Jak łączyć różne wzory we wnętrzu?

Monika Utnik-Strugała

Nie bój się zestawiać tkanin o różnych wzorach i kolorach. Choć pozornie do siebie nie pasują, warto zaryzykować - sprawią, że nasz dom zyska ciekawy i niepowtarzalny wygląd.

1 z 15USPOKOJENIE. Wielobarwną wzorzystą aranżację dobrze jest wyciszyć choćby jednym gładkim elementem.
fot. mat. pras.
2 z 15GEOMETRYCZNIE. Ten sam wzór może występować w różnej skali; klasycznym przykładem są szerokie pasy zestawione z wąskimi, duże kwiaty z drobną łączką itp. Square Space
mat. pras.
3 z 15TEMAT PRZEWODNI. Dobrze, gdy różne wzory mają wspólny mianownik - może je łączyć np. ten sam motyw: las, drzewa, ptaki.
mat. pras.
4 z 15Dwa w jednym. Drobne romantyczne wzory (kwiaty) zestaw z odważnymi geometrycznymi (krata). Decoon
mat. pras.
5 z 15DLA MINIMALISTÓW. Jeśli boisz się nadmiaru odważnych deseni, wybierz jeden bardzo wyrazisty (np. graficzny, czarno-biały) i zestaw go z rozmytymi wzorami i gładkimi powierzchniami. Square Space
mat. prasowe
6 z 15Z DALEKICH KRAJÓW. Nie potrzeba oryginalnych mebli i dodatków, by wprowadzić do wnętrza nieco egzotyki. Tutaj klimat tworzą mocne róże i poduszka w aztecki ornament. Manuel Canovas
mat. prasowe
7 z 15PRZEŁAM SIĘ! W twoim pokoju dominuje jeden wzór, np. paski? Dorzuć delikatny kwiatowy akcent. Jane Churchill
mat. prasowe
8 z 15Różne wzory w tym wnętrzu zostały utrzymane w jednolitej tonacji kolorystycznej
fot. IKEA
9 z 15Wzory w stonowanej tonacji kolorystycznej
fot. IKEA
10 z 15Wzory w stonowanej tonacji kolorystycznej
fot. IKEA
11 z 15Ten sam wzór powielono w różnych kolorach i różnych rozmiarach
fot. IKEA
12 z 15W sypialni zdecydowano się na jeden wiodący wzór
fot. Dekoria
13 z 15Połączenie kwiatów i pasków.
fot. Dekoria
14 z 15Wzorzyste tkaniny we wnętrzu
fot. Dekoria
15 z 15Wzorzyste tkaniny we wnętrzu
fot. Dekoria

Zazwyczaj podchodzimy niepewnie do wzorów we wnętrzach. Wybieramy bezpieczne zestawienia i gładkie powierzchnie.Warto jednak zaryzykować, bo wzorzyste tkaniny potrafią spektakularnie odmienić przeciętne wnętrze. Jak zatem zestawiać wzory w aranżacji wnętrz, żeby nie przesadzić i nie przytłoczyć pomieszczenia?

Zestawiając różne wzory tkanin we wnętrzu, np. na zasłonach, dywanach, poduszkach, tapicerce, warto określić najpierw spójną kolorystykę. Wtedy nawet przy bardzo różnorodnych wzorach zachowamy wrażenie harmonii.

Można też zdecydować się na jeden wzór, ale użyć go w różnej skali i natężeniu (np. duże kwiaty w mocnych odcieniach i drobna, pastelowa łączka).

Jeśli chcemy połączyć kilka różnych deseni, jeden z nich powinien być dominujący, pozostałe niech grają rolę drugoplanową, np. kwiaty na tapecie, zasłonach i poduszkach podkreśl pasami na obiciu kanapy.

Warto łączyć wzory nowoczesne, a nawet egzotyczne z tradycyjnymi, jak szkocka krata. Możemy dzięki temu uzyskać wyjątkowy efekt.

Skomentuj:

Jak łączyć różne wzory we wnętrzu?