Pojedynek architektów: dom z efektownym wejściem [część 2]

Janusz Kaczorek
22.05.2016 07:19
A A A
Oto jeden z niewielu na rynku naprawdę udanych parterowych domów. Przypomina dobrze uszyte wygodne ubranie: z zewnątrz imponuje

Oto jeden z niewielu na rynku naprawdę udanych parterowych domów. Przypomina dobrze uszyte wygodne ubranie: z zewnątrz imponuje "powściągliwą elegancją", a wewnątrz jest przestronny i dobrze skrojony. (Wiz.: Archetyp)

Dla właścicieli tej posesji, wizytówką domu jest wejście. Bardzo zależało im, by było wyraziste i eleganckie — takie, które zapraszając gości do wnętrza, od razu sygnalizuje, czego się mogą spodziewać.

Dom jest rozplanowany w jednym poziomie, więc jest rozległy i płaski. Wielospadowy dach schodzi dosyć nisko, do poziomu około 3 m przy okapie. W sumie więc mamy do czynienia z płaskim naleśnikiem.

Janusz Kaczorek - ekspert "Ładnego Domu", architekt, właściciel pracowni projektowej, laureat wielu konkursów - zaproponował projekt "ARTEO".

Największe zalety projektu czyli dlaczego polecam właśnie ten dom

Gdy zastanawiamy się nad wyborem tego projektu, naszą uwagę powinny zwrócić:

- bardzo dobrze zagospodarowana przestrzeń domu;

- czytelnie podzielone na część dzienną i nocną wnętrze domu;

- zorganizowanie mieszkania w jednym poziomie (bez schodów);

- spokojna, współczesna bryła domu;

- powiązanie wnętrza z otoczeniem;

- efektowne, szerokie tarasy z dużymi oknami wzdłuż części dziennej domu i głównej sypialni;

- oszczędna i wyważona stylistyka domu, pasująca niemal do każdego otoczenia.

Metryka projektu

Powierzchnia użytkowa: 136,9 m²; pow. zabudowy: 217,7 m² ; kubatura: 831 m³;
minimalne wymiary działki: 25,2 m x 26,4 m; autorzy: Pracownia projektowa Archetyp: Rafał Zdanowicz; Tomasz Siemieniuk; kontakt: www.archetyp.pl, ul. Warszawska 9, 15-062 Białystok, tel. 504 682 562

Prezentowany dom na pierwszy rzut oka nie pasuje do tytułu tekstu. Bo okazałe wejście kojarzy się co najmniej z portykiem (głównym wejściem wysuniętym ku przodowi), kolumnadą i rozległymi schodami. Nie mówiąc o wodotryskach! A tu skromna elewacja, której daleko do wodotrysków. Wybrałem ten dom trochę z przekory. Ale głównie po to, aby udowodnić, że na efektowne wejście składa się cała elewacja, a nie kilka bibelotów i dekoracji skupionych wokół drzwi wejściowych. Ale nie tylko wejście jest atutem tego projektu. Wyróżnia się on poza tym wyważoną i oszczędną architekturą oraz dobrze ułożonym wnętrzem.Trzeba podkreślić, że jest to jeden z niewielu dobrze rozplanowanych domów parterowych dostępnych na rynku. A więc osoby, które chcą mieszkać bez schodów powinny mu się bliżej przyjrzeć.

Działka - czyli w jakim otoczeniu najlepiej postawić dom wzniesiony według tego projektu

Minimalna działka, na której ma stanąć dom, ma kształt niemal kwadratu o bokach 25 x 26 m. Jak zwykle podane "z góry" wymiary nie oznaczają komfortu mieszkania, albowiem brakuje nieco przestrzeni na podjeździe przed garażem oraz w ogrodzie przy części dziennej domu. Przy garażu przydałoby się zwiększyć podjazd z 5 do 7-8 m. A od strony pokoju dziennego zwiększyłbym odległość do ogrodzenia o 3-4 m. W sumie dałoby to działkę o wymiarach 33 x 28 m i powierzchni ok. 920 m².

Na wizualizacjach dom prezentuje się znakomicie, bo ma dużo oddechu wokół siebie. Co najmniej po kilkanaście metrów z każdej strony. Wygląda na to, że tam powierzchnia zbliża się do 2000 m². I coś w tym jest, że rozłożyste domy wymagają nieco więcej przestrzeni wokół siebie.

Jeżeli chodzi o orientację względem stron świata, to najrozsądniej skierować elewację wejściową na północ lub zachód. Wtedy część dzienna będzie najlepiej oświetlona.

Wygląd budynku

Mimo tak niekorzystnych okoliczności, udało się autorom projektu stworzyć naprawdę ciekawą bryłę. Jedynym rekwizytem, jakim dysponują, są płaszczyzny ścian i proporcje okien. Za ich pomocą stworzyli na każdej z elewacji kompozycje złożone z kilku materiałów. Tło tworzy biały tynk, na którym pojawiają się plamy szarej cegły elewacyjnej, drewniane panele i wrota garażowe. Od góry całość przykrywa antracytowy dach.

Od strony ogrodu część ścian wypełnia bujna zieleń, która dobrze kontrastuje z płaszczyzną bieli.

Niewątpliwą atrakcją domu jest silne powiązanie wnętrza z ogrodem. Od strony dziennej domu zaplanowano obszerny taras, na który wychodzą duże okna balkonowe z pokoju dziennego, jadalni i głównej sypialni.

I teraz wracamy do tytułowego wątku, czyli wejścia do domu. Ujęła mnie w tym projekcie prostota i skuteczność.Użyto bowiem prostych materiałów i kompozycji - dzięki temu uzyskano elegancką i mocną w wyrazie elewację wejściową. Bez uciekania się do jakichkolwiek ozdóbek i banalnych chwytów. Wejście podkreślono głębokim podcieniem opartym na prostym słupie, trzema schodkami i odrobiną zieleni. Podcień jest na tyle obszerny, że osłoni kilka osób przed deszczem czy śniegiem. Wejście podkreślają dodatkowo szerokie, łagodne schody i gazon z zielenią ustawiony wzdłuż chodnika. Nic więcej nie potrzeba.

Wnętrza i ich funkcje

Wnętrze jest sprawnie i czytelnie rozplanowane. Po wejściu do domu, po prawej stronie otwiera się widok na jednoprzestrzenną część dzienną o powierzchni około 50 m². Pokój dzienny zajmuje niszę wydzieloną trzema ścianami. Na jednej z nich usytuowano kominek i TV, na drugiej zaś duże okno i wyjście na ogród. Od strony ulicy zaprojektowano niewielką, ale funkcjonalną kuchnię i jadalnię. Jadalnia jest zarazem otwarta na kuchnię i salon, jak i na ogród za sprawą dwóch przeszklonych ścianami zewnętrznych, przez co sprawia wrażenie werandy czy ogrodu zimowego. Przy kuchni znalazła się mikroskopijna spiżarnia, w której niestety niewiele się zmieści. Do szczęścia przydałoby się jeszcze 50 centymetrów szerokości.

Nieco większa jest część nocna, z trzema wygodnymi sypialniami, dwiema łazienkami i wc. Sypialnie mają dobre proporcje i odpowiednią wielkość, aby pomieścić niezbędne meble oraz dwie garderoby. Jedna znajduje się przy sypialni rodziców, a druga jest ogólnodostępna z korytarza. Więc przestrzeni na ubrania nie zabraknie. Nieco gorzej wygląda sytuacja ze schowkami gospodarczymi, których brakuje w tym domu. Prawdopodobnie funkcję tę przejmie z konieczności garderoba. Przy takim rozpasaniu funkcjonalnym wypada nieco ponarzekać. Do ideału brakuje też wydzielonej pralni. Albo przynajmniej większej łazienki, w której zmieściłaby się pralka i inne urządzenia.

Całość dopełnia obszerny garaż na dwa samochody i wydzielona kotłownia z niezależnym wejściem z zewnątrz.

Reasumując - mamy do czynienia z wygodnym i efektownym domem dla czterech osób. Z atrakcyjnym wejściem...

Rzut parteruRzut parteru Rys.: Anita Domżałowicz


Parter

1. sień 4,4 m²
2. hol 8,8 m²
3. pom. tech 2,1 m²
4. kuchnia 10,1 m²
5. jadalnia 12,9 m²
6. salon 27,3 m²
7. garderoba 4,3 m²
8. korytarz 6,9 m²
9. łazienka 5,5 m²
10. pokój 14,2 m²
11. garderoba 3,9 m²
12. łazienka 4,3 m²
13. pokój 12,2 m²
14 pokój 12,2 m²
15. wc 2,8 m²
16. pom. techniczne 5,2 m²
17. garaż 33,7 m²

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.

Zobacz także

budowa na wideo

Komentarze (2)
Zaloguj się
  • 1leszczynka

    Oceniono 1 raz 1

    Na efektowne wejście idealne są wręcz aluminiowe drzwi wejściowe Hormanna w wersji XXL, o wysokości 3 m, pokazywane w tym roku na Targach Budma.

  • 1leszczynka

    0

    jeśli dom ma być z efektownym wejściem, to idealne będą aluminiowe drzwi wejściowe XXL o wysokości do 3 m Hormanna, które były pokazywane w tym roku na targach Budma. Wyglądają wspaniale, po prostu imponujące! w zasadzie producent moglby je reklamować hasłem: Chcesz mieć efektowne wejście? wchodź z nami ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX