Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kostka brukowa: do wyboru, do koloru [CENY]

Opracowanie: Ewa Stroik

Kostka granitowa, betonowa lub klinkierowa sprawdza się w ogrodach, na podjazdach i tarasach. Praktycznie nie wymaga pielęgnacji i jest łatwa w utrzymaniu w czystości.

Imola/LIBET Kostki o melanżowych barwach wymiary: 21,9; 32,9; 43,9; 54,9/32,9 cm, gr. 6 cm kolory: karbonowy, muszelkowy, tytanowy, pastello, kasztanowy. Cena: 66,42 zł/m2, www.libet.pl
Imola/LIBET Kostki o melanżowych barwach wymiary: 21,9; 32,9; 43,9; 54,9/32,9 cm, gr. 6 cm kolory: karbonowy, muszelkowy, tytanowy, pastello, kasztanowy. Cena: 66,42 zł/m2, www.libet.pl
Fot.: mat. pras.

Parametry techniczne kostki należy dobrać do miejsca jej zastosowania, wygląd zaś dopasować do otoczenia domu.

Na dużych powierzchniach najlepiej prezentują się większe kostki brukowe lub płyty, natomiast tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona i skomplikowana, lepiej ułożyć kostkę mniejszą. Drobny bruk umożliwia bowiem precyzyjne ułożenie nawierzchni nawet w trudno dostępnych miejscach. Układanie dużej kostki na małych powierzchniach jest nieekonomiczne i wiąże się z licznymi docinkami materiału. Bardzo ważne jest dobranie grubości kostki do spodziewanego natężenia ruchu. Należy jednak pamiętać, że wytrzymałość wykonanej z niej nawierzchni jest uzależniona od odpowiedniego przygotowania i twardości podłoża, na którym została ułożona. Im jest ono twardsze, tym większe zniesie obciążenia, a kostka, którą położymy, może być cieńsza.

Jaka kostka na podjazd, a jaka na ścieżki?

Na ścieżkach ogrodowych stosuje się kostki i płyty o grubości 4-5 cm. Można tu użyć kostek o ostrych krawędziach, ponieważ obciążenie ruchem pieszym nie spowoduje ich kruszenia i spękania na brzegach. Na powierzchniach mało "eksploatowanych" wybór kształtu kostki brukowej uzależniony jest tylko od zaplanowanego efektu wizualnego. Do wyboru jest wiele kształtów, które odpowiednio zestawione tworzą ciekawe wzory oraz pozwalają na układanie kostki na powierzchniach o nieregularnych kształtach
- półkola, koła i kręte ścieżki.

Ważną cechą każdego rodzaju kostek brukowych jest ich antypoślizgowość. Lepiej unikać stosowania kostek całkowicie gładkich i szlifowanych. Kostka brukowa, która planujemy ułożyć na podjeździe, powinna być odporna na ścieranie i mróz. Ze względu na ruch samochodowy nawierzchnia musi wytrzymywać znacznie większe obciążenia niż ścieżki ogrodowe, dlatego jej optymalna grubość to 6-7 cm. Przy ruchu samochodów dostawczych i ciężarowych oraz na powierzchniach przemysłowych najlepsza będzie taka, która ma grubość 8-10 cm. Przy tego rodzaju obciążeniach poleca się kostki o ściętych, fazowanych krawędziach. Kształt ten jest bardziej odporny na spękania. Dobrze sprawdzą się kostki zazębiające się, ponieważ lepiej znoszą przeciążenia i pracują z podłożem.

Poza tym konieczne musimy pamiętać o odpowiednim odwodnieniu podjazdu. Nawierzchnia ułożona z 2-5% spadkiem wzdłuż drogi oraz 2% w poprzek niej nie będzie zatrzymywała wody.

Z kostki brukowej można też ułożyć tarasy i schody zewnętrzne. Najwygodniej jest wykańczać je dużymi kostkami oraz płytami o grubości od 4 cm.

Klasyka i awangarda

Bogata oferta rynkowa kostki pozwala na dopasowanie jej koloru do dominującego elementu otoczenia, lub wręcz przeciwnie - na zastosowanie kontrastu. Dobrym pomysłem jest zasada uzupełniania się barw - taka kolorystyka harmonijnie wpisuje się w otoczenie. Jeśli dom jest utrzymany w barwach kości słoniowej czy piasku, dobrze jest go ocieplić nawierzchnią w tonacji brązów, zwłaszcza jeśli wykończenie, czyli okiennice i drzwi, są utrzymane w tej gamie kolorystycznej. W przypadku budynków w ciemnym kolorze rozwiązaniem może być na przykład mozaika wielobarwnych kostek albo połączenie kostek w różnych kolorach - ciemniejszym na ścieżkę podjazdową i jaśniejszym na obrzeża.

Wszystkim wielbicielom klasyki spodoba się nawierzchnia z kostki, której kolorystyka i faktura nawiązują do granitu. Odważnym, którzy lubią otaczać się feerią kolorów, spodobają się kostki o nierówno zabarwionej powierzchni lub te w żywych barwach.

Kolor kostki brukowej ma też wpływ na jej konserwację - na jaśniejszej kostce ślady opon oraz zabrudzenia będą bardziej widoczne niż np. na ciemnobrązowej. Dlatego na podjazdach najlepiej sprawdzą się kostki w ciemnych odcieniach. Warto też zastosować mieszane kolory kostek - plamy, np. z oleju, będą na nich mniej widoczne niż na gładkiej, jednokolorowej powierzchni. Dobrze też wziąć pod uwagę kolorystykę nawierzchni w najbliższej okolicy i kierując się zasadą ładu przestrzennego, wybrać pasującą barwę.

Pamiętajmy także, aby odpowiednio zaimpregnować kostkę lub wybrać impregnowaną fabrycznie, co zwiększa jej trwałość i odporność na zabrudzenia.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kostka brukowa: do wyboru, do koloru [CENY]