Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna dla każdego (część pierwsza: okna pionowe)

Monika Karda

Okno powinno być nie tylko ładne, lecz przede wszystkim funkcjonalne i zaopatrzone w takie rozwiązania, które pomagają utrzymać w pomieszczeniach jak najwyższy komfort.

Oprócz parametrów technicznych, jedną z ważniejszych cech, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze okien, jest sposób ich otwierania
Oprócz parametrów technicznych, jedną z ważniejszych cech, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze okien, jest sposób ich otwierania
Fot.: roto frank okucia budowlane

Wybierając okna do domu należy się kierować przede wszystkim swoimi potrzebami. Cena okien jest bowiem bardzo mocno związana z ich funkcjonalnością. Ponieważ wraz ze standardem okna rośnie jego koszt, to on w największym stopniu decyduje o wyborze. Każdy inwestor powinien więc pamiętać, że okno ma być odpowiedzią na jego potrzeby, które generują koszty.

Niezależnie jednak od decyzji należy zadbać, by przez zły montaż okien nie pogorszyć ich dobrych parametrów. Bez względu na to, czy kupiliśmy małe białe okna czy też ogromne drewniane drzwi tarasowe, wszystkie muszą być zamontowane szczelnie, czyli metodą trójwarstwową. Tylko takie rozwiązanie zagwarantuje, że nie tylko samo okno, ale i miejsce jego połączenia z murem mieć będą wysokie walory ciepłochronności, izolacyjności akustycznej oraz szczelności zarówno na wiatr, jak i na deszcz.

Na co zwracać uwagę

Istotnym parametrem przy wyborze stolarki okiennej jest izolacyjność termiczna okna Uw, który określa wielkość strat ciepła. Wybierajmy energooszczędną, której Uw będzie lepsze niż "przepisowe" 1,3 - na poziomie 1,0-0,8 W/(m²K).

Zwróćmy również uwagę na parametry szyb. Wybór pakietów 3-szybowych ma swoje plusy i minusy. Plusem jest lepszy współczynnik Ug (dotyczy tylko szyby). Jednak nie mniej istotny dla komfortu mieszkania jest współczynnik Lt, który informuje o ilości światła przepuszczanego przez dany pakiet szybowy. Im jest on wyższy, tym w pomieszczeniu będzie widniej. Na rynku dostępne są ciepłe pakiety 3-szybowe o współczynniku Ug = 0,5 W/(m²K), których Lt wynosi 58-74%.

Mimo że zawsze należy zwracać uwagę na współczynnik Uw, to zdarza się, że większy wpływ na straty ciepła w domu ma nieszczelność stolarki. Warto więc sprawdzić również klasę jej szczelności (odporności na napór wiatru i wodoszczelność).
Na komfort użytkowania okien w dużej mierze wpływa też współczynnik izolacji akustycznej Rw. Standardem na rynku jest stolarka, w której Rw jest na poziomie około 32 dB.

Należy też uwzględnić współczynnik przepuszczalności energii słonecznej - g, określający na ilość energii, która dostaje się do pomieszczenia. Im jest on wyższy, tym więcej ciepła słonecznego dociera się do wnętrza przez szybę.

Okna plastikowe

Ostatnio nastąpiły zmiany w konstrukcji profili i technologii produkcji okien z PVC, związane m.in. z eliminowaniem wzmocnień stalowych czy wykorzystaniem w produkcji materiałów kompozytowych, wypełniania profili materiałami izolacyjnymi, a nie - jak to było do tej pory - ze zwiększaniem głębokości zabudowy i liczby komór. Dla porównywania profili najważniejsze jest sprawdzenie ich współczynnika Uf, nie zaś liczby komór.

Maksymalne wymiary, jakie mogą osiągać okna plastikowe, są uzależnione od wielu czynników. Jednym z nich jest obciążenie wiatrem, które jest inne w górach, a inne np. na Mazowszu. Nie mniej ważny jest ciężar skrzydła. Współczesne bardzo ciepłe pakiety szybowe są bardzo ciężkie, co sprawia, że nie każdy system profili i okuć jest w stanie zapewnić odpowiednią nośność. Dodatkowo, podwyższona antywłamaniowość czy wyższa izolacyjność akustyczna sprawiają, że masa skrzydła wzrasta. Nieuwzględnienie lub nieodpowiednie uwzględnienie tych czynników, a także koloru profili (wpływającego na ich rozszerzalność), może prowadzić do wielu problemów - od wypaczania ram, poprzez nieszczelność, mniejszą izolacyjność cieplną i akustyczną, aż po pękanie szyb.

