Ile kosztuje budowa domu (aktualne wyceny)

Przygotowując się do budowy przeglądamy projekty domów, analizujemy, liczymy i zastanawiamy się, ile tak naprawdę na nią wydamy. Ostateczna suma kosztów zależeć będzie m.in. powierzchni budynku, kształtu bryły, liczby kondygnacji oraz standardu wykończenia.

 

Budowa domu w 2017 roku: zmiany w przepisach

Obowiązujące od 1 stycznia br. nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obligują inwestorów do budowania domów bardziej energooszczędnych. W ramach podnoszenia efektywności energetycznej nowo budowanych domów, zaostrzone zostały normy, dotyczące zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP) oraz wartości współczynników przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych, okien, dachu. Obecnie wartość EP nie może przekroczyć 95 kWh/(m²rok). Konieczność spełnienia nowych warunków i uzyskanie lepszych parametrów energetycznych domu wymaga wykonania grubszej warstwy docieplającej ściany i dach lub zastosowania materiałów izolacyjnych o lepszych parametrach termicznych, a także montażu bardzo sprawnych instalacji. W wyniku zmian zwiększą się koszty budowy domu, ale jednocześnie - wraz z poprawą parametrów energetycznych - ograniczone zostaną koszty jego eksploatacji.

Ile kosztuje budowa domu do 120 m²: aktualny kosztorys

Sprawdźmy, za ile - według najnowszych kosztorysów - można wybudować dom. Do analizy wybraliśmy budynek z poddaszem użytkowym z kategorii projekty małych domów do 120 m², które cieszą się dużą popularnością, ponieważ dobrze wpisują się w nieduże, w tym wąskie działki, a także mogą być ciekawą alternatywą dla zakupu mieszkania. Aktualne koszty budowy 2017 prezentujemy na podstawie projektu „Domu w malinówkach” z oferty pracowni ARCHON+.

Projekt Domu w malinówkach, widok 2Projekt Domu w malinówkach, widok 2 

„Dom w malinówkach”. Powierzchnia domu – 113,20 m2 + kotłownia – 5,19 m2. 5 pokoi, 1 kuchnia, 2 łazienki, spiżarnia, kotłownia, pralnia, kominek. Ściany: bloczek z betonu komórkowego SOLBET 24 cm, styropian 20 cm, tynk. Strop: płyta żelbetowa. Ścianka kolankowa: 127 cm. Dach dwuspadowy, nachylenie 40 st., więźba drewniana, dachówka ceramiczna. Kocioł na paliwo stałe.

Projekt Domu w malinówkach - rzut parteru. Projekt Domu w malinówkach - rzut parteru.  

„Dom w malinówkach” z poddaszem użytkowym należy do kolekcji „Projekty domów tanich w budowie”. Jego zwarta bryła z dwuspadowym dachem prezentuje się efektownie i nowocześnie, do wykończenia elewacji wykorzystano dwukolorowy tynk oraz naturalne okładziny. Dach kryje ceramiczna dachówka w kolorze antracytowym. W strefie parteru zaprojektowano otwartą część dzienną z salonem i jadalnią oraz obszerną kuchnię ze spiżarnią. Przestrzeń wypoczynkową domu powiększa narożnie usytuowany i częściowo zadaszony taras. Na parterze znajduje się dodatkowy pokój, który można przeznaczyć na gabinet lub sypialnię, obok niego przewidziano łazienkę. Dodatkowym źródłem ogrzewania domu jest centralnie usytuowany kominek. W części nocnej na poddaszu mieszczą się trzy jasne i ustawne sypialnie, pralnia oraz duża łazienka.

Projekt Domu w malinówkach - rzut poddasza. Projekt Domu w malinówkach - rzut poddasza.  

Poniżej prezentujemy koszty budowy, z uwzględnieniem minimalnych i średnich stawek krajowych. Zestawienia zostały opracowane na podstawie aktualnego kosztorysu szczegółowego, który bazuje na cenach krajowych opublikowanych przez Sekocenbud na I kwartał br.

Koszty budowy domu (netto), I kwartał 2017 r. - system zleconyKoszty budowy domu (netto), I kwartał 2017 r. - system zlecony 

Do powyższych kalkulacji należy doliczyć koszty wykonania instalacji. Dla projektu „Domu w malinówkach” zostały one wyliczone wskaźnikowo względem kosztów robót budowlanych, obejmują wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i elektrycznej. Wynoszą odpowiednio (netto): minimalne 30 700 zł, średnie 35 000 zł.

W przypadku budowy domu systemem zleconym, do podanych cen należy doliczyć podatek VAT: 8 proc.

Mając na uwadze oszczędne stawianie domu, inwestor może skutecznie obniżyć koszty, biorąc aktywny udział w budowie, zwłaszcza w pracach organizacyjnych. Pomocnym narzędziem w planowaniu, a także kontroli wydatków, będzie kosztorys budowlany, który umożliwi szybkie porównanie cen z różnych składów budowlanych i wybór najkorzystniejszej oferty. Dobre warunki cenowe można wynegocjować kupując materiały budowlane w jednym składzie. Obniżyć można także koszty robocizny, wykonując część prac we własnym zakresie.

Zobacz galerię wybranych projektów domów do 120 m² z kosztami realizacji >>

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

Testujemy płytę indukcyjną

Więcej o:
Komentarze (17)
Ile kosztuje budowa domu (aktualne wyceny)
Zaloguj się
 • aaa aaa

  Oceniono 2 razy 2

  sorry za naiwne pytanie ale gdzie jest w tym zestawieniu koszt ... stropu nad parterem?

  pytanie bonusowe - a gdzie jest koszt schodow?

 • silver360test

  0

  Rozumiem

 • Andrzej Malec

  0

  za prosty dom parterowy 90m pod klucz zaplacilem 170 000zl nie liczac czesci wlasnych prac na 20 000zl .

 • Anna Black

  Oceniono 1 raz -1

  Ludzie, kto projektuje narożne okno - ten funduje inwestorowi gigantyczny mostek termiczny gratis!!!!!

 • wrkilu

  Oceniono 1 raz -1

  Skończyliśmy dom z poddaszem teraz w 2018. Postanowiłem nawet napisać trochę o błędach żeby przestrzec innych nim zaczną budować: bledyprzybudowie.lk.net.pl , zapraszam

 • Oceniono 3 razy -1

  my za stan surowy otwarty zapłacimy 120 tyś z robocizną, a robimy dom w zdrojówkach z Archonu, wszystko opisujemy na blogu www.rodzicewsieci.pl

 • aaa aaa

  Oceniono 11 razy -1

  tak swoja droga to jest kolejne wyliczenie gdzie ceny sa podawane netto - czy wy promujecie łamanie prawa i placenie za roboty na lewo tzn bez placenia podatku VAT?
  czy was ...??

 • Agnieszka Bartuszczyk

  Oceniono 7 razy -3

  No wiadomo budowa domu to nie są tanie sprawy, trzeba zainwestować w to sporo pieniędzy. Ale jak nie chcemy marnowac tej kasy, to czasem warto zatrudnić sobie do tego dobrą firmę. Ja przy projekcie domu skorzystałam z pomocy firmy DD Projekt. Dzięki nim mój dom jest teraz taki, o jakim marzyłam, czyli mały, ale funkcjonalny.

 • Pa Si

  Oceniono 5 razy -3

  Absurdalne ceny. 210m2 powierzchni użytkowej 2 kuchnie, 6 pokoi, 3 łazienki, garaż, porotherm 25 + 15 cm styropianu, wszędzie podłogówka, okna PCV, drzwi drewniane, wylewki blacho-dachówka na dachu, ocieplenie poddasza 15+10 cm , kocioł Klimosz 25kw - 180 tys brutto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX