Dobre okna - dobry montaż

Bardzo ważną kwestią - często niestety pomijaną i niezauważaną przez inwestorów, a także lekceważoną przez wykonawców - jest właściwy montaż okien. Może się zdarzyć tak, że kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy wydane na stolarkę okazuje się wyrzucone w błoto, bo okna straciły swe doskonałe parametry wskutek błędów wykonawczych niesolidnych ekip montażowych.

Wszelkie kwestie dotyczące montażu powinny być omawiane już na etapie zamawiania okien, a wszystkie zainteresowane strony - inwestor, sprzedawca okien i wykonawca - muszą orientować się we wzajemnych ustaleniach. Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy wykonawca zjawia się na budowie i nie wie, jaki sposób montażu został zaplanowany.

Szczególnie ważna jest kwestia zaizolowania miejsca styku okna z murem. Po mechanicznym zamocowaniu ramy okiennej (i założeniu skrzydeł), w pustej przestrzeni między nią a murem trzeba ułożyć ocieplenie i zabezpieczyć je przed wilgocią. Ocieplenie najczęściej robi się z pianki poliuretanowej, która nie jest odporna na wilgoć - przeciwnie, łatwo ją wchłania, a mokra - traci swą funkcję izolacyjną. Trzeba ją przed tym zabezpieczyć, osłaniając odpowiednimi materiałami:

- od wewnątrz - paroszczelnymi, które ograniczą wnikanie pary wodnej z domu w piankę: może to być warstwa silikonu, specjalna taśma paroszczelna, taśma butylowa, impregnowana taśma rozprężna;

- od zewnątrz - paroprzepuszczalnymi, które umożliwią dyfuzję pary wodnej na zewnątrz: może to być impregnowana taśma rozprężna, taśma paroprzepuszczalna i inne materiały wodoszczelne, ale przepuszczające parę wodną.

Jak systemowo zamocować okno w warstwie ocieplenia

W ścianach dwuwarstwowych z bardzo grubą warstwą ocieplenia okna nie montuje się przy licu muru, ale wysuwa je w warstwę ocieplenia. Wełna mineralna lub styropian, oczywiście, nie zapewnią podparcia dla okna. Również tradycyjnie stosowane kotwy montażowe czasem nie są w stanie utrzymać okna, często ważącego ponad 100 kg. Zwłaszcza że - oprócz swojego ciężaru (obciążenie statyczne) - narażone jest ono na obciążenia dynamiczne, wywołane jego użytkowaniem i działaniem czynników atmosferycznych, przede wszystkim parciem wiatru. Dlatego prawidłowe osadzenie okna ma ogromne znaczenie dla jego skutecznego funkcjonowania. Przy takim montażu warto więc korzystać ze specjalnych konsoli, które zapewnią właściwe podparcie okien, bez względu na ich ciężar i grubość warstwy ocieplenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też gotowe zestawy do montażu okien w warstwie ocieplenia (fot. poniżej).

xx Fot.: Vertex

Od lewej: Przycinanie profili instalacyjnych na potrzebny wymiar, dopasowany do wielkości otworu na okno; Montaż profili instalacyjnych na ścianie; mają utworzyć "ramę" wokół otworu; Okno szczelnie zamocowane w ramie z profili instalacyjnych i izolacyjnych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.

Więcej o:
Komentarze (4)
Dobre okna - dobry montaż
Zaloguj się
 • olcha1

  0

  Fajnie, że w tym artykule poruszono kwestię montażu. Dla mnie montaż jest na równi z wyborem porządnych okien pod względem ważności. Czasami kupimy dobre okna ale jednak nasze wrodzone skąpstwo mówi nam, że sami możemy zamontować albo ktoś znajomy za przysłowiowe piwo nam zamontuje. Niestety jeśli nie znamy się na fachu to możemy więcej złego niż dobrego sobie zrobić. My podeszliśmy do zakupu okien bardzo poważnie. Przeszliśmy się po kilku salonach u nas w mieście w Krakowie i w salonie PC Vitro zamówiliśmy okna od producenta Oknoplast. Świetna jakość, wygląd i przy tym doskonałe parametry techniczne. Pan z tego salonu, w którym zamawialiśmy doradził nam wybór profesjonalnej firmy do montażu. Tak też zrobiliśmy. Znaleźliśmy fachowców i dziś 2 lata po montażu cieszymy się szczelnymi i porządnymi oknami na lata. Polecam mieć podejście podobne do nas ;)

 • kasiunia_waw

  0

  dobry montaż jest tak samo ważny jak dobry produkt. Nie dajcie sobie wmówić, że oszczędności na montażu to dobry sposób. ja kiedyś przez to straciłam kupę nerwów i oczywiście kasę. Teraz już zawsze szukam sprawdzonych fachowców, którzy znają się na montażu.

 • emmzett

  Oceniono 2 razy -2

  Dokładnie sukcesem do dobrych i szczelnych okien jest nie tylko materiał z jakiego są wykonane, ale też dobry montaż. Jeżeli chodzi o rzetelną firmę to mogę polecić Monstal Wrona www.monstal.com.pl/

 • ARCHORIS

  Oceniono 3 razy -3

  To prawda, dobry montaż to podstawa, dlatego najlepiej powierzyć go fachowcom. Takim podejściem odznacza się ekipa z www.gamasalon.pl Szczerze polecam ich usługi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX