Jak dobrać drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne to element, który z jednej strony należy do budowlanej części wykończenia, z drugiej jednak w znaczący sposób wpływa na wystrój wnętrz. Z obu względów warto wybierać go starannie.

Z doborem drzwi jest właściwie jeden problem – ogromny wybór materiałów, rodzajów wykończeń, kolorów i wzorów. Warto jednak wziąć pod uwagę również walory czysto użytkowe różnych typów drzwi.

W większości kolekcji producenci oferują skrzydła pełne i z przeszkleniami. Te ostatnie pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Przeszklenia umożliwiają doświetlanie ciemnych pomieszczeń, np. przez drzwi pokoju do niedostatecznie doświetlonego holu może przesączać się światło.

Natomiast pełne skrzydła sprawiają, że czujemy się w pomieszczeniu bezpieczniej, intymniej. Do tego do zamkniętych takimi drzwiami wnętrz nie dostaje się światło z korytarza – dlatego często montowane są w sypialniach.

Z kolei drzwi przesuwne sprawdzają się tam, gdzie brakuje lub szkoda nam przestrzeni na tradycyjne skrzydła uchylne. Warto jednak pamiętać, że zwykle osobno kupujemy system jezdny, a osobno zamawia się samo skrzydło. Jeśli wybraliśmy drzwi produkowane na zamówienie, producenci zwykle w ramach jednej kolekcji mają też skrzydła przeznaczone do podwieszenia (bez przylgi, zawiasów, otworu na klamkę, za to często z pochwytem). Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wszystkie drzwi w domu będą identyczne wzorniczo.

Drzwi przesuwne można zamontować w dwojaki sposób – tak by przesuwały się na ścianę, z zamocowaną nad nadprożem szyną jezdną albo jako chowane w kasecie (wymagają wykonania specjalnej konstrukcji i obudowy z płyty gipsowo-kartonowej).

Więcej o:
Komentarze (4)
Jak dobrać drzwi wewnętrzne?
Zaloguj się
 • Izabela Konarska

  0

  W moim mieszkaniu mamy jedne drzwi wewnętrzne, reszta to otwarta przestrzeń i mobilna ścianka działowa od sowana. Dzięki niej możemy cieszyć się skromnymi 50m2, jakby to było co najmniej 100 m2

 • kinia-883

  0

  My zamówiliśmy do nowego domu drewniane drzwi z mlecznymi przeszkleniami w parkietlux i są dokładnie takie jak chcieliśmy. Eleganckie, solidne i będą się komponowały z wystrojem domu. Uważam, że drewno to trwały materiał i warty swojej ceny.

 • Kasia Rejchel

  0

  Z tym dobieraniem drzwi wewnętrznych jest sporo zachodu w sumie, my długo nie wiedzieliśmy czy wybierać białe uniwersalne, czy typowo pod panele no i w końcu znaleźliśmy w solidnedrzwi.pl drzwi szklane- wyglądają rewelacyjnie, lekko i pięknie nadają wnętrzu nowoczesny charakter

 • Oceniono 1 raz -1

  a my się tym nie przejmowaliśmy. Oddaliśmy nasze mieszkanie firmie DD Projekt! Zrobili tak, żeby było dobrze! A wyszło lepiej niż przypuszczaliśmy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX