Spotkanie pokoleń, czyli jak łączyć stare z nowym?

Monika Utnik-Strugała

Dobre rozwiązanie dla tych, którzy są rozdarci między tradycją a współczesną modą. Wybierając meble, nie trzeba rezygnować ani z jednej, ani z drugiej. Razem stworzą całkiem zgrabny duet.

1 z 9MOCNY AKCENT. Im bogatszy w zdobienia mebel, tym neutralniejsze powinno być jego otoczenie. W tej prostej białej kuchni bohater jest tylko jeden.
Fot. East News/Picture Press
2 z 9Z RÓŻNYCH EPOK. To się nie gryzie: fotel inspirowany XVIII-wieczną berżerą, XIX-wieczny kufer podróżny i supernowoczesny stolik kawowy.
Fot. Free/living4media
3 z 9DRUGIE ŻYCIE STAROCI. Ciężki, ciemny, przygnębiający - wiekowy mebel nie pasuje do twojego mieszkania? Zmień jego kolor! Tutaj pomalowana na biało witryna wygląda lekko i... nowocześnie.
Fot. East News/Mondadori
4 z 9TO SIĘ JESZCZE PRZYDA. Na targach staroci można czasem znaleźć zaskakujące przedmioty. Nie przechodź obok nich obojętnie - np. z fragmentu kolumny może powstać unikatowy stolik kawowy.
Fot. Lucy Liu/Shutterstock.com
5 z 9W NOWEJ ROLI. Salonowa komoda może też stanąć w łazience. Wymień tylko blat na kamienny i zaimpregnuj drewno, by nie zniszczyła go wilgoć. Wybierając armaturę, nie kieruj się stylem mebla, kup baterię bardzo nowoczesną - wtedy lepiej podkreślisz charakter antyku.
Fot. Rafał Lipski
6 z 9MNIEJ SŁODKO. Biurko po babci wydaje ci się zbyt staromodne? Dodaj modernistyczną metalową lampę i krzesło ze sklejki. Wtedy sekretarzyk pokaże pazur.
Fot. East News/Jahreszeiten Verlag
7 z 9DESIGN I COUNTRY. Kultowy stół Tulip zaprojektowany przez Eero Saarinena oraz stare krzesła z giętego drewna. I wszystko gra!
Fot. East News
8 z 9W DWÓCH ODSŁONACH. Louis Ghost projektu Philippe'a Starcka (do kupienia w sklepie Kartell)...
Fot. materiały prasowe
9 z 9...i jego przodek, czyli klasyczny ludwik XV (Francuska Weranda).
Fot. materiały prasowe

Mariaż starego z nowym

Już dawno zrezygnowaliśmy z wnętrz total look – jednakowych stylowo i kolorystycznie. W świecie wzornictwa od lat króluje fusion, które łamie schematy, zderza różne style, zestawia rzeczy pozornie do siebie niepasujące.

Bardzo popularnym trendem jest dzisiaj łączenie starego z nowym. W jakimś stopniu wylansował go Philippe Starck, projektując Louis Ghost – krzesło, które kształtem jest wzorowane na meblu w stylu Ludwika XV, ale zostało zrobione z przezroczystego poliwęglanu. Pomysł szybko podchwycili styliści i od lat śmiało bawią się designem: w lofcie, na tle betonowej ściany, wieszają kryształowe żyrandole, w kuchni na wysoki połysk stawiają zakopiańskie stołki, a siedziska krzeseł z lat 60. obijają nowoczesnymi wzorzystymi tkaninami.

Wielu z nas ma odziedziczony po starszych członkach rodziny fotel, lampę, dywan. Nie chowajmy ich w piwnicy, bo emerytowane meble znów mogą zachwycić. Różne epoki, różne materiały – ograniczyć może nas tylko wyobraźnia.?

Nasza rada

Zapomnij, że...
• Wszystko musi pasować do siebie stylem. Nie musi!
• To, co wiekowe i zniszczone, do niczego się nie nadaje. Przeciwnie.
• Starocia trącą myszką. Spójrz na zdjęcia – nadal tak uważasz?


Pamiętaj, że...
• Przesyt jest niezdrowy. Czasem wystarczy jeden stary mebel, by nowoczesnemu wnętrzu dodać charakteru.
• Nie musisz mieć w domu szlachetnych antyków. Mogą je zastąpić meble stylizowane na stare, używane czy z pchlich targów.
• Ważny jest motyw przewodni – rozmaite formy i style mebli może pogodzić np. ten sam kolor.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Skomentuj:

Spotkanie pokoleń, czyli jak łączyć stare z nowym?