Domy z drewna

Budując drewniany dom do wyboru mamy ściany z bali albo w technologii szkieletu drewnianego. Jeśli wybieramy te drugie, najbezpieczniej jest wybrać konstrukcję prefabrykowaną.

Dom z prefabrykatów powstaje bardzo szybko (zwykle do trzech miesięcy), a firmy oferujące swoje usługi udzielają nawet 30-letniej gwarancji na konstrukcję domu i 3-letniej rękojmi na materiały i wykonawstwo.

SZKIELET DREWNIANY

Poza fundamentami, dom drewniany nie wymaga żadnych prac mokrych, takich jak betonowanie czy murowanie. Budowa ogranicza się do łączenia poszczególnych elementów. Dzięki temu niekorzystna pogoda nie ma wpływu na prace montażowe.
Wypełnienie izolacją cieplną całego przekroju szkieletowych ścian zewnętrznych zapewnia im bardzo dużą izolacyjność termiczną. Jednak słabą stroną tego rozwiązania jest mała pojemność cieplna (domy takie szybko się wychładzają). Jedną z metod zwiększenia akumulacyjności cieplnej domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej jest wyłożenie wnętrza budynku, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, grubą okładziną drewnianą. Można też zaplanować wodne ogrzewanie podłogowe. Zamiast ścian, ciepło będzie akumulować betonowa wylewka.

Aby dom drewniany z prefabrykatów był równie trwały jak murowany, jego szkielet musi być wykonany z drewna wysokiej jakości – bez wad, które zmniejszają jego wytrzymałość, jak chore sęki albo pęknięcia. Powinno być ono wysuszone komorowo do 18% wilgotności, czterostronnie ostrugane, a jego krawędzie – sfazowane. Suszenie komorowe jest tak ważne dlatego, że stosowana w suszarniach temperatura powyżej 60°C niszczy w drewnie zarodniki grzybów i larwy owadów. W czasie suszenia zostaje też całkowicie zatrzymany proces sinienia drewna.

Choć większość z drewnianych elementów zostanie zasłonięta, istotne jest również czterostronne struganie. Dzięki niemu drewno ma gładką powierzchnię, która utrudnia owadom żerowanie i jest znacznie bardziej odporna na działanie ognia. Takie drewno jest trudno zapalne – płomienie jedynie ślizgają się po jego powierzchni. Jedynie elementy zewnętrzne, na przykład końcówki krokwi, podbitkę czy oblicówkę drewnianą, należy zabezpieczyć przed biodegradacją impregnatami olejowymi lub lakierobejcami.

Doświadczenia właściciela

Nasz dom został wzniesiony kilka lat temu jako szkieletowa konstrukcja drewniana z ociepleniem z wełny mineralnej. Niestety, domy szkieletowe są ciepłe tylko wówczas, gdy podczas ich wznoszenia dochowana zostanie należyta staranność. Jednak proces inwestycyjny jest krótki i łatwo o błąd! U nas od wbicia przysłowiowej pierwszej łopaty pod fundamenty do wprowadzenia się minęły zaledwie cztery miesiące. Odnoszę wrażenie, że błędy, o których wspomniałem, musiały zostać popełnione przez ekipę wykonawczą, bo dom nie był ciepły. Na ogrzewanie przeznaczaliśmy naprawdę spore sumy. Dlatego też po kilku latach eksploatacji podjęliśmy z żoną decyzję o dodatkowym zewnętrznym ociepleniu budynku styropianem (10 cm). Teraz we wnętrzu domu jest znacznie cieplej, a jego wygląd zewnętrzny zmienił się radykalnie. Dzisiaj trudno jest go odróżnić od domu murowanego.
Olgierd Z, Bydgoszcz

Prefabrykacja szkieletu drewnianego

Na taśmie w hali produkcyjnej, z belek i słupów składa się drewniany szkielet, po czym „uzbraja” się go dodatkowymi materiałami. Zależnie od stopnia zabudowy, w technologii prefabrykacji domów o konstrukcji drewnianej rozróżnia się dwie metody – otwartą i zamkniętą. Pierwsza jest najpopularniejsza w Polsce. Składa się na nią drewniany szkielet konstrukcji, pokryty drewnopochodną płytą, na przykład płytą wiórową MFP. Z tak przygotowanych prefabrykatów montuje się podstawowe elementy konstrukcyjne budynków – ściany, stropy i dachy. Po zakończeniu montażu konstrukcji budynek wykańcza się od zewnątrz – układa pokrycie dachowe, wstawia okna i drzwi, wykonuje elewację. Gdy zostanie ukończony stan surowy zamknięty, rozpoczyna się prace wewnętrzne – układanie izolacji cieplnej w ścianach zewnętrznych i dachach, izolacji akustycznej w ścianach wewnętrznych oraz montaż wszystkich instalacji. Następnie ściany zamyka się od wewnątrz poszyciem – płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi.

