Dom bezpieczny dla dzieci

Edyta Jabłońska

Najpierw chcesz im zapewnić bezpieczeństwo. Potem urządzasz miejsce do zabawy. Wreszcie musisz zadbać o wygodny i cichy kącik do nauki. Zaprojektuj dom tak, by twoje dzieci miały wszystko, czego potrzebują.

Cersanit
fot. Cersanit

Na dziecko, które zaczyna samodzielnie poruszać się po domu, zagrożenie czyha niemal na każdym kroku. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na mnóstwo drobiazgów: zamknąć zaślepkami gniazdka z prądem, schować w zamykanych szafkach środki chemiczne i niebezpieczne (np. ostre) przedmioty, nie dopuścić, by w zasięgu malucha stał nagrzewający się sprzęt AGD. Ważne jest również to, czego nie widać, a więc czyste powietrze. Dlatego wybieraj produkty ekologiczne: farby, meble, tkaniny powinny mieć odpowiednie certyfikaty (np. EU Ecolabel, Bio - produkt ekologiczny, Blue Angel, Öko-Tex Standard 100).

Bezpieczna zabawa w domu

Zabawa jest bardzo ważna, bo w dużej mierze to za jej pośrednictwem maluch poznaje świat. Urządź więc wnętrze tak, by w każdym pomieszczeniu miał łatwy dostęp do zabawek. W salonie z pewnością znajdzie się miejsce na huśtawkę, niski stolik z krzesełkiem czy poduchy-przytulanki. W kuchni warto poświęcić na zabawki jedną szufladę, najlepiej tuż przy podłodze i w bezpiecznym miejscu - z dala od urządzeń AGD. Jednak najważniejszy jest pokój dziecka. Oprócz schowków i pojemników na klocki, książeczki itp. przydadzą się w nim sprzęty do ćwiczeń fizycznych (drabinki, liny, ścianki do wspinaczki), bo dzięki nim maluch będzie się lepiej rozwijał i rzadziej szukał rozrywki w komputerze czy telewizji.

Zabawa też powinna być bezpieczna, dlatego montując huśtawkę, drabinkę lub ściankę wspinaczkową, należy przytwierdzić ją odpowiednimi wkrętami, a podłogę pod nimi zabezpieczyć np. matą do ćwiczeń.

Odpowiednie miejsce do nauki

Kiedy dziecko idzie do szkoły, trzeba oczywiście zapewnić mu biurko o odpowiednich wymiarach i krzesło z wygodnym oparciem, najlepiej o regulowanej wysokości. Przyda się również szafka na przybory szkolne i podręczniki, półki na książki, miejsce na plecak. Nie zapomnij też o odpowiednim oświetleniu. Ale miejsce do "pracy" - w postaci stolika z krzesełkiem - jest potrzebne także przedszkolakowi, który zwykle sporo czasu spędza na malowaniu, rysowaniu czy pracach ręcznych.

Skomentuj:

Dom bezpieczny dla dzieci