Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Inteligentny dom: instalacje

red.

Systemy inteligentnego budynku zostały stworzone właśnie po to, żeby kontrolować i optymalizować pracę instalacji w budynku - ogrzewania, wentylacji, oświetlenia. Dzięki nim mieszka się wygodniej i oszczędniej.

20502684 https bi
fot. producent

Automatyka pozwala dostosować pracę domowych instalacji do zmieniających się warunków. Jeśli więc w nocy chwyci mróz,  system tak wyreguluje pracę kotła grzewczego i wentylacji, by zapewnić warunki, jakie zostały zaprogramowane: gdy śpimy - komfortową, lekko obniżoną temperaturę, a gdy nie ma nas w domu - wystarczającą, by utrzymać sprawność wszystkich instalacji.

W razie zagrożenia pożarem inteligentny dom odetnie dopływ gazu, otworzy rolety i bramę garażową, by ułatwić pracę służbom ratowniczym. System wyśle na smartfona informację, w którym pomieszczeniu wybuchł pożar.

Sterowanie oświetleniem ograniczy wydatki na energię, ale też może automatycznie symulować obecność domowników, gdy jesteśmy na urlopie. Także próba włamania wchodzi w "kompetencje" inteligentnego domu. Jest zwykle przygotowany do kooperacji z alarmem i dowolnymi kamerami IP.

Ogrzewanie

Ponieważ energię należy w budynku zużywać tylko wtedy, kiedy jest potrzebna, automatyka powinna zapewniać możliwość zdalnego lub wcześniej zaprogramowanego obniżenia parametrów pracy instalacji c.o. oraz c.w.u (w tym obiegu cyrkulacji), a następnie również zdalne lub zaprogramowane ich uruchomienie i uzyskanie pełnej wydajności.

Kotły gazowe

Mogą być sterowane regulatorami (przewodowymi lub bezprzewodowymi), umieszczonymi na ścianie jednego z pomieszczeń. Takie sterowniki wyposażone są w czujnik temperatury wewnętrznej, dzięki czemu termostat porównuje ją z wartością ustawioną przez użytkownika i reaguje na odchylenia.

Automatyka pogodowa natomiast wyposażona jest w czujnik temperatury zewnętrznej, umieszczony na ścianie domu. Kiedy temperatura na dworze spada, czujnik automatycznie przesyła sygnał do kotła, który mocniej podgrzewa wodę w instalacji, by utrzymać zadaną przez użytkownika temperaturę w pomieszczeniach.

Kotły na paliwa stałe

Najmniej pracy  przy obsłudze i możliwość automatycznego sterowania dają nowoczesne kotły z podajnikiem paliwa, w których tempem i temperaturą spalania oraz dawkowaniem opału może sterować mikroprocesor. Należą do nich przede wszystkim kotły na pelety, które mają wbudowane urządzenia zapewniające automatyczną kontrolę i regulację spalania.  A także kotły węglowe z podajnikiem paliwa, wyposażone w automatyczną kontrolę dopływu powietrza do spalania i ilości podawanego paliwa. Oba typy kotłów można wyposażyć w automatykę pogodową.

Wentylacja

Instalację mechanicznej nawiewno-wywiewnej wentylacji z rekuperacją warto wyposażyć w automatykę, która umożliwia precyzyjną regulację pracy tego systemu. Pozwala to uzyskać znaczne oszczędności zarówno ciepła, jak i energii elektrycznej do napędu wentylatorów w rekuperatorze. Można np. wyłączyć całkowicie lub ograniczyć pracę rekuperatora, układu grzewczego i instalacji c.w.u. na czas wyjścia do pracy i zaprogramować ich włączenie (lub uruchomić zdalnie) do oczekiwanej wydajności pół godziny przed powrotem do domu. W ten sposób zużyjemy nawet 30-40 proc. mniej energii cieplnej.

Oświetlenie

Niemal wszystkie źródła światła mogą mieć czujniki wykrywające ruch lub automatycznie reagujące na zmiany natężenia naturalnego światła. Prym wiodą tu diody LED. To dlatego, że ich pracą można sterować na wiele sposobów - od prostego włączania/wyłączania, przez zmianę natężenia światła, po ustawianie koloru. Na rynku są już lampy wyposażone w żarówki LED, którymi można sterować za pomocą pilota. Innym rozwiązaniem są gniazda sieciowe sterowane pilotem, które wpinamy do gniazda ściennego. Droższym rozwiązaniem są ścienne łączniki bezprzewodowe.

Instalacja alarmowa

Podstawowe elementy systemu alarmowego to czujki rozmieszczone w domu i poza nim, centrala sterująca, klawiatura manipulatora i sygnalizator na zewnątrz budynku. To wystarczy do wykrywania i sygnalizowania potencjalnie groźnych zdarzeń, ale możliwości systemu alarmowego są większe. Nowoczesne centrale alarmowe pozwalają dodatkowo wykorzystać czujki - gdy alarm nie działa w trybie czuwania, detektory ruchu (które wciąż zbierają informacje) mogą być wykorzystywane do włączania i wyłączania światła. Gdy wychodzimy z domu i włączamy alarm, może on automatycznie opuścić rolety.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Inteligentny dom: instalacje