- Mimo bardzo dynamicznego wzrostu popularności i sprzedaży profili w tzw. segmencie premium, wciąż najpopularniejsze są standardowe systemy pięciokomorowe o współczynniku przenikania ciepła Uf na poziomie ok. 1,4 W/(m²K) - mówi nasz ekspert, Marcin Szewczuk, dyr. marketingu w firmie produkującej profile z PVC. - Na bazie tych systemów producenci okien wciąż jeszcze mogą osiągnąć wymaganą przepisami wartość współczynnika przenikania ciepła dla całego okna Uw o wartości nie wyższej niż 1,3 W/(m²K). Należy przy tym pamiętać, że zakup okien to pewnego rodzaju inwestycja i już dzisiaj powinny one spełniać coraz ostrzejsze wymogi stawiane w przyszłości: minimalna wartość współczynnika przenikania ciepła dla całego okna Uw od stycznia 2017 r. będzie wynosiła 1,1 W/(m²K), a od stycznia 2021 r. - 0,9 W/(m²K). Jest to jeden z czynników sprawiających, że coraz dynamicznej rośnie sprzedaż profili przeznaczonych do tzw. okien energooszczędnych czy też pasywnych. Są to najczęściej wielokomorowe profile o głębokości zabudowy ponad 80 mm lub też nowe rozwiązania systemowe, w których dla poprawy właściwości cieplnych zastępuje się wzmocnienia stalowe kompozytami z domieszką włókien szklanych, wdraża się technologię wklejania szyb w profile czy też wypełnia się wewnętrzne komory profili materiałem termoizolacyjnym.

Najnowsze rozwiązania systemowe, które pojawiły się w tym roku, to profile z tzw. ukrytym skrzydłem, gdzie zachodzące za ramę okienną skrzydło jest całkowicie niewidoczne od zewnątrz, tworząc bardzo ciekawy wygląd okna, maksymalizując przy tym powierzchnię przeszkleń.

Okna aluminiowe

Są dobrym rozwiązaniem, jeśli inwestorowi zależy na bardzo dużych przeszkleniach, smukłym wyglądzie zewnętrznym profili, wysokiej trwałości i ciekawym designie. Aluminium pozwala bowiem na produkcję okien ze skrzydłami o ciężarze dochodzącym nawet do 250 kg, co oznacza możliwość wstawienia większych energooszczędnych pakietów szybowych. Dawno już minęły czasy zimnych okien aluminiowych - dziś mogą one być energooszczędne, a nawet pasywne.

Zdaniem naszego eksperta, Andrzeja Polijaniuka, dyr. ds. produktu i marketingu w firmie oferującej systemy aluminiowe i z PVC, okna aluminiowe są bardzo modnym i prestiżowym rozwiązaniem. Ze względu na sztywność i stabilność profili przeszklenia mogą osiągać bardzo duże wymiary, co jest zgodne z najnowszymi trendami w architekturze. Rozwiązaniem, które można uznać za innowację w tej dziedzinie, są specjalne, ukryte okucia mechaniczne o dużej nośności, nawet do 250 kg, umożliwiające rozwarcie okna aż o 180 stopni. Ułatwiają ręczną obsługę dużych, bardzo ciężkich skrzydeł, a przy tym są zupełnie niewidoczne na zewnątrz ramy.

Osoby, które poszukują maksymalnie komfortowych rozwiązań, docenią stolarkę aluminiową z okuciami mechatronicznymi. Okna takie mogą być otwierane i zamykane za pomocą klamki lub przycisku na ścianie, a także zdalnie - za pośrednictwem tabletu czy smart-fona. W tym rozwiązaniu mechanizm również jest montowany wewnątrz ramy, zaś napęd nowej generacji działa całkowicie bezgłośnie.

Tego typu okna mogą być również zintegrowane z automatyką budynku, co otwiera użytkownikom zupełnie nowe możliwości - jak na przykład automatyczna wentylacja, kontrola zamknięcia wszystkich okien czy chociażby programowanie nocnego schładzania pomieszczeń.

Okna drewniane

Obecnie okna z drewna mają znacznie lepszą izolacyjność cieplną - mają nawet Uw = 0,6, co przewyższa wymagania budownictwa pasywnego. Zawdzięczają to nie tylko szerszym i ocieplonym ramom, ale głównie innym udoskonalonym elementom, takim jak szyby, ramki dystansowe, okucia czy uszczelki. Poprawie uległa również izolacyjność akustyczna okien z drewna - są takie, których współczynnik Rw wynosi powyżej 45 dB. Dzięki połączeniu powłoki aluminiowej z drewnem, można też produkować okna o znacznie większych gabarytach, np. 6 m szerokości i 3 m wysokości.

- Daje się zauważyć zwiększone zainteresowanie inwestorów oknami energooszczędnymi oraz pasywnymi - mówi nasz ekspert, Maciej Łozdowski, doradca techniczno-handlowy w firmie produkującej okna drewniane. - Z rynku pierwotnego znikają bezpowrotnie okna drewniane z pakietami dwuszybowymi, o Ug = 1,1 W/(m²K). Coraz większy udział sprzedaży notuje się w branży okien drewniano-aluminiowych, które łączą estetykę i jakość drewna z trwałością aluminium, o znacząco wydłużonej trwałość zarówno powłoki lakierniczej, jak i konstrukcji okna.

Ile zapłacimy za okna pionowe z PVC, drewna i aluminium w różnych standardach wykończenia? Sprawdź TUTAJ >>

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.

    Więcej o:

Skomentuj:

Okna dla każdego (część pierwsza: okna pionowe)