Drzwi wewnętrzne w stylu rustykalnym

Małgorzata Krośnicka, Ewa Stroik
17.03.2017 07:11
A A A
Bardzo modne są drzwi stylizowane na wrota od stodoły, czyli tzw. zetki.

Bardzo modne są drzwi stylizowane na wrota od stodoły, czyli tzw. zetki. (fot. Stolarnia Szymon Skóra)

Drzwi rustykalne to najczęściej drzwi drewniane. W ich produkcji specjalizują się przede wszystkim niewielkie zakłady stolarskie. Niektóre z nich pracują nawet z zabytkowymi elementami (okuciami, metaloplastyką), które osadzają na postarzanych ręcznie skrzydłach.

Takie drzwi są zwykle produkowane na indywidualne zamówienia i bardzo kosztowne. Są też zakłady, które oferują mniej ekskluzywne drzwi, choć również produkowane dla konkretnego klienta. Często są one sprzedawane przez internet, np. za pośrednictwem serwisów aukcyjnych czy ogłoszeniowych.

Rustykalne drzwi drewniane mogą być fabrycznie bejcowane albo malowane lakierami przezroczystymi, transparentnymi (zmieniającymi kolor, ale zachowującymi rysunek drewna) albo farbami kryjącymi. Do wykończenia skrzydeł drewnianych często stosuje się również forniry szlachetniejszych i droższych gatunków drzew.

Niekiedy drzwi drewniane wcale nie są wykończone i trzeba je samodzielnie zabejcować lub pomalować. Często w takiej formie sprzedawane są tzw. zetki, czyli drzwi zbijane w tradycyjnej technologii z desek, stabilizowane listwami przybitymi w kształcie litery Z (wyglądają trochę jak wrota od stodoły).

Warto przy tym pamiętać, że zakup niewykończonych drzwi to z jednej strony kłopot i dodatkowa praca w późniejszym terminie, z drugiej jednak mamy możliwość zastosowania do ich dekoracji niestandardowych kolorów i technik, dzięki czemu nawet seryjnie sprzedawany produkt może w naszym domu zyskać nietuzinkowy wygląd.

Zdaniem eksperta: Ewa Staręga, architekt:

Styl rustykalny jest często mylony z klasycznym - drzwi klasyczne często mylnie zaliczane są do rustykalnych. Tymczasem te ostatnie wyróżnia widoczne (niekoniecznie doskonałe) rękodzieło w postaci wstawek z płytki ceramicznej, kutego żelaza, płaskorzeźby czy witraży. Trochę wypaczone, nieszczelne skrzydła, zamykane na skobel lub mosiężną klamkę czy gałkę, nie znoszą żadnych oznak nowoczesności w postaci fornirów, oklein czy nowoczesnego lakierowania. Dlatego używa się do ich produkcji naturalnie wykończonego lub surowego drewna litego, rzadziej klejonego. Skrzydła są malowane farbą, surowe, bądź z efektem drewna olejowanego czy struganego.

Drzwi rustykalne mają nawiązywać do wizji przytulnej, drewnianej chatki z bali, zaszytej w górach, ogrzewanej żywym ogniem z kominka.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

Zobacz także
  • Po otwarciu tych drzwi łatwo będzie zapalić światło w pokoju - włącznik umieszczono po lewej stronie. Drzwi wewnętrzne: lewe czy prawe?
  • Drzwi wewnętrzne Kupujemy drzwi wewnętrzne: odpowiednia cena i jakość
  • Z czego są produkowane drzwi wewnętrzne, co mają w środku, a czym się je wykańcza i co z tego wynika. Krótki przewodnik dla tych, którzy przymierzają się do zakupu. Zazwyczaj kupujemy same skrzydła (z zawiasami, czasem też z wbudowanym zamkiem). Ościeżnicę zwykle dokupuje się osobno (dopasowując ją do grubości ścian); w marketach budowlanych często można kupić skrzydła z ościeżnicą, ale standardową. Pamiętajmy, że drzwi do łazienek i toalet muszą mieć otwory wentylacyjne (o łącznej powierzchni 220 cm kwadratowych). Może to być jeden duży (osłania się go dekoracyjną kratką) lub kilka mniejszych, w których montuje się ozdobne tuleje. Za wykonanie otworów trzeba dopłacić (około 50 zł). Co warto wiedzieć o drzwiach wewnętrznych

budowa na wideo

Komentarze (2)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze