Realizacje domów: od wytwórni cydru do domu dla rodziny

mara
08.08.2017 15:06
A A A
Dom wygląda jak nowy - ale architekci starali się zachować jak najwięcej z oryginalnej konstrukcji

Dom wygląda jak nowy - ale architekci starali się zachować jak najwięcej z oryginalnej konstrukcji (Fot. Most Photo)

Stare budynki gospodarcze mają często ogromny potencjał, choć czasem niełatwo go dostrzec. Fatalny stan ścian i dachu starej wytwórni cydru nie odstraszył właścicieli i architektów, którzy zamienili ruinę w nowoczesny dom.

Powierzchnia domu: 115 m2

Projekt przebudowy: Briand Renault Architectes; www.briand-renault.com

Brécé to niewielka miejscowość na północy Francji, w regionie Loary. Niedaleko stąd do wybrzeża, tuż obok jest też park narodowy z pięknymi lasami. Choć Francję głównie kojarzymy z winami, niemniej ważny jest tutaj jabłkowy cydr. Dziś tradycyjne, półprzemysłowe sposoby jego wytwarzania poszły w zapomnienie, ale w wielu miejscach pozostały dawne zabudowania i urządzenia. Taki właśnie skarb krył się na w zrujnowanym budynku na niewielkiej działce pod miastem. W zniszczonych i zaniedbanych zabudowaniach znajdują cztery ogromne zbiorniki, w których kiedyś powstawał cydr.

Przebudowa starego budynku gospodarczego

Zadaniem architektów było wykorzystanie istniejącego budynku i stworzenie nowoczesnego, wygodnego domu. Pozostawiono jak największe fragmenty ścian - niektóre z nich wykonane były z kamienia, inne z wapnowanej gliny. Nowe i zrekonstruowane części wykonano przy wykorzystaniu nowoczesnych technik budowlanych, a dach pokryto łupkiem. Dom doświetlono dużymi oknami, również dachowymi. Zbiorników na cydr nie zamierzano usuwać - stały się ważnym elementem konstrukcyjnym i dekoracyjnym. Ich ściany oczyszczono jedynie i polakierowano.

Stary dom z bali z kamienną podmurówką: jak wygląda po remoncie

Wnętrza domu wokół zbiorników z cydrem

Projektanci starali się podkreślić historię budynku i różne jego etapy powstawania poprzez architekturę i zróżnicowane elewacje - od odsłoniętego kamienia, poprzez drewniane deski po tynk. Na parterze jest duży salon z jadalnią i aneksem kuchennym. Z salonu można wyglądać przez ogromne okno na ogród. Przeszklony łącznik oddziela część domu z salonem od dawnych zbiorników. Dwa dolne zbiorniki udało się wykorzystać - we wnętrzu jednego z nich powstało pomieszczenie gospodarcze z pralnią, w drugim miejsce na sprzęty ogrodnicze - ma bezpośrednie połączenie z ogrodem.

Jedna duża sypialnia znajduje się po przeciwnej stronie zbiorników na parterze. Na drugiej kondygnacji są dwie sypialnie, z czego jedna z czterema łóżkami - z tej można przejść bezpośrednio kładką prowadzącą poprzez przeszklony łącznik na klimatyczny, zadaszony taras, który urządzono w przestrzeni pomiędzy dachem a szczytem zbiorników na cydr. To miejsce pełni rolę ogrodu zimowego - jest słoneczne, otwarte na niebo dużym przeszkleniem z okien zamontowanych w połaci dachu.

Zobacz także
 • Nowe okna w starym domu Nowe okna w starym domu
 • Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na wykończenie skosów poddasza. Mimo że powszechnie się ją wykonuje, można przy tym popełnić sporo błędów. Radzimy, jak ich uniknąć.<p>
<b>Określ wysokość poddasza</b><br>
Gdy dach ma połacie o dużym nachyleniu, przestrzeń pod nim jest duża. Oznacza to, że będziemy musieli zapłacić za ogrzanie dość dużej kubatury. Dlatego, zanim rozpoczną się prace wykończeniowe, warto zastanowić się nad tym, czy nie podzielić poddasza na dwie kondygnacje (dolną - mieszkalną i górną - nieużytkową). Przy takim wariancie rachunki za ogrzewanie domu zmniejszymy o około 15 proc. <br>
Taki wybór będziemy jednak mieli tylko wtedy, gdy dach ma więźbę krokwiowo-jętkową lub płatwiowo-kleszczową. Wystarczy wtedy w poziomie jętek lub kleszczy wykonać strop lub przynajmniej sufit, nad którym układa się ocieplenie. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że połacie izoluje się termicznie tylko do tego miejsca, a nieocieplona część górna może nam posłużyć za niewielki składzik na rzadko używane rzeczy.
Zabudowa poddasza: 35 porad
 • Okna fasadowe Jak doświetlić poddasze? Wnętrza w dobrym świetle

budowa na wideo

Komentarze (22)
Zaloguj się
 • Lech Kuc

  Oceniono 30 razy 28

  Każdą ruderę da się wyremontować , dudowla to nie człek . Kwestia pieniędzy i czasu .

 • Paweł Paweł

  Oceniono 48 razy 22

  Taka informacja to tylko ciekawostka, pomysł fajny, ale nie do zrealizowania w naszym klimacie. Budynek jest makabrycznie zimny i w zasadzie nie do ogrzania, ocieplenie z zewnątrz nie wchodzi w grę, ocieplenie od wnętrza jest niezwykle trudne do wykonania i kosztowne, jedno i drugie zrujnuje charakter budynku. Koniec, kropka

 • klassa

  Oceniono 10 razy 10

  To Normandia. W każdej wiosce,bądż w okolicach jest sporo zagród w których osiedlili się Paryżanie, czy Anglicy. ( do Paryża, i Londynu ok 3-4 godzin)
  Wszystkie te zagrody zachowały swój dawny wygląd. W Normandii restrykcyjnie przestrzega się przepisów o ochronie krajobrazu, TOTALNY ZAKAZ JAKICH KOLWIEK REKLAM . Dla tego jest tam pięknie.
  Prezentowany obiekt został moim zdaniem potraktowany barbarzyńsko. Zbyt daleko idące zmiany Nowa fasada,olbrzymie szklane ściany i pokrycie dachu ( mam nadzieję, że to łupek) wyglądające jak z blacho-dachówki plus bateria słoneczna, i kamienna ściana zachlastana tynkiem psują dawny urok tego obiektu.
  Barbarzyńcy są wszędzie.

 • gomelsky66

  Oceniono 38 razy 10

  W naszym kraju wszystko trzeba remontować bo Szydło mówiła, że to ruiny i zgliszcza a ja jej wierzę.

 • polsilver99

  Oceniono 39 razy 9

  Nie przerobili,tylko wyburzyli i wybudowali nowy

 • drzejms-buond

  Oceniono 5 razy 3

  cuda Panie! Cuda!

 • adolfiutin11

  Oceniono 32 razy 2

  To nie dom. To biuro :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX