Wraca moda na lofty. Stare fabryki dostają drugie życie

Już od kilku lat popularnością cieszą się mieszkania usytuowane w starych fabrykach. Biura nieruchomości coraz chętniej odnawiają poprzemysłowe budynki, urządzając w nich stylowe, ekskluzywne apartamenty. Co ciekawe, coraz częściej także w mniejszych miastach powstają lokale w budynkach po starych fabrykach, halach czy młynach. Trudno się dziwić,biorąc pod uwagę, że lofty kryją w sobie nie tylko ciekawą historię, ale także pozwalają na oryginalną aranżację wnętrz.

Rosnące zainteresowanie pofabrycznymi budynkami spowodowało, że coraz więcej biur nieruchomości decyduje się na stworzenie w nich wyjątkowych lokali, które spełnią oczekiwania klientów. Nowoczesne apartamenty w budynkach pofabrycznych można spotkać zwłaszcza w miastach o bogatej tradycji przemysłowej, takich jak Łódź czy Katowice. Co ciekawe, coraz częściej także mniejsze miasta zaczynają brać z nich przykład i podobne mieszkania można spotkać choćby w Rudzie Śląskiej i Szczecinku.

Skąd tak duża popularność loftów?

Dawniej lofty kojarzyły się z artystyczną bohemą – najczęściej zamieszkiwali w nich artyści, podkreślając w ten sposób swoją odrębność i przynależność do artystycznego środowiska. Oryginalny wygląd i ciekawa architektura z czasem zaczęła ujmować coraz więcej osób, szukających niebanalnych  budynków, które będą wyróżniać się na tle innych. 

Mimo to nie zawsze lofty cieszyły się takim zainteresowaniem klientów, jak obecnie. Wprawdzie w Łodzi już dekadę temu oddano do użytku mieszkania znajdujące się w budynku dawnej przędzalni, jednak mimo zachwytów i nagród, lokale nie cieszyły się zainteresowaniem potencjalnych klientów. Obecnie sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej niż dziesięć lat temu i coraz więcej osób świadomie szuka lokali w budynkach w po starych fabrykach czy młynach.

Mieszkania w starych fabrykach – jakie mają zalety?

Rosnąca popularność loftów wynika zapewne z lepszej sytuacji na rynku nieruchomości, niż miało to miejsce dekadę temu, oraz wyjątkowych atutach tych budynków. Ogromną zaletą mieszkania w starych fabrykach jest ich lokalizacja. Zazwyczaj tego typu budynki mieszczą się w ścisłym centrum, lub też mają dobrą komunikację z centrum miasta. Ze względu na historię budynków, ich rewitalizacja wymaga ogromnej staranności i korzystania z najwyższej jakości materiałów. W ten sposób mamy pewność, że budynki zachowają swój charakter i historyczne walory, które są ich największym atutem. W końcu miejsca po starych młynach, przędzalniach czy fabrykach mają swój oryginalny klimat i ciekawą architekturę. Dzięki temu lofty z każdym rokiem przyciągają coraz większą grupę osób, poszukujących niebanalnych lokali, znacznie odbiegających od tradycyjnej architektury.

budowa na wideo

Komentarze (2)
Wraca moda na lofty. Stare fabryki dostają drugie życie
Zaloguj się
  • Agnieszka Bartuszczyk

    0

    marzyliśmy o lofcie... niestety mamy mieszkanie w bloku i wydawało się to zajęciem niewykonalnym. Całym projektem zajęła się firma DD Projekt, zarówno remonetem jak i aranżacją wnętrza- i co? i cieszymy się loftem! mamy mieszkanie cale w cegle, zawsze o tym marzyłam

  • maxiqueen

    0

    I bardzo dobrze. Sama kupiłam przestrzeń pofabryczną i wszystko robiłam z mężem od nowa. Mamy swój wymarzony loft. Wystarczyło trochę wysiłku, odpowiednie ścianki działowe (polecam te mobilne od sowana) i można komfortowo mieszkać w ogromnej przestrzeni. Plus ogrzewanie - moja miała bardzo dobry system grzewniczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX