Domy z bali drewnianych

Monika Karda
21.03.2016 11:27
A A A

Drewniany dom z bali wymaga wielu prac pielęgnacyjnych. Co 3-4 lata trzeba specjalnymi środkami konserwować elewację. Fot. Liliana Jampolska

Montaż konstrukcji w stanie surowym zwykle trwa od 2 do 4 tygodni. Oprócz fundamentu i podłogi na gruncie nie wymagają wykonywania żadnych prac mokrych, dlatego można je wznosić przez cały rok.

Ściany zewnętrzne. Trzeba posadowić minimum 30 cm ponad terenem. W domach z bali pierwszą belkę, zwaną podwaliną, układa się z połówki bala. Jest to szczególnie ważne w domach z bali okrągłych, ponieważ wtedy ściana opiera się na całej szerokości bala. Przed ułożeniem podwaliny, na fundamencie wykonuje się izolację przeciwwilgociową z papy. Ściany zewnętrzne powinny być kotwione do fundamentu. Dzięki temu są niewrażliwe na parcie i ssanie wiatru, a tym samym konstrukcja domu jest stabilna.

Ściany z bali wznosi się w konstrukcji wieńcowej, zwanej także węgłową, zrębową, na zrąb lub na zamek. Ułożone poziomo bale łączy się ze sobą drewnianymi kołkami (tyblami), gwoździami lub metalowymi kotwami, a w narożnikach (węgłach) – na wręby. Końce bali (ostatki) mogą wystawać w narożnikach poza obrys budynku, ale nie jest to konieczne.

Instalacje. Gdy do budowy domu zostaną użyte bale mokre, należy uwzględnić ich osiadanie przy projektowaniu instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, gazowej. Trudnym zadaniem jest również estetyczne rozprowadzenie instalacji w takich domach.

Czy bale mogą pękać?

Bale wykonuje się z sosny, świerku lub jodły. Wykorzystuje się do tego zarówno drewno suche, jak i mokre (zielone). Zanim osiągnie ono właściwą wilgotność może pękać. To normalne zjawisko (wyjątkiem są belki stropowe). Budowanie z bali suchych nie stwarza komplikacji – mogą się na nim pojawić jedynie drobne zarysowania, spowodowane zmianą wilgotności powietrza. Głównym problemem bali zielonych jest wysychanie drewna, powodujące jego kurczenie się, a w konsekwencji – osiadanie domu. Aby ograniczyć pęknięcia wykonuje się wzdłuż bali, w dolnej ich części, nacięcia kontrolowane. 

Z jakich bali można budować dom

W Polsce mianem „bal” określa się elementy drewniane, które mają przekrój o grubości od 5 do 10 cm. Wszystkie większe od nich nazywa się krawędziakami i belkami. Wprowadza to w błąd wielu inwestorów, zamierzających budować domy z tych elementów. To samo określenie stosuje się bowiem zarówno dla domów wznoszonych z bali o grubości 5, 7, 9 cm, które wymagają ocieplania, jak i też dla tych o grubości 20, 25, 30 cm (i więcej), które nie muszą być izolowane termicznie. W technologii tej stosuje się cztery rodzaje bali.

Rys. Wojciech Nitka

Rysunek powyżej: Pełne (rys.1). Z litego drewna o przekroju, np. okrągłym pełnym, dwustronnie zaokrąglonym czy od zewnątrz wyokrąglonym, a od wewnątrz prostym. Klejone (rys.2). Z dwóch lub więcej cieńszych elementów, dzięki czemu nie skręcają się, choć w miejscach łączenia mogą się rozwarstwiać. Izolowane (rys.3). To bale o różnych kształtach przekroju (najczęściej zbliżone do prostokąta) i o grubości 5-20 cm, wymagające ocieplenia. Warstwowe (rys.4) wykonane z okładzin drewnianych i wypełnione materiałem izolacyjnym – pianką poliuretanową, styropianem lub wełną.

Ile to kosztuje?

Domy z bali całoroczne są nieco tańsze od tradycyjnych rozwiązań. Za stan surowy otwarty zapłacimy od 900 zł do 2000 zł netto za m², zaś za stan surowy zamknięty od 1300 do 2500 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej.

Domy z bali najczęściej buduje się na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich. Dobrze prezentują się też na działkach leśnych; raczej 'nie pasują' do wielkomiejskiego krajobrazuDomy z bali najczęściej buduje się na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich. Dobrze prezentują się też na działkach leśnych; raczej 'nie pasują' do wielkomiejskiego krajobrazu Domy z bali najczęściej buduje się na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich. Dobrze prezentują się też na działkach leśnych; raczej 'nie pasują' do wielkomiejskiego krajobrazu/ Fot. Stilo Polska

OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ DOMÓW Z DREWNA >>

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.

Zobacz także
 • Letniskowy dom o klasycznej formie - ale wybudowany z zastosowaniem nowoczesnych technologii i materiałów Dom letniskowy z drewna i łupku
 • Domy z bali są lżejsze od murowanych Osiadanie domu z bali
 • Z danych Open Finance wynika, że ceny domów w porównaniu z zeszłym rokiem spadły o 10 proc. Domy z bali

budowa na wideo

Komentarze (15)
Zaloguj się
 • x25s

  Oceniono 17 razy 7

  Ciekawe na czym polega ich ekologiczność? Na tym że wycina się drzewa aby je wybudować?

 • mgrzemow

  Oceniono 4 razy 4

  Autor zapomniał dodać, że aby dom "z bali" miał dobre parametry izolacyjne to bale muszą być naprawdę grube. Koszt niestety wtedy zrównuje się z domem murowanym. Pozostałe wady i zalety jw...

 • Oceniono 1 raz 1

  Warto dodać, że dom z bali wymaga konserwacji elewacji co kilka lat. To też należy włączyć do kalkulacji kosztów inwestycji. Niemniej jak ja konserwowałem drewniany fragment elewacji Vidaronem to koszty nie były znowu tak wysokie.

 • Inga Kasztelan

  0

  Zdecydowanie również postawiłabym na dom drewniany z bala. Gdy powstaje z dobrego wyselekcjonowanego materiału odpowiednio przygotowanego i wysuszonego będzie służył naszej rodzinie długie lata. Miałam sposobność mieszkać w takim domu podczas swego urlopu na Mazurach. Budowała go lokalna firma Natur Eko Dom, która buduje z bali sosny mazurskiej. Był fantastyczny. We wnętrzu podczas upałów latem było w nim fantastycznie chłodno, dodatkowo panuje w nim cudowny mikroklimat. Mieszkając w takim domu żyjemy w zgodzie z ekologią co pozwala na wyciszenie i odstresowanie się.

 • trev77

  0

  Czy ja wiem, czy cena domu z bali musi być dużo wyższa niż tego murowanego? Skąd takie wnioski? Za 250 K pod klucz można już wybudować, a firm jest coraz więcej, np. Proeko

 • magtic

  0

  muszla z bali - to brzmi pięknie ;)

 • Oceniono 2 razy 0

  Solidny dom z bali przekracza ceną dom murowany. Niestety inwestorzy poza miłościa do drewna nie mają o tym pojęcia. Nie wiem skąd w polsce przekonanie, że dom z drewna musi być tani. Tania może być szopa z surowych desek, ale nie dom z profesjonalnie przygotowanego drewna.

 • rutylowy

  Oceniono 21 razy -5

  "...domy z bali. Nie dość, że są piękne, to jeszcze na dodatek ekologiczne i zayebiscie ładnie się palą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX