Kolor czerwony we wnętrzach

Monika Utnik-Strugała

Mocne kolory wracają do wnętrz. Wśród nich prym wiedzie czerwień, kolor wyjątkowo namiętny. Jak ją stosować w aranżacji mieszkania, żeby nie przesadzić i stworzyć harmonijny wystrój.

1 z 11Mocny burgund został złagodzony jasnym fioletem. Delikatne wrzosy wyjątkowo dobrze komponują się z jasnym drewnem.
Fot. East News Picture Press
2 z 11Czerwień rzadko stosuje się w łazienkach. Ale dlaczego by nie spróbować? W takim wnętrzu rano na pewno szybko się rozbudzimy.
Fot. East News Mondadori
3 z 11Wbrew pozorom czerwień dobrze wygląda w towarzystwie pokrewnych odcieni: różu i pomarańczu. Tutaj trzy różne pasy stworzyły oryginalne tło łóżka. Uwaga: gdy we wnętrzu dominuje ognisty kolor, warto zadbać o dobre oświetlenie - tylko wtedy stworzy on ciepłą i przytulną atmosferę.
Fot. East News Picture Press
4 z 11Zestawienie czerwieni i oranżu było charakterystyczne dla lat siedemdziesiątych XX wieku. Dziś powraca. Efekt - nowoczesny i dynamiczny wystrój.
Fot. Picture Press/East News
5 z 11
Fot. producent
6 z 11
Fot. producent
7 z 11
Fot. producent
8 z 11
Fot. producent
9 z 11
Fot. producent
10 z 11
Fot. producent
11 z 11
Fot. producent

Barwa ognia, krwi, namiętności, władzy, luksusu. Jednocześnie "patronuje" pełnej poświęcenia miłości duchowej i cielesnym rozkoszom. Raz jest słodka, uwodzicielska, innym razem dzika, niepohamowana. Może dlatego tak ją lubią projektanci - bo daje nieskończone możliwości. Jedna z wiodących marek farb okrzyknęła ją kolorem roku 2018.

Jak stosować czerwień we wnętrzach?

KOLOR ZMIENNY JEST. Soczystej, mocnej czerwieni lepiej używać z umiarem. Ale już z odcieniami zgaszonej terakoty czy bordo, które nie skupiają na sobie tak dużej uwagi, można sobie pozwolić na więcej.

BARWA A STYL. Burgund w połączeniu z ciemną zielenią i brązem przeniesie nas do staroangielskich wiejskich rezydencji. Zestawiony z czernią i kremem pomoże stworzyć wnętrze inspirowane kulturą Japonii. Z kolei soczysta czerwień w towarzystwie błękitu i oranżu to dobra propozycja dla optymistów.

DLA KOGO BURGUND? W towarzystwie „ciemnego wina” najlepiej czują się osoby władcze, liderzy, którzy kochają życie i czerpią z niego pełnymi garściami. Nie skrywają emocji, a gdy wytyczą sobie cel, zawsze go osiągną.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Skomentuj:

Kolor czerwony we wnętrzach