Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kostka betonowa: jak o nią dbać

Małgorzata Krośnicka

Wprawdzie betonowa kostka jest materiałem wytrzymałym, jednak zimowe warunki mogą okazać się dla niej niszczące. Problemem jest nie tyle sam śnieg, lód czy mróz, które mogą przecież jeszcze wrócić, ile nieumiejętne odśnieżanie i odladzanie. Warto też odpowiednio zadbać o nią jeszcze jesienią, żeby w kolejnym sezonie nawierzchnia dobrze wyglądała.

Kostka pod ochroną
Kostka pod ochroną
Fot.: JADAR

Oczyszczanie

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku kostki brukowej należy z pewnością regularne zamiatanie. Przed zimą warto jednak zrobić bardziej gruntowne porządki. Trzeba dokładnie oczyścić nawierzchnię z plam, błota i liści, najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej. Dodatkowo za pomocą specjalnych środków chemicznych usuwamy wyrośnięty przez lato mech i inne chwasty, a następnie uzupełniamy ubytki piasku w szczelinach. Spowolni to ponowne wyrastanie chwastów i zabezpieczy kostkę przed nasiąkaniem podczas roztopów czy opadów deszczu.

Ochrona

W celu zabezpieczenia powierzchni kostki najlepiej zastosować specjalne środki impregnujące (warto sprawdzić, które preparaty poleca jej producent). Na rynku dostępne są impregnaty wytwarzane na bazie wody, silikatów, butanolu i polimerów. Tworzą one ochronną warstwę uodparniającą powierzchnię na wchłanianie wody. Minimalizuje ona kruszenie się kostek i powstawanie odprysków, a także pojawienie się plam czy zacieków. Chroni też nawierzchnię przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Najnowsze impregnaty, np. teflonowe, potrafią zabezpieczać beton nawet przez kilka lat.

Jeśli powierzchnia kostki brukowej jest bardzo zniszczona, możemy pokryć ją impregnatem kolorowym, który nie tylko ją osłania, ale też zmienia jej wygląd.

Biały nalot na betonowych kostkach jest rzeczą normalną. Powoduje go wodorotlenek wapnia, tworzący się podczas wiązania betonu. Później, pod wpływem parowania wody, wydobywa się na powierzchnię i tworzy na niej białe wykwity. Znikają one samoistnie po ok. dwóch latach.

Odśnieżanie

Trzeba pamiętać, że metalowymi narzędziami łatwo porysować powierzchnię kostki, a nawet doprowadzić do powstania odprysków. Dlatego do odśnieżania nawierzchni betonowych lepiej stosować plastikowe szufle i łopaty, którymi nie spowodujemy takich uszkodzeń.

Kostka spełniająca wymagania najwyższej klasy odporności na warunki atmosferyczne (klasy D), jest odporna na zamrażanie i odmrażanie w obecności środków odladzających. Ale pod wpływem najczęściej stosowanej soli kamiennej (NaCl) z czasem może się odbarwić. Producenci kostki odradzają stosowanie chlorku wapnia, szczególnie pierwszej zimy po ułożeniu nawierzchni. Do odladzania lepiej użyć innych środków, np. chlorku magnezu (ok. 45 zł/25 kg), który jest bezpieczny zarówno dla kostki, jak i dla środowiska.

Podgrzewanie

Wszyscy, którzy chcą uniknąć zapasów ze śniegiem i lodem na betonowej nawierzchni, mogą rozważyć ułożenie pod nią specjalnych mat lub kabli grzewczych - ale uwaga, trzeba to zrobić, zanim do pracy przystąpią brukarze, bo elementy grzewcze mocuje się w warstwie podsypki piaskowej.

Tego typu systemy warto montować na podjazdach, ale też na ścieżkach i w pobliżu schodów wejściowych. Są bardzo wygodne w użytkowaniu, bo - po wcześniejszym zaprogramowaniu - w zasadzie bezobsługowe. W podjeździe montuje się czujniki wilgotności i temperatury, których wskazania są podstawą do automatycznego uruchomienia podgrzewania nawierzchni, kiedy zacznie padać śnieg. Ogrzewanie wyłącza się samoczynnie, gdy tylko powierzchnia podjazdu będzie sucha.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Kostka betonowa: jak o nią dbać