Prefabrykacja zamknięta jest bardziej zaawansowana niż otwarta, przy czym może mieć różny stopień. Najczęściej ściany, po wypełnieniu izolacją cieplną, wykańcza się w całości w fabryce. Prefabrykowana jest również więźba dachowa. Jej elementy montuje się na budowie.

Ile to kosztuje?

Prefabrykowany dom szkieletowy kosztuje od 2000 zł/m2 w standardzie deweloperskim, zwykle bez płyty fundamentowej. Jednak w zależności od jego wielkości, konstrukcji czy wykończenia (wersja „pod klucz”) cena ta może zostać nawet podwojona.

Koszt dodatkowego wyposażenia to: kominek z rozprowadzeniem ciepła (razem z kominem) – 20 000 zł, panele słoneczne do podgrzewania wody – 15 000 zł, pompa ciepła: ok. 70 000 zł (z uzbrojeniem kotłowni i odwiertem), rekuperacja – do 20 000 zł zł (kompletna instalacja z montażem).

SZKIELET STALOWY

Technologia lekkiego szkieletu stalowego, powszechna w budownictwie przemysłowym i użyteczności publicznej, jest też stosowana do budowy domów jednorodzinnych oraz rozbudowy istniejących. Największą popularność zdobyła w Stanach Zjednoczonych, w Polsce buduje się stosunkowo mało tego typu domów.

Projekt 

Producenci oferują wiele gotowych projektów domów w konstrukcji stalowej, z których każdy może być w pewnym zakresie dostosowany do potrzeb inwestora. Dom może też zaprojektować architekt współpracujący z producentem szkieletów, który zna jej technologię.

Zalety i wady 

System lekkiego szkieletu stalowego spełnia cztery podstawowe funkcje współczesnego budownictwa: jest energooszczędny, ekologiczny, szybki w montażu oraz możliwy do przemysłowej prefabrykacji. Stal jest materiałem w 100% nadającym się do odzysku. Dzięki znacznej redukcji wagi całej konstrukcji zużywa się mniej energii na wyprodukowanie materiałów oraz ich transport. Proces wytwarzania elementów jest kontrolowany pod kątem dbałości o środowisko. Ten typ konstrukcji wymusza zastosowanie najnowszych materiałów ociepleniowych i technik ogrzewania domu.

Budownictwo szkieletowe jest bardzo proste, ale wymaga dużej dokładności podczas montażu. Aby dom spełniał założone parametry, był trwały i solidny, musi być zbudowany zgodnie ze szczegółowym projektem wykonawczym. Im bardziej jest on przejrzysty, tym mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędów przez wykonawcę. Wskazane jest, aby konstrukcję montował jej producent lub firma przez niego autoryzowana. Jest to również związane z uzyskaniem gwarancji na gotowy szkielet (20, a nawet 50 lat).

Ponadto bardzo ważne w tej technologii są: zapewnienie dostatecznej izolacji w miejscach potencjalnych mostków termicznych, wykonanie paroizolacji oraz wykorzystanie w ścianach materiałów izolacyjnych o odpowiedniej gęstości. Ze względu na małą bezwładność cieplną zaleca się stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Szczególnie istotne jest zamontowanie elementów dylatacyjnych na stykach ścian z podłożem, stropem i dachem.

Więcej o:
Komentarze (2)
Domy z drewna
Zaloguj się
  • dagmara.mikolajczyk

    0

    My mieszkamy w domku drewnianym i nie mamy powodów do narzekań. Zimą jest ciepło. Dom wykonany solidnie przez solidną firmę wood-house. Nawet przy wyborze projektu pomogli, zrobili wycenę, nie pamiętam ile to było ale wiem że nie płaciłam za dużo. Wyszedł nas dużo taniej niż murowany. teraz z mężem chcemy postawić domek letniskowy przy jeziorze i też stawiamy na drewniany i na tą samą firmę :)

  • Radek Zaremba

    Oceniono 2 razy 0

    Trochę szkoda, że nic nie napisaliście o domach z bala. To również interesujący typ budowy domów. Ja osobiście stawiam go gdzieś pomiędzy domem murowanym a właśnie szkieletem. Mieszkam właśnie w takim na mazurach z Natur Eko Dom. Bal drewniany w przeciwieństwie do konstrukcji szkieletowej posiada pewną akumulację ciepła. To przydatna właściwość w domach. Mając taką cechę typowego domu murowanego, nadal jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne i mające niesamowity klimat. I chyba pod względem klimatu w domu, bale są najlepszym rozwiązaniem. Macie inne zdanie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX