Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Garaż w domu czy obok?

Iwona Szczepaniak

W niemal każdym projekcie domu przewiduje się garaż. O tym, gdzie zostanie on zaplanowany i na ile stanowisk, w dużej mierze decyduje wielkość działki i nasze potrzeby.

Garaż w bryle domu jest komfortowym rozwiązaniem; trzeba tylko zadbać o to, by nie był przyczyną strat ciepła
Garaż w bryle domu jest komfortowym rozwiązaniem; trzeba tylko zadbać o to, by nie był przyczyną strat ciepła
fot. Hoermann

Garaż w bryle domu. To dobre rozwiązanie, jeśli działka jest niewielka i nie ma na niej miejsca na postawienie dodatkowego budynku. Najlepiej byłoby usytuować garaż od strony północnej, wschodniej lub północno-wschodniej, dzięki czemu będzie dodatkowym buforem chroniącym wnętrze przed ucieczką ciepła. To rozwiązanie jest wygodne ze względu na połączenie z domem. Nawet gdy jest bardzo zimno i pada, wsiadamy do samochodu i wysiadamy z niego w komfortowych warunkach. Taki garaż powinien być ocieplony, ale nie musi być ogrzewany.

Garaż obok domu. Na dużych działkach można postawić garaż wolno stojący. Ta opcja ma tę zaletę, że może być on większy - na dwa samochody z ewentualnym pomieszczeniem do majsterkowania lub sezonową przechowalnią. Garażu wolno stojącego nie trzeba ocieplać ani ogrzewać.

Garaż połączony z domem. Garaż dostawiony do domu łączy zalety garażu w bryle i wolno stojącego. Musimy jedynie zdecydować o tym, czy ma być ogrzewany. Jeśli tak, jego ściany muszą być ocieplone; jeśli nie - nie trzeba go ocieplać w całości. Warto zaizolować termicznie te jego ściany, który oddzielają go od reszty domu oraz ewentualnie strop, jeśli nad garażem są pomieszczenia mieszkalne. Ta izolacja nie musi być zresztą tak duża, jak na pozostałych zewnętrznych ścianach domu. Nieogrzewany garaż będzie buforem dla stykających się z nim części domu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Garaż w domu czy obok?