Biblioteczka domowa. Jak przechowywać książki w domu
Biblioteczka na książki to marzenie wielu z nas i zarazem jeden z najbardziej funkcjonalnych mebli w domu. W świecie, który wydaje się na wskroś zdigitalizowany, na szczęście wciąż czytamy książki i czasopisma.





![NIE TYLKO KUCHARSKIE. Bogaty księgozbiór przestał mieścić się w salonie i zawędrował do... otwartej kuchni. AQhm9:mns[_:Is}NL.M6?DB~d18t]-6](https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_gallery_item/l4/23355578-nie-tylko-kucharskie-bogaty-ksiegozbior-przestal.jpeg)









Biblioteczka w salonie
Wielu miłośników czytania, oprócz audio- i e-booków kupuje również wydane tradycyjnie (czyli na papierze) książki i periodyki. Czasem także płyty z filmami i muzyką. Może również winylowe... Trzeba je gdzieś przechowywać, a ponieważ w dzisiejszym świecie takie nieelektroniczne zbiory świadczą też o naszym statusie (tak!), warto je pięknie wyeksponować. Od lat niezmiennie najlepiej się do tego nadaje domowa biblioteczka. I choć meblościanka (jak ta z lat 60.) wraca ostatnio do łask, zwolennikom innych stylów proponujemy zaprojektowanie biblioteczki na miarę ich czytelniczych potrzeb oraz możliwości, jakie daje wielkość mieszkania.


Biblioteczka na książki
Możemy pójść na całość i zabudować jedną ze ścian lub podejść do tematu minimalistycznie i na przykład zmieścić pojemne półki pod szerokim parapetem. Zabudowa wnęki to łatwizna, ale już wykorzystanie przestrzeni pod schodami albo powierzchni pod skosami wymaga przemyślenia.

Biblioteczka drewniana
Mała czy duża, skromna czy pojemna – każda dobra biblioteczka wymaga projektu uwzględniającego rodzaj naszych zbiorów, ich wielkość oraz metraż pomieszczeń. Mebel można zamówić u stolarza, ale namawiamy także do przejrzenia oferty producentów, gdyż może się okazać że, meble na miarę przyjadą do nas po prostu ze sklepu.
Na etapie projektowania warto rozważyć czy biblioteka będzie się składała z samych otwartych półek czy zamkniemy ją drzwiczkami. A może niech część półek pozostanie otwarta, a tylko niektóre zamknięte? Jeśli lubimy patrzeć na grzbiety książek (to wyjątkowo luksusowa dekoracja!), ale nie tolerujemy w domu kurzu, zdecydujmy się na przeszklenia.
Dla miłośników DIY mamy pomysł na oryginalne siedzisko.

Potrzebne materiały i narzędzia:
• kawałek sklejki • 4 drewniane klocki • białą farbę do drewna • 2 gumowe paski do spodni • 4 wkręty • wkrętarkę • poduszkę • czasopisma
Wykonanie:
1. Sklejkę i drewniane klocki pomaluj. Poczekaj aż farba wyschnie.
2. Wkrętami przymocuj klocki do sklejki – tak, aby stanowiły nogi.
3. Na powstałym stoliku ułóż magazyny, a na wierzchu połóż poduszkę.
4. Wszystko razem zepnij paskami.
Domowe biblioteki
Bombaj Masala Tapas & Bar w Centrum Praskim Koneser. Sufit wykonano z ponad 1760 miedzianych rur
Kuchnia w amerykańskim stylu – kilka pomysłów na ciekawe aranżacje [ZDJĘCIA]
Przytulne wnętrza idealne na jesienne wieczory. Zobacz je [ZDJĘCIA]
Skandynawia – tam zakazów się nie łamie, a przepisów przestrzega.
Współczesny dom bez granic. Zaciera się podział przestrzeni [ZDJĘCIA]
Stylowe sposoby na zachowanie wakacyjnego klimatu we wnętrzach [ZDJĘCIA]
5 modnych inspiracji na wykorzystanie motywu drewna w domu i ogrodzie [ZDJĘCIA]