Wraca moda na lofty. Stare fabryki dostają drugie życie

Już od kilku lat popularnością cieszą się mieszkania usytuowane w starych fabrykach. Biura nieruchomości coraz chętniej odnawiają poprzemysłowe budynki, urządzając w nich stylowe, ekskluzywne apartamenty. Co ciekawe, coraz częściej także w mniejszych miastach powstają lokale w budynkach po starych fabrykach, halach czy młynach. Trudno się dziwić,biorąc pod uwagę, że lofty kryją w sobie nie tylko ciekawą historię, ale także pozwalają na oryginalną aranżację wnętrz.

Rosnące zainteresowanie pofabrycznymi budynkami spowodowało, że coraz więcej biur nieruchomości decyduje się na stworzenie w nich wyjątkowych lokali, które spełnią oczekiwania klientów. Nowoczesne apartamenty w budynkach pofabrycznych można spotkać zwłaszcza w miastach o bogatej tradycji przemysłowej, takich jak Łódź czy Katowice. Co ciekawe, coraz częściej także mniejsze miasta zaczynają brać z nich przykład i podobne mieszkania można spotkać choćby w Rudzie Śląskiej i Szczecinku.

Skąd tak duża popularność loftów?

Dawniej lofty kojarzyły się z artystyczną bohemą – najczęściej zamieszkiwali w nich artyści, podkreślając w ten sposób swoją odrębność i przynależność do artystycznego środowiska. Oryginalny wygląd i ciekawa architektura z czasem zaczęła ujmować coraz więcej osób, szukających niebanalnych  budynków, które będą wyróżniać się na tle innych. 

Mimo to nie zawsze lofty cieszyły się takim zainteresowaniem klientów, jak obecnie. Wprawdzie w Łodzi już dekadę temu oddano do użytku mieszkania znajdujące się w budynku dawnej przędzalni, jednak mimo zachwytów i nagród, lokale nie cieszyły się zainteresowaniem potencjalnych klientów. Obecnie sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej niż dziesięć lat temu i coraz więcej osób świadomie szuka lokali w budynkach w po starych fabrykach czy młynach.

Mieszkania w starych fabrykach – jakie mają zalety?

Rosnąca popularność loftów wynika zapewne z lepszej sytuacji na rynku nieruchomości, niż miało to miejsce dekadę temu, oraz wyjątkowych atutach tych budynków. Ogromną zaletą mieszkania w starych fabrykach jest ich lokalizacja. Zazwyczaj tego typu budynki mieszczą się w ścisłym centrum, lub też mają dobrą komunikację z centrum miasta. Ze względu na historię budynków, ich rewitalizacja wymaga ogromnej staranności i korzystania z najwyższej jakości materiałów. W ten sposób mamy pewność, że budynki zachowają swój charakter i historyczne walory, które są ich największym atutem. W końcu miejsca po starych młynach, przędzalniach czy fabrykach mają swój oryginalny klimat i ciekawą architekturę. Dzięki temu lofty z każdym rokiem przyciągają coraz większą grupę osób, poszukujących niebanalnych lokali, znacznie odbiegających od tradycyjnej architektury.

Więcej o:
Komentarze (2)
Wraca moda na lofty. Stare fabryki dostają drugie życie
Zaloguj się
  • Agnieszka Bartuszczyk

    0

    marzyliśmy o lofcie... niestety mamy mieszkanie w bloku i wydawało się to zajęciem niewykonalnym. Całym projektem zajęła się firma DD Projekt, zarówno remonetem jak i aranżacją wnętrza- i co? i cieszymy się loftem! mamy mieszkanie cale w cegle, zawsze o tym marzyłam

  • maxiqueen

    0

    I bardzo dobrze. Sama kupiłam przestrzeń pofabryczną i wszystko robiłam z mężem od nowa. Mamy swój wymarzony loft. Wystarczyło trochę wysiłku, odpowiednie ścianki działowe (polecam te mobilne od sowana) i można komfortowo mieszkać w ogromnej przestrzeni. Plus ogrzewanie - moja miała bardzo dobry system grzewniczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX