drugiej - spektakularnie urządzona strefa dzienna. Tworzą ją salon połączony z jadalnią i częściowo otwarta kuchnia. Właściciele bardzo starannie i z rozmachem urządzili tę przestrzeń. Podłoga wykończona jest dużymi, jasnymi płytkami ceramicznymi, ściany także są białe. Fragmenty ścian wyłożono panelami z drewna egzotycznego. Mebli jest niewiele, ale dobrano je bardzo starannie.

Naprawdę warto zwrócić w tym domu uwagę na starannie zaplanowane oświetlenie - reflektory zamontowane wzdłuż ścian rzucają światło w taki sposób, żeby optycznie podwyższyć pomieszczenie. Nad stołem w części jadalnianej zawisła efektowna designerska lampa, w korytarzu przy wejściu zainstalowano kolorową taśmę LED.

Choć niezbyt duży, dom wybudowany według projektu Neptun jest wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem dla rodziny 2+2. W części prywatnej są trzy sypialnie, z których jedna ma własną, niedużą garderobę. Domownicy mają do dyspozycji dużą łazienkę z wanną i prysznicem, a także dodatkową toaletą.

W domu zaplanowano wyjątkowo dużo schowków i miejsc na szafy - to bardzo przydatne przy rozplanowaniu miejsca na wszystkie rzeczy, które rodzina gromadzi przez lata i których potrzebuje na co dzień.

Zobacz także
 • Właściciele domu szukali działki, która zapewniałaby intymność, a jednocześnie, by nie znajdowała się zbyt daleko od miasta Realizacje domów: nowoczesny dom z dala od ludzi
 • Produkcja elementów drewnianego domu pefabrykowanego odbywa się w ściśle kontrolowanych, niezmiennych warunkach, pod dachem Jak powstaje dom prefabrykowany? Prefabrykacja w fabryce
 • Widok domu od strony ulicy. Budynek jest realizacją projektu gotowego Od projektu do realizacji: wygodny dom o pięknej bryle

budowa na wideo

Komentarze (83)
Zaloguj się
 • erte2

  Oceniono 114 razy 104

  Manipulacja techniczna. Niewielki dom z wnętrzami sprawiającymi wrażenie przestronnych salonów albo wręcz hal sportowych.
  Nie dajmy się nabrać - obiektyw szerokokątny plus odrobina fotoszopa z każdej komórki zrobi salę rycerską.

 • ela-007

  Oceniono 68 razy 56

  Oczywiście zdjęcia (a może tylko wizualki) wykończenia nijak nie przystają do planu rozkładu pomieszczeń - zniknęło wejście do garażu z kuchni :)

 • ruski_serwer

  Oceniono 80 razy 44

  Sterylne laboratorium. Kafle w salonie? ZERO klimatu.
  PS. Ładna grafika, bo nie daliście ani jednego zdjęcia.

 • eclipse23

  Oceniono 62 razy 44

  to jest spa czy beauty salon?

 • lm648

  Oceniono 76 razy 38

  .... czuję się jak w szpitalu psychiatrycznym :( ..... odrażające!

 • donpedroso

  Oceniono 39 razy 37

  Niezmiennie zachwycam się projektami wnętrz, w których architekt umieszcza telewizor i sprzęt AV tuż obok kominka...

 • Mo S

  Oceniono 76 razy 32

  brzydactwo w kuchni (przekombinowana drewnopodobna sciana), brzydactwo w salonie (najbrzydsza kanapa miesiaca, zielonego paskudztwa na scianie nawet nie bede komentowac) do tego paskudna, zimna podloga, brzydki stol i krzesla.... no i zastanawia mnie po co jeszcze kolejny stol w kuchni... w lazience z jednej strony jest fajnie (marmur i kamienie).. szkoda z drugiej strony tapeta z kwiatuszkami (to byl mega trend 10 lat temu) bo teraz takie cuda to tylko jeszcze w publicznych wc i w spa ewentualnie... ten kto ten projekt nazywa spojnym ma niepokolei w glowie... ogolnie projekt na 3-... branie architekta zeby taki poziomu brzydactw aosiagnosc to strata forsy...

 • o1la

  Oceniono 43 razy 27

  bardzo to wszystko ładne, ale w ogóle nie czuć domowego klimatu...bardziej nowoczesne lotnisko czy dworzec. Do pooglądania tak, ale w życiu bym tam nie chciała zamieszkać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX