Co powinno znaleźć się w inteligentnym domu (dom z wysokim IQ)

Inteligentny dom zapewnia swym mieszkańcom komfort obsługi i bezpieczeństwa

Inteligentny dom zapewnia swym mieszkańcom komfort obsługi i bezpieczeństwa (fot. BFT)

Inteligentny dom powstaje przez połączenie różnych instalacji (np. ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji),oświetlenia, alarmu, sterowania oknami, roletami, drzwiami i bramami w jeden system. W efekcie budynek sam zaczyna reagować na to, co dzieje się wokół niego, i tak dopasowuje do tego swą funkcjonalność, by zapewnić mieszkańcom jak największe bezpieczeństwo i komfort.

W inteligentnym domu mieszka się wygodniej, bezpieczniej i oszczędniej. Urządzenia włączone w system są bowiem tak zaprogramowane, by w określony sposób reagować na zmieniające się warunki otoczenia, a przy okazji ułatwiać i uprzyjemniać mieszkanie w domu. Domem inteligentnym zarządza się zdalnie. Nie ruszając się z miejsca, można sprawdzić, co się dzieje w pozostałych pomieszczeniach i na zewnątrz - przy furtce czy bramie, włączać oraz wyłączać dowolne urządzenia. Służy do tego panel ścienny lub aplikacja zainstalowana w smartfonie. Inteligentna instalacja pozwala też monitorować to, co się dzieje w domu - nawet, gdy jesteśmy setki kilometrów od niego.

Oto przykładowe usprawnienia, w jaki można wyposażyć dom inteligentny:

Ogrzewanie i klimatyzacja.  Instalacja inteligentnego domu współpracuje z nowoczesnymi kotłami, pompami ciepła, rekuperatorami i klimatyzacją. W pomieszczeniach zamontowane są czujniki temperatury i wilgotności, na zewnątrz - stacja pogodowa; dzięki nim możliwe jest automatyczne sterowanie odpowiednio zaprogramowanym ogrzewaniem i systemem rekuperacji.

Rolety, żaluzje i markizy. Sterowanie nimi umożliwiają czujniki natężenia oświetlenia, temperatury lub wiatru. Gdy zbliża się burza lub silny wiatr, markizy są automatycznie zwijane; gdy latem słońce świeci za mocno, powodując przegrzewanie wnętrz, automatycznie opuszczane są rolety. Nie tylko poprawia to wygodę, ale też pozwala na oszczędności - jeśli wnętrza się nie przegrzeją, nie trzeba będzie użyć klimatyzacji.

Sterowanie drzwiami, bramą garażową i wjazdową. Nowoczesne technologie pozwalają sterować bramą wjazdową, garażową i drzwiami wejściowymi oraz monitorować ich położenie - dzięki specjalnej aplikacji - za pomocą smartfona czy tabletu z dowolnego miejsca na świecie. Aplikacja umożliwia też tworzenie indywidualnych scenariuszy, co jest przydatne w często powtarzających się sytuacjach, takich jak codzienny powrót do domu. Uruchomienie jednego przycisku umożliwia bowiem automatyczne wykonanie określonych operacji zawsze w tej samej kolejności, bez konieczności wydawania pojedynczych poleceń. Komfort domu inteligentnego to także poczucie zapewnianego przez system pełnego bezpieczeństwa. Nowoczesne napędy z dwukierunkowym sterowaniem radiowym wykorzystują znaną z bankowości elektronicznej technologię 128 bitów. Gwarantuje ona stuprocentowe zabezpieczenie sygnału przekazywanego z pilota do napędu i z napędu do pilota, maksymalną jego ochronę przed skopiowaniem przez złodzieja.

Oświetlenie. Dzięki czujkom ruchu światło samo może się włączać, kiedy ktoś wejdzie do ciemnego pomieszczenia. Światła w całym domu albo pojedyncze lampy można włączać i wyłączać z dowolnego miejsca. Mamy też możliwość regulacji natężenia światła; jeśli połączymy ściemniacze z czujnikami światła i włącznikami rolet, możemy automatycznie utrzymywać stały poziom oświetlenia w pomieszczeniach.

Multimedia. W instalację inteligentnego domu można włączyć kino domowe i system wielostrefowego nagłośnienia, tzw. multiroom. Pozwala on korzystać ze sprzętu audio z dowolnego miejsca w domu, jeśli tylko mamy w nim sterownik i głośniki. Dźwięk może nie tylko przemieszczać się wraz z nami (będzie przełączany do kolejnych pomieszczeń), ale też wpływać na poziom oświetlenia lub temperaturę we wnętrzu.

Komentarze (3)
Co powinno znaleźć się w inteligentnym domu (dom z wysokim IQ)
Zaloguj się
 • zawsze_edek

  Oceniono 2 razy 2

  kto te DEBILIZMY pisze? to jest zwykłe kreowanie na siłę nieistniejących potrzeb. ale po kolei:
  1.Ogrzewanie i klimatyzacja - ile domów w polsce ma centralę grzewczo-klimatyzacyjna? 1-2%? w innej sytuacji nie ma sensu podłączac oprogramowania, smatrfonem węgla nie do pieca nasypiesz. Z jednym zastrzeżeniem - instalacja smart home, nie współpracuje jedynie monitoruje i umożliwia sterowanie temperaturą w domu. to jedyna funkcjonalnośc ale z zastrzeżeniem posiadania centrali j.w. Ponadto centrala grzewczo-klimatyzacyjna, ma takie rozbudowane sterowanie w zależnosci od wilgotności wewn/zewn tempoeratury wewn/zewn, wiec dublowanie tej funkcjonalnosci przez instalaję smart home jest bezsensem
  2 Rolety, żaluzje, markizy jeśli już to sterowane są lokalnie za pomocą zegarowego mechanizmu w centrali alarmowej. nie bardzo wiem jak i PO CO łączyć to ze smartfonem? że niby siedzę w robocie i sobie spuszczam zaluzje? a jeśli żona w tym czasie wyjdzie do ogródka to co? juz nie wejdzie? a jak nie zabierze telefonu (bo i po co?) to będzie tak stała pod drzwiami aż ja wróce do domui podniosę żaluzje? to jest chore. Co do sterowania markizą za pomocą wiatru. mój znajomy takie coś miał i sprzedawca go namówił na sterowanie wiatrem. I była taka sytuacja, że markiza się rozłożyła a ponieważ wiał wiatr to co chwilę się zamykała i otwierała w miare narastania i zmniejszania siły wiatru. Napęd nie wytrzymał kilku tysięcy cykli w jedno popołudnie i markiza się zjeb@ła koncertowo.
  3. drzwi okna etc. Aktualnie każda centrala alarmowa umożliwia kontrolę otwarcia drzwi. Nawet mając to na smartfonie NIE SPOWODUJEMY zamknięcia drzwi jesli okażą się otwarte. Ani okna. A zwlaszcza "z dowolnego miejsca na świecie". trzeba przywlec dupę i zamknac. " Aplikacja umożliwia też tworzenie indywidualnych scenariuszy, co jest przydatne w często powtarzających się sytuacjach, takich jak codzienny powrót do domu. Uruchomienie jednego przycisku umożliwia bowiem automatyczne wykonanie określonych operacji zawsze w tej samej kolejności, bez konieczności wydawania pojedynczych poleceń." co to niby znaczy? jak przychodzę do domu to drzwi i okna mi się otwierają w rytm Bolero Ravela? co to za bzdura?
  4. oświetlenie - już dziś można sterowac oswietleniem za pomocą czujników podczerwieni, wiec znów pytanie - po co smartfon?
  5. multimedia. aktualnie wszystkie amplitunery kina domowego umożliwiają sterowanie ze smartfona i aplikacji producenta, umożliwiają tworzenie różnych stref muzycznych w domu, łączeni różnych urządzen, a wszystko zo za pomocą zwykłego wifi tak wiec znów - żaden intelektualny dom nie jest potrzebny do tego...
  idiotyczne naciąganie tematu i tyle

 • Krzysztof Sikora

  0

  Załączane smartfonem przez wifi mam:
  1. Światło przy bramie w firmie
  2. Światło w biurze - bo mam daleko do włącznika
  3. Domofon w domu ( szczególnie przydatny podczas przebywania w WC)
  A dodatkowo mam kamery i czujnik temperatury w firmie. Przydałaby się jeszcze zdalnie otwierana brama, ale na razie muszę na nią zarobić.
  Mierz siły na potrzeby, a z doświadczenia wiem że ludzie wolą ręcznie włączać i wyłączać bo wtedy wiedzą za co płacą.

 • lris

  Oceniono 2 razy 0

  Widać "reforma" oświaty, odbiła się Waszej gazecie czkawką, skoro zlikwidowano gimnazja - artykuły muszą pisać dzieci z podstawówki. Szkoda że jedyna konkluzja do "artykułu" jest taka że warto mieć smartfona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX