Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy dom dla seniorów [pojedynek architektów - część 2]

Janusz Kaczorek

Nowe lokum dla pary szczęśliwych dziadków to, zdaniem wielu osób, znacznie lepsza alternatywa, niż życie w za dużym, pustym domu lub w opuszczonym przez dzieci mieszkaniu w bloku.

Projekt jest kolejnym dowodem na to, że można zaprojektować efektowny mały dom, używając ograniczonej palety środków formalnych. Na 88 m2 stworzono wygodną przestrzeń dla dwóch, a nawet trzech osób, która z pewnością przetrwa próbę czasu.
Projekt jest kolejnym dowodem na to, że można zaprojektować efektowny mały dom, używając ograniczonej palety środków formalnych. Na 88 m2 stworzono wygodną przestrzeń dla dwóch, a nawet trzech osób, która z pewnością przetrwa próbę czasu.
wiz. Archipelag

Janusz Kaczorek - ekspert "Ładnego domu", architekt, właściciel pracowni projektowej, laureat wielu konkursów - zaproponował projekt "Ralf G1 ".

Największa zalety projektu, czyli dlaczego polecam właśnie ten dom

Zastanawiając się nad wyborem tego projektu, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na:

- sprawnie zagospodarowaną przestrzeń domu;

- niewielką powierzchnię użytkową;

- dobre powiązanie wnętrza z ogrodem;

- czytelny podział wnętrza domu na część dzienną i nocną;

- mieszkanie na jednym poziomie (czyli bez uciążliwych, zwłaszcza na starość, schodów);

- efektowna, współczesna bryła domu, która wpisze się w każde otoczenie.

Metryka projektu

Pow. użytkowa: 88,3 m² plus garaż: 19,1 m² i kotłownia: 7,5 m²; pow. zabudowy: 165,4 m²; kubatura: 384,7 m³; wys. budynku: 7.09 m; 2; nachylenie dachu: 25°; min. wymiary działki: 19,4 x 22,4 m; kontakt: ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak, ul. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław; tel. 71 798 38 00; e-mail:biuro@archipelag.pl; www.archipelag.pl

Zdecydowałem się poszukać wygodnego i niewielkiego domu dla dwóch osób w sile wieku, do którego młodzi będą przyjeżdżać tylko raz na jakiś czas, w odwiedziny. Prezentowany dom spełnia wszystkie te warunki, a przy tym jest całkiem okazały.

W rzeczywistości wygląd domu ma tu drugorzędne znaczenie. Dlaczego? Otóż dla starszych osób dużo ważniejszy jest komfort życia związany z dobrze zaplanowanym wnętrzem... Czyli takim, z odpowiedniej wielkości pomieszczeniami (nie za małymi, ale i nie za dużymi), sprawnie ze sobą powiązanymi.

Działka - czyli w jakim otoczeniu najlepiej postawić dom wzniesiony według tego projektu

Dom jest niewielki, więc i działka nie musi być duża. Wystarczy około 450 m². Ale jak zwykle - deklarowana minimalna wielkość jest niewystarczająca, żeby dom i jego otoczenie były prawdziwie wygodne. Dobrze byłoby zwiększyć odległość budynku od granic działki. Od ulicy wystarczy dodać 3 m, tym samym zwiększając długość podjazdu do garażu do 7 m, natomiast od strony ogrodu przydałoby się nieco więcej, bo na tę stronę wychodzą duże okna; tu znajduje się też zadaszony taras. Odpowiednio dobrana odległość od ogrodzenia będzie się więc przekładać na poczucie prywatności i zwiększy komfort korzystania z ogrodu, zapewniając minimum intymności. Po tych zabiegach działka wydłuży się do 31-32 m, a jej powierzchnia zwiększy do 630 m².
Układ wnętrza narzuca ustawienie domu względem stron świata. Najważniejsze pomieszczenia znajdują się od strony ogrodu i wymagają dobrego oświetlenia - ogród powinien być skierowany na południe z ewentualnym odchyleniem o około 45°.

Wygląd budynku

Dom powinien się podobać zarówno miłośnikom nowoczesnej architektury, jak i wielbicielom tradycji. Łączy on bowiem dobrze znany i lubiany kształt parterowego budynku, krytego, dwuspadowym dachem, ze współczesnym, nowoczesnym wykończeniem. Te cechy sprawiają, że wpasuje się on w każde otoczenie, niezależnie czy to będzie środek dużego miasta, czy wiejskie peryferia.

Dominującym elementem architektury budynku są jasne płaszczyzny ścian zwieńczone blaszanym dachem. Dach, zgodnie z koncepcją projektantów, jest kryty blachą w arkuszach, łączoną na rąbek stojący. Taki sposób łączenia blach daje delikatny rytm podłużnych kresek na tafli dachu. Od strony ogrodu umieszczono na nim jeszcze baterię paneli słonecznych. Dach kończy się równo ze ścianą (ukryta rynna). Takie rozwiązanie podkreśla prosty, geometryczny kształt domu.

Jasne ściany są wypełnione w kilku miejscach płaszczyznami łamanego kamienia i drewnem. Kamień pojawia się na elewacji frontowej - wokół wejścia oraz od ogrodu - przy wyjściu z sypialni. Podkreśla ważne miejsca na elewacjach. Drewno zaś jest widoczne w formie delikatnych żaluzji wokół podcieni przy wejściu i od strony ogrodu. Oba materiały są użyte z umiarem i tam gdzie trzeba, więc elewacje nie są przeładowane zbędnymi dodatkami. Co oczywiście wpływa pozytywnie na wygląd domu.

Wejście do budynku jest podkreślone daszkiem, który biegnie przez całą szerokość elewacji. Z jednej strony opiera się on na szarym pudle garażu, z drugiej na lekkiej żaluzji drewnianej. Zgrabnie i prosto.

Wnętrza i ich funkcje

Dom jest naprawdę nieduży, ma niecałe 90 m2 powierzchni użytkowej - nie licząc garażu. Na tej powierzchni wygospodarowano miejsce dla trzech osób. Wnętrze jest czytelnie podzielone na strefę dzienną i nocną. Do tej pierwszej wchodzimy zaraz z niewielkiego przedsionka. Znajdujemy się w pokoju dziennym połączonym z jadalnią. Zaraz obok znajduje się kuchnia z małą wydzieloną spiżarnią. Powierzchnia tej części domu jest niewielka - pokój z jadalnią to niecałe 27 m², a kuchnia ze spiżarnią ok. 10 m². Ale pomieszczenia są ustawne i sprawnie połączone ze sobą. Funkcjonalnością biją niejeden większy dom. Ponadto duże okna balkonowe w pokoju dziennym i jadalni otwierają wnętrze na ogród i dają mu sporo "oddechu".

Część nocna składa się dwóch sypialni słusznej wielkości, łazienki i wydzielonego w.c. Wszystkie te pomieszczenia są dostępne ze wspólnego holu, w którym umieszczono dodatkową szafę oraz wyjście na strych.

Do garażu wchodzi się z domu poprzez pomieszczenie gospodarcze, w którym jest miejsce na kocioł grzewczy, pralkę i ewentualnie mały warsztat. Myślę, że wielkość tego pomieszczenia jest adekwatna i proporcjonalna do wielkości domu.

PARTER

1. wiatrołap 2,95 m²
2. hol 3,90 m²
3. kuchnia 9,98 m²
4. spiżarnia 1,61 m²
5. pokój dzienny + jadalnia 26,49 m²
6. toaleta 1,80 m²
7. korytarz 7,21 m²
8. sypialnia 17,53 m²
9. sypialnia 10,38 m²
10. łazienka 6,42 m²
11. kotłownia 7,48 m²
12. garaż 19,08 m²

parter
parter
rys. Anita Domżałowicz
    Więcej o:

Skomentuj:

Nowy dom dla seniorów [pojedynek architektów - część 2]